Çukurova Press Twitter

Kapitalizm Karl Marx’ı hatırladı!

Lagos Balık
25 Haziran 2018 26 views 0

 

Dünyayı yöneten kapitalizm, kendisine tarihteki en büyük ve en haklı sayılabilecek eleştirileri yapan Karl Marx’ı 200. Doğum gününde hatırladı.

Hem de ne hatırlama…

Kapitalizmin değerini düşürmek için hayatını bu yola adayan Marx’ın doğum gününe özel olarak hazırlanan 0 (sıfır) euro’luk banknotlar 3 euro ücretle satışa sunuldu.

Kapitalizm, Marx’ın değerini ‘hiç’ olarak görürken, kendi cebine de 3’er eurodan hatrı sayılır bir servet eklemeyi de unutmadı.

‘Marksizm’in kurucusu daha nasıl aşağılanabilirdi diye düşündüm ama aklıma daha ötesi gelmedi.

Sanırım doğumundan 200 yıl sonra bile Marx’a kapitalist sistemden büyük bir öfke devam ediyor. V for Vendetta filminde hayatı anlatılan Guy Fawkes, bir sahnede düşüncelerin öldürülemeyeceğini belirtiyordu.

Sanırım bu yüzdendir ki, 200 sene önce doğmuş, 65 yıl yaşadıktan sonra hayatını kaybetmiş ve öldükten 135 sene sonra yine de düşüncelerine saldırılabiliyor Karl Marx’ın.

Sıfır euroluk banknotların yaratıcısı Richard Faille’nin Avrupa Merkez Bankası’nın resmi banknot üreticileri ile birlikte hazırladığı bu hediyelik eşya banknotlar yaklaşık 10 gündür Avrupa’nın bir çok ülkesinde satışa sunuldu.

Para koleksiyoncuları şimdiden bu paranın peşinde düşmüş durumdalar.

Kapitalizmin ilk hedefi Karl Marx oldu ancak bundan sonraki hedefinin kim olacağı henüz belli değil. Ancak açıklananlara göre sırada başka ünlü isimler de yer alacak.

Benim ilk tahminin Ernesto Che Guevara olacağı yönünde.

Zaman bize ne gösterecek hep birlikte göreceğiz…

Lagos Balık
MUSTAFA KEMAL BÜYÜKKAYA
MUSTAFA KEMAL BÜYÜKKAYADiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter