Çukurova Press Twitter

ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ

Lagos Balık
10 Eylül 2018 12 views 0

Her sanat ve spor dalında olduğu gibi yarışmalar, turnuvalar, festivaller, sergiler ve sunumlar, ait olduğu sanat ya da spor dalını daha da büyütmek ve daha geniş bir alana yaymak üzere düzenlenir. Altın Koza Film Festivali de ülkemizde 1969 yılında ilk düzenlendiğinde, hem Çukurova’yı hem Türk Sinemasını tanıtmak paylaşmak ve büyütmek amacı güdüyordu.

Çukurova toprakları bereketli olmasına bereketliydi ve bu bereket ülkenin hem tarım hem sanayi alanlarında lokomotifi haline getirirken şehri, paralel gelişmede hem müzikte hem edebiyatta hem sinemada hem tiyatroda büyük isimlerin de büyümesine olanak sağlıyordu.

Bugün 50. Yılına girerken, Altın Koza’nın yapılmasının ne kadar doğru bir şey olduğunu Türk Sinemasına bakıp daha net anlayabiliriz. Bu topraklar Türk Sinemasının beslendiği topraklar olmuştur 50 yıldır.

‘’Altın Koza’’ ismi bu topraklar için ‘’Oscar’’ ismi ile denktir. Pamuk en kıymetlimizdir ve toprak en kıymetlimizdir. Bu ismin organizatörler tarafından 2 yıl önce değiştirilmiş olması eksik bir tarih bilgisi ve eksik bir yurt bilincinden kaynaklı olduğunu gösterir. Altın Koza Film Festivali şu an Türkiye’de Sinemanın şampiyonlar ligidir. Hem Avrupa hem Akdeniz hem Ortadoğu ülkelerinin sinemaları açısından bir merkezdir. Ufuk açar, ilham verir Altın Koza

Çünkü 50 yıldır, düzenlendiği her yıl yeni yüzlerin doğmasına, sinema sanatının yükselmesine olanak sağlamıştır.

Gelecek yıl yetkililerin 50. Yılını bütün dünya sinemasının duyacağı şekilde kutlamasını hem Adana hem de Altın Koza film festivali adına tam bir isabet olacağı kanaatindeyim.

Herkese Altın Koza Film Festivalinde yani yen adıyla Adana Film Festivalinde iyi seyriler diliyorum

Saygılar. İyi haftalar

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter