Çukurova Press Twitter

Adana’da gazetecilere yönelik eğitim

Lagos Balık
16 Kasım 2018 70 views 0

Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde hazırlanan ‘’Haber ve Basın Bülteni Yazma, Etkili Fotoğraf ve Kamera Çekme Teknikleri ve Sosyal Medya Haberciliği Uygulamalı Eğitimi’’, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla Çukurova Kalkınma Ajansı’nda başladı.

 

Adana’nın sorunlarını iyi bilen, uygulanan politikalardan anında etkilenen ve toplumu etkileyen bir meslek grubunun, daha nitelikli hale getirilmesi ve kurumsal kapasitesinin güçlenmesiyle topluma en hızlı, en etkili basın yayın hizmetlerinin sunulması amacıyla düzenlenen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan,  Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, kurum müdürleri ve personeli ile çok sayıda basın çalışanı katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’den sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Mahmut Demirtaş, uygulamalı eğitimlerin yer aldığı projeye katılan kamu kurumları ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti mensuplarına başarılar dilediğini ifade etti.

 

Dünyada bugün iletişim çağının yaşandığını dile getiren Vali Demirtaş,  ‘’İletişim araçlarında kullanılan kompleks teknoloji ve ona can veren internetle birlikte, her türlü veriye erişim artık kolaylaşmıştır. Hiç kuşkusuz iletişim teknolojisinin sağladığı imkânlardan en fazla yararlanan mecranın medya olduğu aşikârdır. Bugün geldiğimiz noktada hepimiz genel anlamıyla medyanın kapsama alanındayız. Cebimizdeki telefonlar, önümüzdeki bilgisayarlar, karşımızdaki LED TV’ler, yaptığımız sosyal medya paylaşımları ve bunlara ilişkin yorumlar. İşte tüm bu saydıklarımız medyanın bizi nasıl çepeçevre sardığının, apaçık bir göstergesidir. ‘’ şeklinde konuştu.

Bu durumun bugün tüm dünya ile birlikte ülkemizde de medya okuryazarlığı olarak adlandırılan bir olgunun ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Vali Demirtaş,  ‘’Zira medyada yer alan her haber, yorum, bilgi ya da görüntünün, ona maruz kalan kişiler tarafından doğru okunmasını ve anlaşılmasını sağlamalıyız. Bugün çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde bu duyarlılığı geliştirmeliyiz. Medyanın ve özellikle sosyal medyanın yapmaya çalıştığı olumsuz algı operasyonlarının da bu anlamda önüne geçmeliyiz.’’ dedi.

 

Adana’nın Üzerine Yapışan ‘‘Suç Şehri’’ Algısını Ters Yüz Etmek İçin Gayret Gösteriyoruz

 

Bu meyanda kendilerinin de Adana’nın olumsuz imajının düzeltilmesi, bu algının ortadan kaldırılması yönünde, tüm paydaşlarla birlikte yoğun bir mesai yürüttüklerini aktaran Vali Demirtaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: ‘’Adana’nın üzerine yapışan ‘suç şehri’ algısını ters yüz etmek için gayret gösteriyoruz. Bu algının kırılması için ‘Adana’da iyi işler de yapılıyor’ dedirtecek projelere imza atıyoruz. Düzenlediğimiz festivaller ve fuar organizasyonları başta olmak üzere; kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere ev sahipliği yaparak, kentimizin imajına olumlu katkılar sağlıyoruz.

 

Bununla birlikte Adana’da hayata geçirdiğimiz kamu ve özel sektör yatırımları ile şehrin çehresini değiştirirken, sağladığımız yeni üretim ve istihdam alanlarıyla daha yaşanabilir bir Adana portresini de ön plana çıkarıyoruz. Bu arada Güney Adana Kalkınma Programı’nın kentimizin güneyinde başlattığı değişim ve dönüşüm hareketinin bir kelebek etkisiyle tüm Adana’ya yayıldığını da büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz.’’

 

Omuzlarınızdaki Mesuliyet, Adana’nın Mesuliyetidir

 

Konuşmasında basın temsilcilerine de seslenen Vali Demirtaş, ‘’Sizler, Adanalı hemşerilerimizin gözü, kulağı, aklı ve vicdanı hükmünde olan kişilersiniz. Bu güzel şehri, ulusal medyaya taşıyan sizlersiniz. Dolayısıyla omuzlarınızdaki mesuliyet, Adana’nın mesuliyetidir. Kaleminizden çıkan her bir kelime, servis ettiğiniz her bir film veya fotoğraf karesi, sosyal medyada yaptığınız her bir paylaşım fevkalade önemlidir. O sebeple son derece dikkatli olmalı, bu kadim kentin imajını zedeleyecek hususlardan uzak durmalısınız. Bunu yaparken basın meslek ilkelerinden taviz vermemeli, medyanın gücünü Adanalı hemşerilerimizin menfaati istikametinde kullanmalısınız.’’ dedi.

 

Medyanın gücünü doğru, isabetli, yerinde ve amacına uygun bir şekilde kullanmayı amaçlayanlara yönelik düzenlen bu projenin, hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Demirtaş,  tüm katılımcılara ve hocalara başarılar dileyerek sözlerini noktaladı.

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasından sonra Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Alemdar Yalçın ‘’Algı Yönetimi’’ konulu eğitim sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Vali Demirtaş, Profesör Yalçın’a ‘’Haber ve Basın Bülteni Yazma, Etkili Fotoğraf ve Kamera Çekme Teknikleri ve Sosyal Medya Haberciliği Uygulamalı Eğitimi’’ne verdiği katkılardan dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

 

Adana Valiliği, kaymakamlıklar, bölge müdürlükleri ve il müdürlüklerinin basın işlerini yürüten personeli ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti mensuplarından oluşan bir gruba haber ve basın bülteni yazma, etkili fotoğraf ve kamera çekme teknikleri ve sosyal medya haberciliği konularında alanında uzman akademisyenler tarafından teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi amacıyla düzenlenen seminer dün sona erdi.

 

DEMİRTAŞ GAZETECİ BİR ARAYA GELDİ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Basın İlan Kurumu Adana Şube Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu Adana İl Müdürlüğü’nün düzenlediği ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin de desteklediği ‘‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’’ nın eğitim çalışmalarında gazeteci adaylarını ziyaret etti.

 

Dünyada bilgi teknolojilerinde yaşanan değişim ve dönüşümün doğrultusunda, nitelikli insan kaynağı oluşturmak ve yeni nesil gazeteci yetiştirmek amacıyla Çukurova Kalkınma Ajansı eğitim salonunda gerçekleştirilen programda Vali Mahmut Demirtaş; böyle bir eğitimin medya adına çok önemli olduğunu belirterek eğitimi destekleyen kurumlara teşekkür edip gazeteci adaylarına çalışmalarında başarılar diledi.Medya sektöründe çalışmak isteyenlerin haber yazım teknikleri, etkili iletişim kurma, dijital habercilik, fotoğraf ve kamera kullanım teknikleri gibi çeşitli konularda katılımcıların bilgi ve becerilerini artırmayı hedefleyen program kapsamında 24 katılımcı 90 saat boyunca eğitim alacak.

(Haber Merkezi)

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort