Emrah Blkn Google fock you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.Emrah Blkn Google fock you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.Emrah Blkn Google fock you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.Çıldırmışlar! - Çukurova Press Gazetesi, Adana Haber

Çukurova Press Twitter
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz.artvin evden eve nakliyatardahan evden eve nakliyataydın evden eve nakliyat

Çıldırmışlar!

Lagos Balık
10 Ağustos 2018 26 views 0

 

Malumunuz yaz mevsiminde, tatil sezonundayız. İzne ayrılan insanlar tatile çıkmak istiyor. Birkaç gün eşinin memleketine, birkaç gün kendi memleketine ve birkaç gün de bir denize veya gezi turlarına katılarak tatil yapmak istiyor.

Fakat şuanda denize tatile gitmek o kadar pahalı ki, insanlar otel fiyatlarını duyunca ‘çıldırmış bunlar’ demekten kendini alıkoyamıyor. Çünkü bir odanın gecelik fiyatı 680 TL olmuş. Hani tamam yaz sezonu, şuanda tam tatil dönemi ve bu otellerin büyük bir bölümü kış sezonunu yüzde 20-30 doluluk kapasitesi ile geçirdi. O dönemde para kazanmak yerine masraflarını karşıladı.

Ama kardeşim böyle bir fiyat olabilir mi, bu ülkede milyonlarca insan asgari ücretle çalışıp, bir ay boyunca asgari ücret ile geçinmeye çalışıyor. Ve asgari ücret şuanda 1.600 TL. Yani turizmcilerin yapmış olduğu hesaba göre 1 asgari ücretli, bu otellerde sadece 2 gece konaklayabilir. Geriye kalan 28 gün içinde 340 TL’si kalır.

680 TL’lik fiyat Mersin için geçerli. Hemen şurada yanı başımızdaki Mersin’de otel fiyatları şuanda bu kadar yükselmiş durumda… En son Nisan ayının başında Mersin’e denize gitmiştim. O dönemde otel fiyatları normal olması gereken fiyattaydı. Yani en babası 180 TL civarlarındaydı. Sezon başlayınca tam 500 TL zam yapılmış. Böyle bir zam yok…

Şahsen ne kadar param olursa olsun, ben bu kadar para ödeyip de denize tatile gitmem…

Mersin’deki fiyatlara baktıktan sonra bir de Antalya’daki otel fiyatlarına baktım. Antalya, Mersin’i 2’ye katlamış. Gecelik otel fiyatları 1500 küsur TL civarlarında. Yani 1 asgari ücretlinin 1 aylık maaşı…

Peki buralara kimler tatile gidiyor… Piyasaya bakıyorum kriz var diyorlar. Ekonomi durmuş, insanların alım gücü yok diyorlar. Şimdi sorarım, kriz olsa, insanlarda para olmasa bir tatil için bu kadar para öder mi? Şöyle kaba bir hesap yapacak olursak, 4 kişilik bir ailenin iki oda tutması gerekiyor. Antalya’da 3 gece konaklasa 9 bin TL’den fazla otel parası ödeyecek. Mersin’de ise yaklaşık 4 bin TL otele konaklama parası ödeyecek.

Bir de oralara gitmesi var, tatilde giyilecek kıyafetler, gezilecek yerler var… Hediyelik eşyaları, alınacak, giyilecek ve tadılacak yöresel ürünleri var. Ve bunların hepsi ayrı ayrı masraf kalemleri… Yani Antalya’ya tatile gidecek bir kişinin en az 15 bin TL’yi gözden çıkarması lazım. Mersin’e tatile gitmek isteyenlerin ise en az 10 bin TL’yi göze alması gerekiyor.

Bu rakamlar gerçekten ciddi rakamlar… Böyle bütçesi olmayan insanlarsa, en ucuz pansiyonlarda sadece konuklamaya çalışıyor. Fakat ucuz olduğu için insanlar tatil yaparken, yaşadıklarından dolayı strese girebiliyor. Eeee atalar boşuna dememiş, “Ucuz etin yahnisi olmaz” diye… Maalesef ucuz pansiyonlarında tatili olmuyor. Fakat parası olmayan dar gelirli insanlar, buralara sığınarak tatil yapmaya çalışıyor.

Tabi burada sadece otelcileri suçlamak doğru değil. İnsanların markaya ve etikete olan düşkünlüğü de fiyatları doğrudan etkiliyor. Tatile giden insanlar, tatilde çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşırken kendilerini çok lüks, pahalı, marka ve bol yıldızlı otellerin isimlerini de eklemek istiyor. İşte insanların bu etiket düşkünlüğü maalesef fiyatları bu duruma getirdi.

Yazık…

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter