GAR KAHVECİSİ - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

GAR KAHVECİSİ

Lagos Balık
10 Ekim 2018 48 views 0

KORHAN ALTUNDAMLA                                           MUSTAFA ALTUNDAMLA

Dede MAHMUT ALTUNDAMLA 1957 yıllarında CİN BEKİR isimli sevdiği bir arkadaşının tavsiyesiyle, Adana Garında ki bir küçük dükkânı Bakkaliye ve “Müskirat Bayii” Olarak açmışlardır. Böylece ticari hayata Adana Tren istasyonunda küçük bir Bakkal ve Tekel maddeleri satışıyla başlamışlardır…

Adana Garı hareketli bir istasyon olduğu için, gelen giden yoğundu ve işler gün geçtikçe daha gelişiyordu. Bir zaman sonra, Ortağı AHMET ERTUNA’ ( Arnavut Ahmet) nın da tavsiyesiyle 1962 yıllarında kahve imalatına başlamışlardı. Zaman içinde, ortağı Arnavut Ahmet’ten ayrılan, MAHMUT ALTUNDAMLA o yıllarda Demokrat parti Daire müdürü olarak görev yapan oğlu MUSTAFA ALTUNDAMLA ile birlikte çalışmaya başlarlar.

Özel Kahve imalatıyla gün geçtikçe ünlenen “GAR KAHVECİSİ” artık bu isimle anılmaya başlamıştır. Yıllar, bu firmayı ve onun ürünü Gar Kahvesini Adana’da iyice tanınmış yapmıştır.

Ama gelin görün ki Gar’daki o küçük dükkân 1988 de İstasyon müdürlüğü tarafından boşaltılarak, Gar kahveleri, şimdiki yeri olan, Ziyapaşa Bulvarının girişinde, sağ tarafta daha geniş bir mağazaya taşınarak, imalat ve satış yapmaya başlamışlardır.

O kadar değişik bir tarzda kahve yapıyorlardı ki; Kahve müşterileri bu kahvenin adeta abonesi ve tiryakisi oluyorlardı. Müşteri portföyü giderek genişliyordu “GAR KAHVESİNİN”.

Bu kahve işi zamanla daha büyüyor ve GAR BAKKALİYESİ yerine, GAR KAHVECİSİ olarak anılmaya başlanıyor firmanın ismi.

Bu gün Dördüncü- Beşinci Kuşak olarak faaliyetine devam eden GAR KAHVECİLİK, artık yalnız Adana’da değil, Türkiye’nin veya Dünyanın her yerinden gelen siparişleri, Kargo veya müşterinin bizzat alışlarıyla, satışlarını yapmaktadırlar…

Babadan oğla Beşinci kuşaktır devam eden GAR KAHVELERİNİN şöhreti ve damak lezzeti artık Adana’yı çoktan aşmış, özellikle Doğu illerimize ve Türkiye’nin her yerinde aranmaya ve talep edilmeye başlanmıştır…

1962 yıllarında küçük 20 lik bir değirmenle başlayan bu imalatın her aşamasında işin başında olduklarını ifade eden; Dördüncü Kuşak patron MUSTAFA ALTUNDAMLA; Biz imalatın tüm safhalarını kontrol ederek kalitemizi bu güne kadar getirdik ve devam ettireceğiz. Demektedir.

1962 yıllarında bu işe “MANGALDA” kahve kavurarak başlayan GAR KAHVECİLERİ, bu gün artık Bayilik ve Dünyanın her yerindeki müşteri isteklerini karşılamak için Fabrika olmanın eşiğinde olduklarını ifade etmektedirler.

Bu gün üçüncü kuşak Patron KORHAN ALTUNDAMLA, Dördüncü kuşak patron oğlu MUSTAFA ALTUNDAMLA ile birlikte çalışmaktadırlar.

Her an her zaman imalat ve satışlarının başında olan bu değerli aile işlerine büyük saygı duymaktadırlar. Üretimimizin bütün aşamasında ailenin her ferdinin kontrolü vardır. Gar kahvesinin yanı sıra, Spesiyal Bakliyat ürünlerinin de satışını yapan bu değerli işletme, Adana’da örnek alınacak bir aile, Dededen oğla ve oradan torunlara kadar güzel ve örnek bir işletme olarak sürüp gelmektedir.

KORHAN ve MUSTAFA ALTUNDAMLA, Türk kahvesinin, Osmanlıdan gelen bir büyük kültürümüz olduğunu ve buna büyük saygı duyarak imalatlarını her anını kontrol ettiklerini ve bu damak zevkini bozmadan imalatlarını devam ettirdiklerin dile getirmektedirler.

Yetmiş yıllık bu muhteşem ticarethane: Dededen oğla ve toruna Beş kuşaktır yaşamaktadır ve bundan sonrada büyüyerek yaşayacaktır. Adana’mızın yüz akı bu kuruluşu ve böylesine itina ile koruyan ve kollayan ALTUNDAMLA ailesini kutluyor, bir çok diğer firmaya da örnek olmasını diliyoruz…

Lagos Balık
YALÇIN ÖCAL
YALÇIN ÖCALDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter