SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YAŞAM

Depremden kaçamayız!
12 Ocak 2017
Bu haber 58655 kez okundu
Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
DOĞAN GÜLBASAR ( Röportaj)

 “AFETTEN AFETE AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİYOR”
Baki, “Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. Ülkemiz bir deprem ülkesi. Yapılması gereken depreme dayanıklı bina tasarlamak. Ancak balık hafızalı bir toplumuz. Afetten afete aklımız başımıza geliyor” dedi.
-Depremlerden ders alıyor muyuz?
Toplum olarak balık hafızalıyız. İdare edenler de öyle. Afetten afete aklı başına gelen bir toplumuz. Marmara Depremi sonrası önemli yasal değişiklikler yapıldı ama bununla ilgili denetimler yapılmadı.
-Gelişmiş ülkeler bu sorunu nasıl çözdü?
Gelişmiş ülkelerde depreme dayanıklı yapılar tasarlanıyor. Bu konuda taviz verilmiyor. Bizde ise bu yerel yönetimler yasası olduğu sürece insan hayatını koruyacak önlemlerin alındığı yapılaşmalar mümkün değil.
21. yüzyılda bir yağmurda kentler sele boğuluyorsa, depremde binalar yıkılıyorsa bu belediye yasası ele alınmalı.
-Kentlerimiz neden afetlerden bu kadar çok etkileniyor?
İnsanın olduğu gibi doğanın da bir boşaltım sistemi vardır. Doğanın boşaltım sistemi dere yataklarıdır. Dere yatakları imara açılıyor. Türkiye’de trafiği kilitlenmeyen, doğal afet olduğunda bundan etkilenmeyen kent yok.
Şehirler göçle beslenen çekim merkezidir. Kültür, eğitim, sanat, iş ortamı kentlere göçün nedenleridir. Göç almayan kent kent vasfını kaybeder. Bu nedenle yerel yönetimler göçleri de göz önüne alarak 20-25 yıllık planlama yapmalıdır.
-Kentsel dönüşüm-afet ilişkisi nasıl açıklanabilir?
Günümüzde kentsel dönüşüm adı altında uygulamalar yapılıyor. Oysa ülkemizde kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm haline geldi.
Kentsel dönüşüm 2. Dünya Savaşı sonrası plansız, altyapısı olmayan, çarpık kentlerin yeniden kurulması için uygulanmaya başlanmıştı. Kentsel dönüşümle ilgili 3 temel kural koydular:
1-Riskli alanlar, sel heyelan tehdidi olan bölgeler depreme dayanıklı alanlara taşıdılar. Böylece o riskli alanlarda yeşil alanlar, ortak kullanım alanları oluşturdular.
2-Gecekondulaşmanın olduğu, altyapısız, çıkmaz sokakların bulunduğu alanlarda dikey yapılaşmaya gittiler ve yeni alanlar kazandılar. Tabi bu uygulamayı depreme dayanıklı alanlarda yaptılar.
3-Şehri uluslararası çekim merkezi yapmak için çaba gösterdiler.
Türkiye’de böyle uygulamalar var mı? Cevabınız “hayır” ise Türkiye’de kentsel dönüşüm yoktur.
-Kentsel Dönüşüm Türkiye’de nasıl yapılıyor?
Türkiye’de dönüşüm ise şöyle yapılıyor; Rant değeri yüksek, yoksulların yaşadığı kent merkezlerinde uygulama yapılıyor. Böylece yoksulların rantı yüksek alanları ellerinden alınıyor, yoksullar ise başka bölgelere giderek yeni gecekondular oluşturuyor. Kentsel dönüşümün uygulandığı kentlerde yeni gecekondular üremez.
Türkiye’deki uygulamalarda riskli alan tanımı ile ilgili bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı. Bu tanıma göre yetki bakanlık ve yerel yönetimlere verildi. Adana’dan örnek verecek olursak Hiltonsa, Sheraton ve Optimum’un bulunduğu alan riskli alan değil ama çevresi riskli alan ilan edilmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Belediye Evleri riskli alan ama orada 15-20 katlı binalar yapılmak isteniyor. Oysa ki Belediye Evlerinde zemin sağlam. Herhangi bir risk yok. Çok ilginçtir 100. Yıl’ın batısında heyelan tehdidi var ama orası riskli alan ilan edilmedi. Çünkü bir bölge riskli alan ilan edildiğinde hak sahibi fazla hak iddia edemiyor, yıkım kararını durduramıyor. Sadece mahkemeye giderek fiyat yükseltme talebinde bulunuyor. Mahkeme de ya fiyat yükseltiyor ya da yükseltmiyor.
Bir de Adana’da kentsel dönüşüm uygulamaları yapılıyor ama halen yeni gecekondular türüyor. Bu nasıl kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümün amacı gecekonduları ortadan kaldırmak ve yeni gecekondulaşmaları engellemektir.
Aslında bu sorunu çözmek çok kolay, yeter ki Türkiye’de yönetici zihniyeti gelişsin. Belediyeler yasası değişmezse kentlerimiz çok daha ağır bedeller ödeyecek.
Şimdi Güneşli Çöplüğü döküm alanına 12-14 katlı binalar yapılacakmış. Daha önce araba pazarı olan bu yerde patlama olmuş ve araba pazarı oradan kaldırılmıştı. Şimdi bu alan imara açılıyor. Temeli nereye atacaksınız. 14-16 metre çöp üzerine temel mi olur?
-Deprem riski açısından bölgemiz ne durumda?
Bölgemiz en yüksek deprem riski olan bir bölge. Tam da Afrika-Arap-Anadolu plakasının birleşme noktası. Tarih boyunca en büyük yıkımları yaşamış bir bölge. Tarih boyunca Ceyhan ve Seyhan nehirleri 6 kez birleşip ayrılmış. Onlarca medeniyet seller ve depremle yer altında keşfedilmeyi bekliyor.
Adana’nın bir de yer altı suları sorunu var. Çatalan devreye girene kadar Adana’nın içme suyu ihtiyacı kuyulardan karşılanıyordu. Çatalan devreye girdikten sonra yer altı su seviyesi yükseldi. Özellikle kanalın güneyinde kalan apartmanların ve binaları bodrumları suyla doldu. Bazı binalarda oturanlar suları çekiyor. Bu çok riskli bir uygulama çünkü sularla birlikte kumlar da çekiliyor. Çok acil olarak bu binaların envanteri çıkarılmalı.
-Adana 19 yıl önce bir deprem yaşadı. Kentimiz yine risk altında mı?
Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. 98’de Adana bir deprem yaşadı. Ters atımlı fay olmasına ve Adana’nın 52 kilometre uzakta olmasına karşın büyüklüğüne göre dünyada en fazla hasar yaratan deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Doğru atım fay olsaydı Adana’nın hali nice olurdu?
-Önlemler konusunda yerel yönetimler işe nereden başlamalı?
Belediyelerde iç hizmet kontrol yönetmenliği var. Bu yönetmenlik hızla değiştirilip her belediye içinde jeofizik, inşaat ve jeoloji mühendislerinin yer aldığı bir birim oluşturmalı. Bu mühendislerin alanlarında uzman olması şart.
-Adana’da deprem izleme istasyonları nasıl çalışıyor?
Deprem çalışmalarıyla ilgili tektonik çatıyı oluşturan faylar üzerinde sabit istasyonlar var. Bunlar 24 saat kayıt alıyor. Nerede hareketlilik var kayıt ediliyor. Uydu vasıtasıyla bu kayıtlar merkeze gidiyor. Risk durumunda gerekli çalışmalar yapılıyor.
Adana’da; Karaisalı, Kozan, Karataş ve Yılankale’de istasyon var. Bu istasyonlar Adana Valilerinden Cahit Kıraç döneminde kuruldu. Olası bir depremi erken tespit edersek Adana’yı mümkün olduğunda erkenden uyarırız.
-Depremler önceden tespit edilebilir mi?
Depremlerin sırrı çözüldü. Artık önceden tespit edilebiliyor. Bilim bunu çözdü. Hiçbir deprem belirti vermeden gelmez. Depremler önceden tespit edilemiyorsa çalışma yapılmamış ya da çalışma yarım bırakılmış demektir.
Artık deprem nerede kaç büyüklüğünde olacak, bu sır olmaktan çıktı. Tüm sorun deprem öncesi alınacak önlemlere kilitlenmektir. Çünkü insan hayatından daha önemli bir şey yoktur.
-Türkiye’nin deprem haritası ile tartışmalar var…
Türkiye’de deprem haritaları güncellenmeli. Geçmişte bu haritalar sanayinin gelişmesi engellenir endişesi ile gerçekten göz ardı edilerek hazırlanmış. Örneğin Adana 3’üncü ve 4’üncü deprem bölgesi gösterilmiş. Oysa ki Adana 1’inci deprem bölgesinde yer alıyor. Önemli olan depreme dayanıklı bina tasarlamakta…
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
Vali Demirtaş'tan Adana Lezzet Festivali'ne davet 22 Ağustos 2017
Otomobilde bıçaklanarak öldürüldü22 Ağustos 2017
Azerbaycanlı çoban söylediği şarkılarla fenomen oldu22 Ağustos 2017
Umut bebeğin yaşam savaşı 21 Ağustos 2017
Ölüme davetiye!21 Ağustos 2017
Çetin’den ‘Mert’çe davranış20 Ağustos 2017
Kızına tecavüz edeni öldüren babanın affedilmesi için 16 bin imza 20 Ağustos 2017
ABD’nin Şoför Nebahat’i bir Türk: Adanalı Ayşe Erdoğan20 Ağustos 2017
Eğitimde gurur tablosu19 Ağustos 2017
Kozan’da Kurban Kesim Kursu açıldı19 Ağustos 2017
Mehmetçikten yaşlılara şefkat eli19 Ağustos 2017
Afrikalı ormancılar, helikopterli köpük şovlu yangın tatbikatından büyülendi19 Ağustos 2017
Şehide gözyaşı sel oldu18 Ağustos 2017
“Adalette öncü şehir Adana”18 Ağustos 2017
LÖSEV’in melekleri işbaşında18 Ağustos 2017
Vitaminlerle gelen güzellik18 Ağustos 2017
Sağlık meslek lisesi öğrencisi hayat kurtardı 17 Ağustos 2017
“Deprem toplanma alanlarımız yok”17 Ağustos 2017
Akça, Beyhan Demirtaş’tan destek istedi17 Ağustos 2017
İş dünyasının kurban bağışları Kızılay’a17 Ağustos 2017
Antalya'nın susuz tarımı: Milyon dolarlık halı tarlaları16 Ağustos 2017
Hain planda şok detaylar15 Ağustos 2017
15 Ağustos operasyonu 15 Ağustos 2017
Adana Mert için seferber oldu14 Ağustos 2017
“26 şehir hastanesi daha yapılacak” 14 Ağustos 2017
Adana’yı kana bulayacaklardı14 Ağustos 2017
Batuhan ve Ömer’in akülü sandalye sevinci14 Ağustos 2017
Burası da sahte şampuan fabrikası!13 Ağustos 2017
Suna ninenin yüzü güldü 13 Ağustos 2017
Ünlü oyuncu hayatını kaybetti13 Ağustos 2017
Açık büfelere dikkat12 Ağustos 2017
Hülya Koçyiğit sağlığına kavuştu12 Ağustos 2017
Yanından ayırmadığı keçileri ile tatile çıktı12 Ağustos 2017
Evlilik öncesi bunlara dikkat12 Ağustos 2017
Hüsna bebek ile mültecilerin sıkıntılarına dikkat çekti 12 Ağustos 2017
Otizmde dikkat eksikliği çile olmaktan çıkıyor12 Ağustos 2017
Abisi tarafından öldürüldü 10 Ağustos 2017
Down sendromlu çocuklarına asker kınası yaptılar 10 Ağustos 2017
Atık sulardan Adana’nın uyuşturucu haritası çıkarılıyor 09 Ağustos 2017
"Adana, kadın cinayetlerinde başı çekiyor"09 Ağustos 2017
Yüzde 99 engelliye ‘çalışabilir” raporu verildi09 Ağustos 2017
Bu köpek kolbastı oynuyor08 Ağustos 2017
Sait Güleç’in acı günü07 Ağustos 2017
Evden kaçıp polise sığındı 07 Ağustos 2017
Trafik kazası kız kardeşleri ayırdı 07 Ağustos 2017
Denizaltı heykellerini tarihi eser sanıp çalıyorlar07 Ağustos 2017
Şehit polis ağıtlarla uğurlandı06 Ağustos 2017
Uygulamalı eğitimle öğrenciler kendilerini geliştiriyor05 Ağustos 2017
Kazada yaralanan genç: 'Ben bu rüyayı kaç defa gördüm. Bana biri mi çarptı?' 05 Ağustos 2017
“Çocuklara vereceğimiz en değerli şey; sevgidir”04 Ağustos 2017
GENÇ VE EĞİTİMLİ BEYİNLER YEPYENİ BİR PROJE İÇİN YOLA ÇIKMIŞLAR04 Ağustos 2017
“Vatandaşın sağlıktaki memnuniyeti önemli”04 Ağustos 2017
350 lira yevmiyeyle zor temizlik 04 Ağustos 2017
Vali Demirtaş, Hacı adaylarını uğurladı04 Ağustos 2017
Adana'da 7 ayda 18 kadın öldürüldü 03 Ağustos 2017
“Hedefimiz; iş kazalarını en aza indirmek”03 Ağustos 2017
Balkan Rumeli Türkleri yeniden yapılanıyor03 Ağustos 2017
Sözlü'den Karboğazı Zafer Şöleni'ne davet03 Ağustos 2017
Öğrenciler tarihi ve kültürel yerleri gezdi03 Ağustos 2017
Hastanedeki “sistem” tıkanmasına tepki02 Ağustos 2017
İşe alınacaklara madde testi yaptırılmalı 02 Ağustos 2017
“Çocukların yarınlarını kazanmalıyız”01 Ağustos 2017
Murat Göğebakan anıldı01 Ağustos 2017
Kazancının yarısını kedilere harcıyor 01 Ağustos 2017
Anne adayları dikkat!31 Temmuz 2017
2 bin 500 dönümlük meyve bahçesinin üzerini fileyle kapattı31 Temmuz 2017
Beşiktaş formasıyla ömürlük imzasını attılar30 Temmuz 2017
Yazın bu besinlerle sağlıklı kalın 30 Temmuz 2017
Temiz su binaya girince kirleniyor 28 Temmuz 2017
Barışık için mevlid-i şerif okutuldu28 Temmuz 2017
Güneş lekeleri hayatınızı kabusa çevirmesin 28 Temmuz 2017
Kelebek ve sinekler istila etti!28 Temmuz 2017
Genç futbolcuya son görev27 Temmuz 2017
Yılmaz’dan Demirtaş’a veda ziyareti27 Temmuz 2017
Başkan Sözlü manevi kızının nikahını kıydı26 Temmuz 2017
Şehit polis için Mevlid-i şerif okutuldu26 Temmuz 2017
Hiç acı hissetmiyor…26 Temmuz 2017
Aladağlı çocuklar için yaz okulu açıldı26 Temmuz 2017
“Mutlu bir ailede yaşamak tüm toplumun hayalidir”26 Temmuz 2017
Seyhan Belediyesi tercih danışma merkezi öğrencilerin yanında25 Temmuz 2017
Rutin kontroller hayat kurtarıyor25 Temmuz 2017
Muhteşem düğün24 Temmuz 2017
Çöpe bırakılan bebeğe hemşireler annelik yapıyor24 Temmuz 2017
Optimum'da Üniversite-Öğrenci buluşması24 Temmuz 2017
Çetin’den sokaktaki canlara yardım eli23 Temmuz 2017
Tatilin keyfi yaz spor okullarında çıkıyor22 Temmuz 2017
Van Gölü'nde flamingoların dansı22 Temmuz 2017
Kültür evlerinde TEOG tercihi heyecanı22 Temmuz 2017
Yeni doğmuş bebeği çöpe bıraktılar22 Temmuz 2017
“İŞ CİNAYETLERİ SON BULSUN”21 Temmuz 2017
Vinç faciasında gözaltına alınanlar adliyeye sevk edildi 21 Temmuz 2017
Vinç faciasında ölü sayısı 5'e yükseldi 21 Temmuz 2017
Barda silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı 21 Temmuz 2017
Uzmanından başarılı tüp bebek tedavisi için altın kural 21 Temmuz 2017
Vincin halatı koptu: 3 ölü, 3 ağır yaralı 20 Temmuz 2017
Eski eşini önce bıçakladı sonra tabancayla öldürdü 20 Temmuz 2017
Bıçaklanarak öldürüldü20 Temmuz 2017
Şizofreni hastaları yemek yaparak şifa buluyor20 Temmuz 2017
“Suriyeliler, daha yaşanabilir ortamlarda konaklayak” 19 Temmuz 2017
Bağımlılığa karşı “Yargı-Yeşilay” işbirliği 19 Temmuz 2017
Japonlara iğne oyasını öğretiyoruz19 Temmuz 2017
Çocuğunu kaybetti, onlarca çocuğu güldürüyor 18 Temmuz 2017
“Soruşturma devam ederken yurt binası neden yıkılmıştır?” 18 Temmuz 2017
Sağlık çalışanlarına Arapça dil eğitimi18 Temmuz 2017
“Anne babalar çocukları internetten korumalı”17 Temmuz 2017
“Terörist mi var?”17 Temmuz 2017
Özgecan'ın katilini öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet 17 Temmuz 2017
“FETÖ’ye milletimiz en büyük şamarı o gün vurdu”16 Temmuz 2017
Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın'dan 'Mehmet'e ağıt' türküsü15 Temmuz 2017
Yazın devası dikenli incir sezonu açıldı15 Temmuz 2017
İş kazalarında ’sıfır ölüm’ hedefi15 Temmuz 2017
Soluğu parklarda alıyorlar…14 Temmuz 2017
Bakan Çelik'ten, Karalar çiftine taziye ziyareti14 Temmuz 2017
‘Dur’ ihtarına uymayan sürücü polise çarptı14 Temmuz 2017
Karalar, kayınvalidesini toprağa verdi13 Temmuz 2017
“Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye”13 Temmuz 2017
‘’15 Temmuz, 21. Yüzyılın İstiklal Savaşı’’13 Temmuz 2017
Sözlü’den “can güvenliği” mesajı 13 Temmuz 2017
“15 Temmuz ülkemizin birliğine yapılmış hain bir terör saldırısıdır” 13 Temmuz 2017
Şehit ikiz polislerin ismi camide yaşatılacak13 Temmuz 2017
"Emniyet kemeri tekerlekli sandalye kadar sıkıcı değildir"13 Temmuz 2017
Karalar ailesinin acı günü12 Temmuz 2017
Erdoğan da annesini toprağa verdi12 Temmuz 2017
Sağlık çalışanlarından kök hücre bağışı12 Temmuz 2017
Başkan Ali Metin’in anne acısı12 Temmuz 2017
Otizimli çocuklara özel uygulama12 Temmuz 2017
Bakan Çelik’ten şehitlere saygı11 Temmuz 2017
Şehitlere anma töreni11 Temmuz 2017
Şehit kadın başkomiserin ailesi idam istiyor11 Temmuz 2017
“Kuduz” karantinası11 Temmuz 2017
Tatile çıkarken sağlık çantanızı unutmayın11 Temmuz 2017
Sürücülere sıcak hava uyarısı!10 Temmuz 2017
Serinlemek için nehre atladı, canından oldu10 Temmuz 2017
Siirt’te köylerde üretilen kaya tuzu, birçok insanın geçim kaynağı oldu. 10 Temmuz 2017
Bu oda ’nostalji odası’09 Temmuz 2017
Yürek burkan görüntü…09 Temmuz 2017
Yeni Çağ Hastalığı: FOMO09 Temmuz 2017
Vali Demirtaş, şehit pilot Sığnak’ın mevlidine katıldı09 Temmuz 2017
“Su varlığımızın temeli” 09 Temmuz 2017
8 yargı mensubu sigarayı bıraktı, bisikleti kaptı09 Temmuz 2017
Seher öğretmen zayıflayınca daha iyi eğitim verecek08 Temmuz 2017
Adana’ya lezzet festivali geliyor08 Temmuz 2017
Tekirdağ'da binlerce ölü balık karaya vurdu!08 Temmuz 2017
Bonzai kullanan gencin ibretlik hali 08 Temmuz 2017
Gazeteci bu kez haber oldu07 Temmuz 2017
50 derece sıcaklıkta Adana’yı güzelleştiriyorlar 07 Temmuz 2017
Otomobiller kafa kafaya çarpıştı 07 Temmuz 2017
Portatif Yüzme Havuzları Türkiye Gündeminde 06 Temmuz 2017
“İnsan hakları ve onuruna uygun infaz sistemi yürütüyoruz”06 Temmuz 2017
Türk Kızılayı Adana Toplum Merkezi açıldı 05 Temmuz 2017
Arif Kanber’in acı günü04 Temmuz 2017
ŞEHİDİMİZİ ADANA’DAN UĞURLADIK03 Temmuz 2017
Sıcaktan bunalanlara limonata03 Temmuz 2017
Polisin "mermisi" olayı çözdü03 Temmuz 2017
YANIYORUZ02 Temmuz 2017
Ölüm, baba ile oğlunu doğum gününde ayırdı 02 Temmuz 2017
“Çocuk parklarına kamera istiyoruz”02 Temmuz 2017
“Yitirdiğimiz canları saygıyla anıyoruz”02 Temmuz 2017
Engellinin kavuru sıcaktaki ekmek mücadelesi 02 Temmuz 2017
Tarla meselesi kavgası; 1 ölü, 4 yaralı02 Temmuz 2017
Hava sıcaklıkları artıyor01 Temmuz 2017
Bodrum’a gelen Araplar kırmızı güllerle karşıland01 Temmuz 2017
"Askıda ekmek"le fakiri doyuruyor01 Temmuz 2017
Suriyeli çocuklar lağım sularında serinliyor01 Temmuz 2017
Hastane önünde ‘drift’ yapan trafik magandası kamerada01 Temmuz 2017
16 yıldır harabe bir okulda yaşayan Gündoğdu ailesi yardım bekliyor01 Temmuz 2017
Sıcaklar bunaltıyor30 Haziran 2017
FETÖ'cülere özel harekatlı operasyon 30 Haziran 2017
“Uyuşturucuyla vargücümüzle mücadele etmeliyiz” 29 Haziran 2017
Mesut Eray kabri başında anıldı 29 Haziran 2017
Emekli Evleri’ne yoğun ilgi29 Haziran 2017
14 yılda 273 kişi boğularak hayatını kaybetti 28 Haziran 2017
Özgecan Çocukları eğleniyor28 Haziran 2017
“DEPREMDEN DERS ALMADIK”27 Haziran 2017
Yüksel Yavuz’un acı günü27 Haziran 2017
"Deprem zararlarının azaltılması için göreve hazırız" 27 Haziran 2017
Ceylan ve Busenaz’a çifte bayram27 Haziran 2017
Kamyonet motosiklete çarptı: 1 ölü, 1 yaralı27 Haziran 2017
"Gece beslenmesi alışkanlık haline gelmemeli"27 Haziran 2017
Haluk Levent'ten çok anlamlı hareket24 Haziran 2017
İkramlara “hayır” demekten çekinmeyin24 Haziran 2017
"Madde bağımlılığı sorununu ailelerin tek başlarına çözmesi mümkün değil"24 Haziran 2017
Türk annenin Lübnanlı oğlunun vatandaşlık umudu Erdoğan’da24 Haziran 2017
Kazalarda omurga ve omurilik yaralanmasına dikkat24 Haziran 2017
Şehidimizi uğurladık23 Haziran 2017
Bayramda tatlı alacaklar dikkat23 Haziran 2017
Çukurova’dan Türkmenlere yardım eli Yardım TIR’ları yola çıktı 23 Haziran 2017
Taksicilerden örnek davranış 23 Haziran 2017
Arsa cinayetinde baba ve oğlu tutuklandı 23 Haziran 2017
Adana'ya şehit ateşi düştü 22 Haziran 2017
‘Suriyeli’ tacizci yakalandı22 Haziran 2017
“Geleceğinizi yakmayın”21 Haziran 2017
“Hastane önündeki trafik kaosu giderilsin 20 Haziran 2017
"Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin daima yanında olacağız" 20 Haziran 2017
Saman arası uyuşturucu sevkiyatı20 Haziran 2017
"En büyük engel zihniyet engelidir" 18 Haziran 2017
Göltepe’de sevgi dostluk iftarı 18 Haziran 2017
Orta oyunuyla kahkaha tufanı17 Haziran 2017
Başkan Sözlü, sahurunu asfalt işçileriyle yaptı16 Haziran 2017
THY’nin kabin memurları işaret dili öğreniyor16 Haziran 2017
“Depremlerin afete dönüşmesini önlemek mümkün"15 Haziran 2017
Gönüllü kan bağışçılarına plaket verdi15 Haziran 2017
"Hayata artık sanatla gülümsüyorum"14 Haziran 2017
Gündüz Çocuk Bakımevi öğrencilerinden yıl sonu gösterisi14 Haziran 2017
Lösemi hastası çocuklar için seferber oldular14 Haziran 2017
Kızılay’dan Adana’ya platin ve altın madalya13 Haziran 2017
Bin çadırda 5 bin kişi arandı 13 Haziran 2017
Kursiyerler sertifikalarını aldı12 Haziran 2017
Yemekten sonra meyve tüketenler dikkat!12 Haziran 2017
Tarihi Taşköprü'de dev iftar 11 Haziran 2017
Gençlik Merkezleri'nden 11 Türkiye birincisi11 Haziran 2017
Hükümlülerin emeği bu mağazada 11 Haziran 2017
“Kan ver, can olsun”11 Haziran 2017
Tatil önerileri…11 Haziran 2017
“Büyük üzüntü duydum”11 Haziran 2017
Yılmaz’dan şehit Sığınak’ın ailesine ziyaret11 Haziran 2017
Ölümden koşarak kurtuldu10 Haziran 2017
Nasrettin Hocaya özenen Adanalı genç motosiklete ters bindi10 Haziran 2017
"Mide ağrısından kurtulmak için yaşam tarzınızı değiştirin"10 Haziran 2017
Emekli ve memura 4 zam geliyor10 Haziran 2017
Marmaris sahiline ölü Caretta caretta vurdu10 Haziran 2017
LYS'ye geç kalınca gözyaşları içinde sınav belgesini yırtıp çöpe attı 10 Haziran 2017
Kulağına giren sinek hayatını kararttı10 Haziran 2017
Canının değil, motorunun derdine düştü10 Haziran 2017
At sırtında deniz keyfi10 Haziran 2017
Sürk ve künefe peyniri için tescil atağı09 Haziran 2017
ÖĞRENCİLERİN TATİL SEVİNCİ09 Haziran 2017
Şehit aileleri ve Suriyeli yetimlere iftar09 Haziran 2017
Doktor balıkların sırrı halen çözülemedi08 Haziran 2017
Aile dramı !08 Haziran 2017
Bir evde 4,5 kilo eroin ele geçirdi08 Haziran 2017
Kene korkusu yeniden başladı07 Haziran 2017
Yaşar Kemal memleketi anıldı07 Haziran 2017
İlaç bulamazsa ağabeyi gibi ölecek06 Haziran 2017
Huzurevleri Su Oyun Parkı açılıyor05 Haziran 2017
Çevre kirliliğine ortak tepki05 Haziran 2017
Boğulmaları önleyecek buluş05 Haziran 2017
Sağlık Bakanlığı’na ‘hakkaniyet’ çağrısı…05 Haziran 2017
Sofuoğlu’nun hız rekoru kırdığı anlar kask kamerasında05 Haziran 2017
Nazım Hikmet'e muhteşem anma04 Haziran 2017
Eğitim tesisi hizmete girdi04 Haziran 2017
Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu’na veda yemeği04 Haziran 2017
8 yaşında bir günde 29 kez ilaç alıyor04 Haziran 2017
Volkan Demirel lösemili Ziya'yı unutmadı04 Haziran 2017
600 yıldır şifa dağıtıyor03 Haziran 2017
İznik Gölü'ndeki balık ölümleri korkutuyor03 Haziran 2017
Yolcunun akciğeri patladı, uçak acil iniş yaptı03 Haziran 2017
Sosyal medya aşkı engel tanımad03 Haziran 2017
Göle Ovası rengarenk03 Haziran 2017
Gelinlik kızların hayali 'Sivrihisar cebesi'ni eski günlerine döndürmeye çalışıyorlar03 Haziran 2017

MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH