SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YAŞAM

Depremden kaçamayız!
12 Ocak 2017
Bu haber 111409 kez okundu
Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
DOĞAN GÜLBASAR ( Röportaj)

 “AFETTEN AFETE AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİYOR”
Baki, “Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. Ülkemiz bir deprem ülkesi. Yapılması gereken depreme dayanıklı bina tasarlamak. Ancak balık hafızalı bir toplumuz. Afetten afete aklımız başımıza geliyor” dedi.
-Depremlerden ders alıyor muyuz?
Toplum olarak balık hafızalıyız. İdare edenler de öyle. Afetten afete aklı başına gelen bir toplumuz. Marmara Depremi sonrası önemli yasal değişiklikler yapıldı ama bununla ilgili denetimler yapılmadı.
-Gelişmiş ülkeler bu sorunu nasıl çözdü?
Gelişmiş ülkelerde depreme dayanıklı yapılar tasarlanıyor. Bu konuda taviz verilmiyor. Bizde ise bu yerel yönetimler yasası olduğu sürece insan hayatını koruyacak önlemlerin alındığı yapılaşmalar mümkün değil.
21. yüzyılda bir yağmurda kentler sele boğuluyorsa, depremde binalar yıkılıyorsa bu belediye yasası ele alınmalı.
-Kentlerimiz neden afetlerden bu kadar çok etkileniyor?
İnsanın olduğu gibi doğanın da bir boşaltım sistemi vardır. Doğanın boşaltım sistemi dere yataklarıdır. Dere yatakları imara açılıyor. Türkiye’de trafiği kilitlenmeyen, doğal afet olduğunda bundan etkilenmeyen kent yok.
Şehirler göçle beslenen çekim merkezidir. Kültür, eğitim, sanat, iş ortamı kentlere göçün nedenleridir. Göç almayan kent kent vasfını kaybeder. Bu nedenle yerel yönetimler göçleri de göz önüne alarak 20-25 yıllık planlama yapmalıdır.
-Kentsel dönüşüm-afet ilişkisi nasıl açıklanabilir?
Günümüzde kentsel dönüşüm adı altında uygulamalar yapılıyor. Oysa ülkemizde kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm haline geldi.
Kentsel dönüşüm 2. Dünya Savaşı sonrası plansız, altyapısı olmayan, çarpık kentlerin yeniden kurulması için uygulanmaya başlanmıştı. Kentsel dönüşümle ilgili 3 temel kural koydular:
1-Riskli alanlar, sel heyelan tehdidi olan bölgeler depreme dayanıklı alanlara taşıdılar. Böylece o riskli alanlarda yeşil alanlar, ortak kullanım alanları oluşturdular.
2-Gecekondulaşmanın olduğu, altyapısız, çıkmaz sokakların bulunduğu alanlarda dikey yapılaşmaya gittiler ve yeni alanlar kazandılar. Tabi bu uygulamayı depreme dayanıklı alanlarda yaptılar.
3-Şehri uluslararası çekim merkezi yapmak için çaba gösterdiler.
Türkiye’de böyle uygulamalar var mı? Cevabınız “hayır” ise Türkiye’de kentsel dönüşüm yoktur.
-Kentsel Dönüşüm Türkiye’de nasıl yapılıyor?
Türkiye’de dönüşüm ise şöyle yapılıyor; Rant değeri yüksek, yoksulların yaşadığı kent merkezlerinde uygulama yapılıyor. Böylece yoksulların rantı yüksek alanları ellerinden alınıyor, yoksullar ise başka bölgelere giderek yeni gecekondular oluşturuyor. Kentsel dönüşümün uygulandığı kentlerde yeni gecekondular üremez.
Türkiye’deki uygulamalarda riskli alan tanımı ile ilgili bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı. Bu tanıma göre yetki bakanlık ve yerel yönetimlere verildi. Adana’dan örnek verecek olursak Hiltonsa, Sheraton ve Optimum’un bulunduğu alan riskli alan değil ama çevresi riskli alan ilan edilmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Belediye Evleri riskli alan ama orada 15-20 katlı binalar yapılmak isteniyor. Oysa ki Belediye Evlerinde zemin sağlam. Herhangi bir risk yok. Çok ilginçtir 100. Yıl’ın batısında heyelan tehdidi var ama orası riskli alan ilan edilmedi. Çünkü bir bölge riskli alan ilan edildiğinde hak sahibi fazla hak iddia edemiyor, yıkım kararını durduramıyor. Sadece mahkemeye giderek fiyat yükseltme talebinde bulunuyor. Mahkeme de ya fiyat yükseltiyor ya da yükseltmiyor.
Bir de Adana’da kentsel dönüşüm uygulamaları yapılıyor ama halen yeni gecekondular türüyor. Bu nasıl kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümün amacı gecekonduları ortadan kaldırmak ve yeni gecekondulaşmaları engellemektir.
Aslında bu sorunu çözmek çok kolay, yeter ki Türkiye’de yönetici zihniyeti gelişsin. Belediyeler yasası değişmezse kentlerimiz çok daha ağır bedeller ödeyecek.
Şimdi Güneşli Çöplüğü döküm alanına 12-14 katlı binalar yapılacakmış. Daha önce araba pazarı olan bu yerde patlama olmuş ve araba pazarı oradan kaldırılmıştı. Şimdi bu alan imara açılıyor. Temeli nereye atacaksınız. 14-16 metre çöp üzerine temel mi olur?
-Deprem riski açısından bölgemiz ne durumda?
Bölgemiz en yüksek deprem riski olan bir bölge. Tam da Afrika-Arap-Anadolu plakasının birleşme noktası. Tarih boyunca en büyük yıkımları yaşamış bir bölge. Tarih boyunca Ceyhan ve Seyhan nehirleri 6 kez birleşip ayrılmış. Onlarca medeniyet seller ve depremle yer altında keşfedilmeyi bekliyor.
Adana’nın bir de yer altı suları sorunu var. Çatalan devreye girene kadar Adana’nın içme suyu ihtiyacı kuyulardan karşılanıyordu. Çatalan devreye girdikten sonra yer altı su seviyesi yükseldi. Özellikle kanalın güneyinde kalan apartmanların ve binaları bodrumları suyla doldu. Bazı binalarda oturanlar suları çekiyor. Bu çok riskli bir uygulama çünkü sularla birlikte kumlar da çekiliyor. Çok acil olarak bu binaların envanteri çıkarılmalı.
-Adana 19 yıl önce bir deprem yaşadı. Kentimiz yine risk altında mı?
Deprem olmayacak demek doğa yasalarını inkar etmektir. 98’de Adana bir deprem yaşadı. Ters atımlı fay olmasına ve Adana’nın 52 kilometre uzakta olmasına karşın büyüklüğüne göre dünyada en fazla hasar yaratan deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Doğru atım fay olsaydı Adana’nın hali nice olurdu?
-Önlemler konusunda yerel yönetimler işe nereden başlamalı?
Belediyelerde iç hizmet kontrol yönetmenliği var. Bu yönetmenlik hızla değiştirilip her belediye içinde jeofizik, inşaat ve jeoloji mühendislerinin yer aldığı bir birim oluşturmalı. Bu mühendislerin alanlarında uzman olması şart.
-Adana’da deprem izleme istasyonları nasıl çalışıyor?
Deprem çalışmalarıyla ilgili tektonik çatıyı oluşturan faylar üzerinde sabit istasyonlar var. Bunlar 24 saat kayıt alıyor. Nerede hareketlilik var kayıt ediliyor. Uydu vasıtasıyla bu kayıtlar merkeze gidiyor. Risk durumunda gerekli çalışmalar yapılıyor.
Adana’da; Karaisalı, Kozan, Karataş ve Yılankale’de istasyon var. Bu istasyonlar Adana Valilerinden Cahit Kıraç döneminde kuruldu. Olası bir depremi erken tespit edersek Adana’yı mümkün olduğunda erkenden uyarırız.
-Depremler önceden tespit edilebilir mi?
Depremlerin sırrı çözüldü. Artık önceden tespit edilebiliyor. Bilim bunu çözdü. Hiçbir deprem belirti vermeden gelmez. Depremler önceden tespit edilemiyorsa çalışma yapılmamış ya da çalışma yarım bırakılmış demektir.
Artık deprem nerede kaç büyüklüğünde olacak, bu sır olmaktan çıktı. Tüm sorun deprem öncesi alınacak önlemlere kilitlenmektir. Çünkü insan hayatından daha önemli bir şey yoktur.
-Türkiye’nin deprem haritası ile tartışmalar var…
Türkiye’de deprem haritaları güncellenmeli. Geçmişte bu haritalar sanayinin gelişmesi engellenir endişesi ile gerçekten göz ardı edilerek hazırlanmış. Örneğin Adana 3’üncü ve 4’üncü deprem bölgesi gösterilmiş. Oysa ki Adana 1’inci deprem bölgesinde yer alıyor. Önemli olan depreme dayanıklı bina tasarlamakta…
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
EV’leniyoruz Fuarı bugün açılıyor13 Aralık 2017
Başkan Sözütek’in acı günü13 Aralık 2017
Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz”13 Aralık 2017
Kocasını döven kadına elektronik kelepçe 13 Aralık 2017
Adana’daki cinayetler ve kaçırılmalar TBMM’ye taşındı 12 Aralık 2017
Salıncağa dolanan geyiği böyle kurtardı12 Aralık 2017
Güpegündüz genç kıza tekme tokat dayak kamerada11 Aralık 2017
“İnsanlar haklarıyla yaşasın”10 Aralık 2017
“Daima yanlarında olacağız”10 Aralık 2017
Liseli öğrencilerden Kızılay’a kan bağışı09 Aralık 2017
Tüp bebek aileleri buluştu09 Aralık 2017
Yaşlı kadın son günlerini huzurevinde geçirmek istiyor09 Aralık 2017
75’inden sonra dünyası yeniden aydınlandı09 Aralık 2017
Bu işi yapmak cesaret ister09 Aralık 2017
Şehit polis memurunun adının verildiği okul açıldı 08 Aralık 2017
Kent içi trafiğe tek yön formülü06 Aralık 2017
Dünyanın en büyük konteyner kenti Adana'da 06 Aralık 2017
“Engellilerimizin sorunlarını ortadan kaldırmalıyız”05 Aralık 2017
Konteyner kentte sıcak yuva…05 Aralık 2017
“Her zaman engellilerimizin yanındayız” 04 Aralık 2017
“Engelliler hiç unutulmamalı”03 Aralık 2017
“Kuran-kurtaran-yaşatan: Atatürk-Türkeş-Bahçeli”03 Aralık 2017
Dünya Engelliler Günü’ne damga vurdular… 03 Aralık 2017
Onur günümüz…03 Aralık 2017
Engelli vatandaşlara özel ilgi03 Aralık 2017
“Engelli bireylere saygı insanlığa saygıdır”03 Aralık 2017
“Engelsiz bir Türkiye için daha fazla çalışacağız!”03 Aralık 2017
Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere kişisel gelişim semineri02 Aralık 2017
Epilepsi hastası minik Hira Nur'un çığlıkları yürek burktu02 Aralık 2017
Ünüvar, Komisyon Başkanı oldu01 Aralık 2017
“Şehir Hastanesi’nde sorun çok”30 Kasım 2017
Şehit son yolculuğuna uğurlandı28 Kasım 2017
IŞIN BORU’nun mutlu günü27 Kasım 2017
Ablası kalpten öldü, o pille hayata tutunuyor 27 Kasım 2017
Havaların soğuması cildi de etkiliyor25 Kasım 2017
Vefalı evlat 17 yıldır annesini sırtında taşıyor25 Kasım 2017
Röveşatacıdan sonra Afyonkarahisar'da penaltıcı görüntülend25 Kasım 2017
“Korkmayın, utanmayın, sessiz kalmayın !”24 Kasım 2017
Mustafa Gümüşdamla anıldı24 Kasım 2017
Derya öğretmenin en acı günü24 Kasım 2017
Öğretmenler ve çiçekleri24 Kasım 2017
“Yine 25 Kasım yine acı, yine şiddet”24 Kasım 2017
Öğrenci av tüfeğiyle kendini vurdu24 Kasım 2017
Ceyhan Belediyesi’nden toplu nikah töreni24 Kasım 2017
94 yıl hapis cezası alan seri katil yakalandı 24 Kasım 2017
AK Parti’li kadınlardan Gıda Bankası'na destek23 Kasım 2017
Maaşlarını alamayan sağlık çalışanları iş bıraktı23 Kasım 2017
Dafne Sağlık Merkezi kadınların hizmetinde23 Kasım 2017
Rahatsızlanan kişiyi halk otobüsüyle acile yetiştirdi23 Kasım 2017
Polis sahip çıktı …22 Kasım 2017
Başkan Çetin’den uyuşturucuya savaş22 Kasım 2017
Kredi çekti, arabasını satıp hayatını köpeklere adadı22 Kasım 2017
Savaşın çocukları haklarını öğrendi21 Kasım 2017
“Çocukları tüm kötülüklerden korumalıyız”20 Kasım 2017
Kadıköy’de denize düşen vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı19 Kasım 2017
Protez bacağı çalınan engelli adama emeklilik sürprizi18 Kasım 2017
Dünya Prematüre Günü’nde aceleci bebekler doktorlarıyla buluştu18 Kasım 2017
Magandanın tehlikeli şovu kamerada18 Kasım 2017
“Toplumda şiddete karşı farkındalık oluşturmalıyız”16 Kasım 2017
“Hekimler zan altında bırakılıyor”16 Kasım 2017
“Kızılay, tarihi bir misyona sahip”15 Kasım 2017
“Gerekli bilinç mutlaka sağlanmalı”15 Kasım 2017
Özdoğu ve Boğa Berlin’den ödülle döndü14 Kasım 2017
Eşini 2 saat kemerle dövdü14 Kasım 2017
Savcılık engel oldu…13 Kasım 2017
Özcan Zenger’in mutlu günü13 Kasım 2017
Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e nakledilirken oradaydı12 Kasım 2017
Kaymakam Genel’in odası görenleri şaşırtıyor 12 Kasım 2017
6 metre çapındaki bin 500 yıllık zeytin ağacı görenlerin ilgi odağı oluyor11 Kasım 2017
Lösemili çocuklar için eğlence düzenlendi11 Kasım 2017
Lösemili çocuklar “sanal gerçeklik” ile eğlendi11 Kasım 2017
"Fethullah hoca" denmesinden rahatsız olan öğretim görevlisi adını değiştirdi 11 Kasım 2017
Özlemle andık…10 Kasım 2017
Yaşar Kemal sevgisi salona sığmadı10 Kasım 2017
Minik öğrencileri Ata’yı andı 10 Kasım 2017
Cennet, Türkmen ailelerin “Yardım Meleği” oldu 10 Kasım 2017
“Gösterdiği yoldan asla dönmeyeceğiz”09 Kasım 2017
“Yaşar Kemal Sanat Günleri” ünlü isimleri buluşturdu09 Kasım 2017
Kamyonun çarptığı iki kardeş hayatını kaybetti 09 Kasım 2017
Köy korucusunun katili damadı çıktı09 Kasım 2017
10 kilo sucuğu drone’la pişirdiler09 Kasım 2017
“Güney Adana’da El Ele verelim Kanseri Yenelim” projesi hayatta08 Kasım 2017
Şiddet mağduru kadınlara ifade için özel merkez07 Kasım 2017
Yozgatlıların BALKON keyfi07 Kasım 2017
“Kararlıyız”06 Kasım 2017
Önemli isimleri buluşturan düğün06 Kasım 2017
“Dinimizin organ bağışına bakışı olumludur” 06 Kasım 2017
İmece usulü kış hazırlığı05 Kasım 2017
“Sağlık turizminde hedef 20 milyar dolar”05 Kasım 2017
Final’den kan bağışına destek05 Kasım 2017
“Müftüler din hizmetiyle uğraşsın”05 Kasım 2017
Buka Sofa Adana’da Gizerler AVM’de açıldı04 Kasım 2017
Eski belediye başkanı Adil Aygül hayatını kaybetti |04 Kasım 2017
Dünyada ikinci kez rastlanan vaka doktorları bile şaşırttı04 Kasım 2017
Kaliteli zeytinyağı koklayarak anlaşılır mı ?03 Kasım 2017
Hain saldırı: 8 şehit02 Kasım 2017
Öğrencilerin ihtiyaçları Şırnak'a ulaştı02 Kasım 2017
Hortum mağduru köylülere yardım eli uzandı02 Kasım 2017
Jandarma Çocuk Dergisi tanıtıldı02 Kasım 2017
Yunus ekipleri torbacılara göz açtırmıyor 02 Kasım 2017
Sokak ortasında öldürüldü 02 Kasım 2017
Radara değil şoka girdi02 Kasım 2017
Pekmez kazanları kaynıyor02 Kasım 2017
Berivan'ın annesi, "Kızımı kurye olarak kullandılar" 01 Kasım 2017
Berivan'ın son sözü "sık" oldu 01 Kasım 2017
Flamingolar Türkiye’yi sevdi31 Ekim 2017
Suçüstü yakalanan dilenciden şok sözler30 Ekim 2017
Coşku ile kutladık29 Ekim 2017
Sosyal konutların inşaatı başladı29 Ekim 2017
Köpek leopara annelik yapıyor28 Ekim 2017
ŞENNUR Ailesi’nin mutlu günü27 Ekim 2017
Çukurova-Etiyopya işbirliği26 Ekim 2017
Erken tanı ile tedavi başarısı yüzde 90’lara ulaşıyor26 Ekim 2017
“Her yerde olacağız”25 Ekim 2017
ADD Ahmet Taner Kışlalı’yı andı24 Ekim 2017
Adana Kent Konseyi “Şehir ve Sivil Toplum Zirvesi”nde24 Ekim 2017
“Kahramanlık hem kanlarında hem de yüreklerinde var”24 Ekim 2017
Çetin, Mert’e sözünü tuttu23 Ekim 2017
Tarihi Haliç Tersanesindeki vincin zirvesine böyle tırmandılar23 Ekim 2017
Misis Festivali coşkulu geçti22 Ekim 2017
Talat Terim ameliyat oldu22 Ekim 2017
Sözlü, Doğankent’te vatandaşla bir arada22 Ekim 2017
Düzenek kurup annesine kendini öldürten genç toprağa verildi22 Ekim 2017
Yayaya çarpan sürücüye mahalleliden meydan dayağı22 Ekim 2017
Kapı koluna kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü21 Ekim 2017
Anamurlu 3 öğrenciden örnek davranış21 Ekim 2017
Kozan Belediye Sineması İmamoğlu’ndan gelen öğrencileri misafir etti.21 Ekim 2017
Ses kısıklığı reflü habercisi olabilir21 Ekim 2017
TAKINTILIYSANIZ UZAK DURUN !21 Ekim 2017
İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat 21 Ekim 2017
Çocuklarda süt dişi çürüklerine dikkat21 Ekim 2017
Hava ambulansı 1 günlük bebek için havalandı 21 Ekim 2017
Geri geri giden minibüs ABD vatandaşı adama böyle çarptı21 Ekim 2017
Hava Limanı esnafından Aşure Günü…20 Ekim 2017
9 ayda 298 kadın hayatını kaybetti 20 Ekim 2017
“Uyuşturucu ile mücadele sürekli gündemde olmalı”20 Ekim 2017
Hatay Lezzetleri artık Adana’da20 Ekim 2017
O anları anlattı…19 Ekim 2017
Soykan ile Berfin’in mutlu günü19 Ekim 2017
Kreş öğrencilerine sağlık taraması yapıldı19 Ekim 2017
Kurtuluşun coşkusu Saimbeyli’yi sardı19 Ekim 2017
lhlamurun fiyatı çeyrek altını geçti19 Ekim 2017
“Gençlerimizin zehirlenmesini önleyeceğiz”18 Ekim 2017
Polis servis aracına bombalı saldırı: 12 yaralı 17 Ekim 2017
ESENDEMİR’lerin acı günü17 Ekim 2017
Şırnak’tan Sözlü’ye mektup var!17 Ekim 2017
Yeşilyurt’ta Aşure etkinliğine yoğun ilgi16 Ekim 2017
Sevgi Adası'nda "Selfie" keyfi16 Ekim 2017
AKÇAYA PLAKET16 Ekim 2017
Kamyona çarpan kadın sürücü hayatını kaybetti16 Ekim 2017
MMO’dan trafikte yürüyen bombalar uyarısı15 Ekim 2017
Engeller kalktı herkes zumba yaptı15 Ekim 2017
Boru hattı kazılarında Roma mezarları bulundu15 Ekim 2017
Yaşam Boyu Eğitime Destek14 Ekim 2017
Havalandırmada Hint Keneviri14 Ekim 2017
İtfaiye ekiplerince kurtarılan kedi, barınağa teslim edildi.14 Ekim 2017
Bilgiye açık obeziteye kapalıyız! 14 Ekim 2017
Bunu yapan insan olamaz: Göz göre böyle ezdi14 Ekim 2017
Abdurrahman Altınok anıldı13 Ekim 2017
Adana merkezli dev operasyon13 Ekim 2017
Mehmetçiğe sevgi seli: Birbirleriyle yarıştılar13 Ekim 2017
Abdurrahman Altınok bugün anılıyor12 Ekim 2017
Prof.Dr. Aksu vefat etti12 Ekim 2017
‘Karagün Dostu’ Kızılay12 Ekim 2017
11 farklı adrese şafak vakti operasyonu: Çok sayıda gözaltı var12 Ekim 2017
Alevi toplumundan büyük tepki11 Ekim 2017
“Hizmetleri anlatmaya zaman yetmiyor”11 Ekim 2017
Curling Çukurova’da yaygınlaşıyor11 Ekim 2017
Kan ve kök hücre bağışı etkinliği10 Ekim 2017
Öğrenci okul yolunda kazada öldü 10 Ekim 2017
Unuttuğu çantayı getirmeyen şoföre kızıp servis şoförü oldu10 Ekim 2017
D100 karayolunda tır ile işçi servisi çarpıştı09 Ekim 2017
Silahlı saldırı: 2 ölü, 1 yaralı08 Ekim 2017
Oğlunu yakalattı08 Ekim 2017
Prof. Dr. Dağlı: "Sigara firmaları nikotinsiz sigara yapamazlar"07 Ekim 2017
Özgümüş dimdik ayakta06 Ekim 2017
İlk defa aşure yediler06 Ekim 2017
Adana Hacı- Bektaş Derneğinden Aşure ve anma05 Ekim 2017
Seyhan’dan 60 bin kişiye aşure05 Ekim 2017
Suriyeli genç kamyonetten atılarak öldürülmüş05 Ekim 2017
"Evcil hayvanlarla ruh sağlığınızı düzeltin"05 Ekim 2017
17 bin yeni doğan bebek ziyaret edildi05 Ekim 2017
Yaşlılara sazlı, sözlü sağlık hizmeti04 Ekim 2017
“İtfaiye ekiplerimiz canları pahasına çalışıyorlar”03 Ekim 2017
“Biz halkın dediğini yaparız”02 Ekim 2017
Her şey Adana’nın huzuru için01 Ekim 2017
Ölümlü kazada sürücü 15 yaşında kız çıktı01 Ekim 2017
2 gençkiz el ele sulama kanalına atladı01 Ekim 2017
Çerkes Kültür Derneği’nde yeni sezon heyecanı 01 Ekim 2017
Bir ömür boyu mutlu olmak için ‘evet’ dediler01 Ekim 2017
Balkondan sarkarak boya yaptı, yürekleri ağza getirdi30 Eylül 2017
Adana OSB’den eğitime destek30 Eylül 2017
Kredi kartı borcu yüzünden ailesi dağıldı30 Eylül 2017
Emniyet Müdürü Yıldız’dan ‘Uyuşturucuyla mücadele’ vurgusu 29 Eylül 2017
6 yaşındaki oğluyla kayıplara karıştı 29 Eylül 2017
Üzümün pestil, pekmez ve sucuk yolculuğu başladı29 Eylül 2017
“Uyuşturucu satılarak teröre finans sağlanıyor” 27 Eylül 2017
Seyhan, okul kantinlerini denetliyor27 Eylül 2017
Magandalar havaya ateş açtı 1’i hamile 2 kadın yaralandı27 Eylül 2017
Acil servise gelenlerin çoğu acil hasta değil 26 Eylül 2017
Gitmelerini rica etti, ayılar da gitti26 Eylül 2017
"Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu" sloganıyla pedal çevirdiler25 Eylül 2017
Biyonik kulaklık alınmazsa Derya duyamayacak 25 Eylül 2017
Çocukların dramı mahalleliyi ağlattı…24 Eylül 2017
“Ciddi tehditler önümüzde duruyor”24 Eylül 2017
Üzelgeçici’den miniklere kırtasiye malzemeleri 24 Eylül 2017
“Her bel ağrısı da bel fıtığı değildir!”22 Eylül 2017
'Ruhi Tesisat' ekibinden ruhsal terapi22 Eylül 2017
Alzhemier Günü etkinliği22 Eylül 2017
Yaşlı adamın suratına kezzap döküp kaçtılar 21 Eylül 2017
Havada 4 saat kalarak rekor kırdı21 Eylül 2017
Ayva gün sayıyor20 Eylül 2017
Çukurova’dan su oyun parkı20 Eylül 2017
İlk kez helikopterle hasta getirildi20 Eylül 2017
Zamanla yarıştılar, 3 kişiye hayat verdiler 20 Eylül 2017
Kök hücre bağışı için 935 kilometre pedal çevirecek18 Eylül 2017
Genç cildin sırları 18 Eylül 2017
Görenleri kendine hayran bırakıyor18 Eylül 2017
“TARLADAN OKULA ÇOCUKEVİ” ÇOCUK: KÜÇÜK DEV İNSAN17 Eylül 2017
Sanayi çalışanlarına yangın önleme ve söndürme eğitimi16 Eylül 2017
Müşterilerine ‘cep mangal’ ile servis yapıyor16 Eylül 2017
Tek derdi çocuklarını okutmak15 Eylül 2017
Tek derdi çocuklarını okutmak15 Eylül 2017
Sözlü, Alevilerin Gadir-i Hum Bayramı’nı kutladı14 Eylül 2017
Binlerce sağlıkçının sorunu TBMM gündeminde14 Eylül 2017
Uslupehlivan tedavi görüyor14 Eylül 2017
Çılgın aşıktan havada evlenme teklifi14 Eylül 2017
Minninne grubundan Anıtkabir’e ziyaret13 Eylül 2017
40 yıldır mağarada yaşıyor13 Eylül 2017
Bu park kendi elektriğini kendisi üretiyor12 Eylül 2017
Trafik polisi 3 akrabasını öldürdü 11 Eylül 2017
Adana’da Erkan Koleji’nde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı başladı. 11 Eylül 2017
Ağabeyinin nişanına giderken tren çarptı 11 Eylül 2017
İşte dünyanın en büyük meyvesi11 Eylül 2017
Adana'ya 40 bin metrekarelik kent meydanı10 Eylül 2017
12 EYLÜL’ÜN MİMARLARI: “ONLARIN ÇOCUKLARI” 10 Eylül 2017
Balıkçı köpek sahibine günlük iki kilo balık yakalıyor10 Eylül 2017
Bin 650 metre uçurumun kenarında fotoğraf kuyruğu09 Eylül 2017
Genç Türkler, başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor09 Eylül 2017
“Uyuşturucu ve Okul Güvenliği” toplantısı08 Eylül 2017
Polis vatandaşları suç ve suçlulara karşı uyardı 08 Eylül 2017
2 milyon arı telef oldu08 Eylül 2017
Çocuğunu kaybetti, kendini çocuklara adadı07 Eylül 2017
Kenenin ısırdığı kadın karantina altında07 Eylül 2017
“Uyuşturucuyla mücadelede kesinlikle taviz vermeyeceğiz”07 Eylül 2017
Kuvözde enfeksiyon kaptı iddiası07 Eylül 2017
"Adana’yı daha iyi bir konuma getirmeliyiz” 07 Eylül 2017
Meteoroloji uyardı: Sıcak hava dalgası geliyor07 Eylül 2017
Bombalı eylem hazırlığındaki terörist öldürüldü06 Eylül 2017
'Kaza yolu' kapatılsın diye etten duvar ördüler 06 Eylül 2017

MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH