Çukurova Press Twitter

Barut’tan çağdaş eğitim çağrısı

Lagos Balık
11 Kasım 2018 29 views 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda eğitimde öğretmen ve öğrenciyi merkeze alan, çağdaş, bilimsel, laik, kamusal ve parasız bir modelin uygulanmasını istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerine katılan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, eğitimde sorunları yok sayan, çözüm üretmeyen ve halkı gözetmeyen her girişime karşı mücadele edeceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ve politikalarının tartışıldığı komisyon görüşmelerinde söz alan Ayhan Barut, “16 yıllık AKP Hükümetleri döneminde yoğun bakımda olan ve hala can çekişen eğitim sistemini karşı sorunlara çözüm ü1reten ve ‘Halkçı bir bütçe’ anlayışının yaşam bulmasını istiyoruz” dedi.

‘EĞİTİM YAP-BOZ TAHTASINA DÖNDÜRÜLDÜ’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı bütçe görüşmesinde konuşan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Ülkemizin kurucusu, Büyük Önderimiz ve Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi gençlere, gençlerimizi de öğretmenlerimize emanet etmişti. Ve ilk iş olarak işgalden kurtarılan güzel ülkemizde eğitim seferberliği başlatmıştı. Çünkü biliyordu ki, eğitimsiz kalkınma, gelişme ve ilerleme mümkün değildi. Harf devriminden eğitim hamlesine kadar her şey, çağın gereksinimlerine uygun bir model geliştirme üzerine kuruluyordu. Oysa bugün yazık ki Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ayaklar altına alınmaya çalışıldığı ilk günlerden bu yana eğitimin hep geri bırakılmaya çalışıldığını görüyoruz. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde de eğitim sistemimiz bilimsel, laik, modern ve çağdaş bir yapıya kavuşturulmamış, aksine yap-boz tahtasına döndürülerek içinden çıkılmaz bir hale getirilmiştir.”

“SORULARIMIZA NİYE YANIT VERMİYORSUNUZ?”

 

Kalıcı hale getirilen ileri saat uygulaması nedeniyle öğrencilerin gece karanlığında okula gitmek için yola çıktığını anımsatan Ayhan Barut, şunları ifade etti:

“Dayatılan yıllık saat uygulamasına karşı 12 Eylül’de yönelttiğimiz soru önergesine 2 ay geçtiği halde yanıt bile vermediniz. Meclis İçtüzüğü’ne göre soru önergelerimizi 15 gün içinde yanıtlamak zorundasınız. Neden yanıt vermiyorsunuz? Tekli eğitim önemli ama saatler o kadar sıkışık ki öğle aralarında öğretmen ve öğrenciler yemek bile yiyecek zaman bulamıyor. Okullarımıza alınan Suriyeli öğrenciler dil ve uyum sorunu yaşıyor, bu tüm sınıf ve okulları yıpratıyor. Ezbere dayalı, pratik imkanı sunulmayan, çağın gereksinimlerini karşılamayan eğitim modelini acilen terk etmemiz gerekiyor. Eğitimde öğretmen ve öğrenciyi merkeze alan, bilimsel, laik, nitelikli, kamusal ve parasız bir model uygulanmazsa çözüm mümkün değildir.”

(Haber Merkezi)

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort