Çocuklarda internet bağımlılığı uyarısı! - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

Çocuklarda internet bağımlılığı uyarısı!

Lagos Balık
08 Ekim 2018 37 views 0

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder; bilgisayarda çok zaman harcayan, diğer aktivitelere ilgisiz kalan, ders ve arkadaşlarına zaman ayırmayan, internet bağlantısı engellendiğinde aşırı tepki gösteren gençlerin internet bağımlılığı olarak tanımlanan netkolizme yakalanmış olabileceğini belirtti.

 

Netkolizmin herhangi bir bağımlılık biçiminden farksız olduğunu söyleyen Ejder, bu durum tespit edildiğinde, bağımlılığın ardındaki nedenlerin araştırılması gerektiğini ifade etti. Dr. Ejder, gençler üzerinde tehlike yaratan oyunlar, uygunsuz web siteleri, çocuk gelişimi konusunda tehlike yaratan chat ortamları, sakıncalı sohbet programları gibi zararlı siteleri filtreleyen koruma programları konusunda bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık verilmesi söyledi.

 

Anne-baba nasıl tedbir alabilir?

Dr. Obengül Ejder, gençlerin derslerine ve diğer sorumluklarına öncelik vermesinin sağlanması konusunda ailelerin de yönlendirilmesi gerektiğini ve sorunun çözümü için gerekirse uzman desteğine başvurabilecekleri ifade ederek ebeveynlerin, çocuklarını bilgisayar bağımlılığından korumaları için kendilerinin alabilecekleri belli başlı tedbirleri şöyle sıraladı;

 

  • Çocukların ödevleri dışında günde 1.5 saatten fazla internet başında vakit geçirmelerine izin vermeyin.
  • Bilgisayarı ev içinde ortak kullanım alanlarına (oturma odası, salon, mutfak, koridor gibi…) taşıyın.
  • Bilgisayarınızda mutlaka koruyucu filtre programları kullanın.
  • Aile içi ilişkilerinizi artırarak, birlikte kaliteli vakit geçirmeye, birbirinizi dinlemeye ve çocuğunuzu tanımak adına vereceği önemli mesajları baskı kurmadan, yapacağınız konuşmalar esnasında almaya çalışın.
  • Çocuğunuzu bir spor ya da sanat dalına yönlendirerek mutlaka gerçek bir sosyal dünyayla meşgul edin.
  • Yakın arkadaşlarının aileleri ile tanışın, işbirliği, iletişim içinde olun.
  • Sanal arkadaşlıklarını mutlaka takip edin ve bilgisayarınıza takip programları yükleyin. (Haber Merkezi)

 

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter