Çukurova Press Twitter

“Eğitim seferberliği öğretmenlerimizle başarılı olacak”

Lagos Balık
23 Kasım 2018 29 views 0

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, çağdaş, bilimsel, laik, kamusal ve parasız bir eğitim modelinin yaşam bulması için tüm öğretmenlerin özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istedi. Atanamayan öğretmen sorununun ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Barut, kölelik düzenini andıran ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamalarından derhal vazgeçilmesini talep etti.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla açıklama yapan Barut, AKP Hükümetleri döneminde yap-boz tahtasına döndürülen eğitim sisteminin her anlamda can çekiştiğini söyledi. Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere, gençleri de öğretmenlere emanet ettiğini anımsatan Barut, “Bugün yazık ki Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ayaklar altına alınmaya maya çalışıldığı ilk günlerden bu yana eğitimin hep geri bırakılmaya çalışıldığını görüyoruz. AKP iktidarları döneminde de eğitim sistemimiz bilimsel, laik, modern ve çağdaş bir yapıya kavuşturulmayarak içinden çıkılmaz bir hale getirilmiştir” dedi.

“EĞİTİMDE İLK ADIM ÖĞRETMENLER İÇİN ATILMALI”

Başöğretmen Atatürk’ün eğitime verdiği önemden söz eden Ayhan Barut, şunları kaydetti;

“Büyük Önderimiz ve Başöğretmenimiz Atatürk, ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’ derken, eğitimin önemini ortaya koyarak gelecek nesillerin fikri ve vicdanı hür bireyler olarak yetişmesini istemiştir. Bunun için de önceliği öğretmenlerimize vermiştir. Toplumların uygarlık düzeyi öğretmene verilen değerle ölçülüyor. Oysa bugun yüz binlerce atanamayan öğretmenimiz var. Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 yılında öğretmen maaşları tam 20 Cumhuriyet Altını’ydı ama 2018 yılı başında maaşları 2.4’e düştü. Bu çağda kölelik düzeni gibi sözleşmeli, ücretli öğretmen uygulaması zaten eğitime de insanlığa da yakışmıyor. Taşeron işçi gibi ders saat ücretiyle çalıştırılan binlerce öğretmenimizin feryadını artık duymak zorundasınız. Eğitimde öğretmen ve öğrenciyi merkeze alan, bilimsel, laik, nitelikli, kamusal ve parasız bir model uygulanmazsa çözüm mümkün değildir. Bunun için ilk adım öğretmenlerimiz adına atılmalıdır. Tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarken, Başöğretmenimiz Atatürk ve sonsuzluğa uğurladığımız eğitim emekçilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.”

(Haber Merkezi)

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort