Koncuk’tan elektrik ve doğalgaz tepkisi - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

Koncuk’tan elektrik ve doğalgaz tepkisi

Lagos Balık
02 Ağustos 2018 29 views 0

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili İsmail KONCUK elektrik ve doğalgaza gelen zamlara ilişkin açıklamada bulundu. Koncuk , “BOTAŞ doğalgazdan elektrik üreten santrallere verdiği doğalgazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49,5 zam yaptı. Artışlar dolar kuru üzerinden yapılacak. Bu yüksek artış elektrik fiyatlarının da zamlanacağı anlamına gelmektedir ki, şu an itibarıyla sanayi elektriğine ve doğalgaza %14, konutlarda kullanılan elektriğe ve doğalgaza ise %9 zam yapılmıştır. Bu zam ilerde yapılacak daha büyük zamların ön hazırlığı olarak görülebilir, daha büyük zamlara da hazırlıklı olunmalıdır” dedi. Koncuk şöyle devam etti:

“Bir yandan da, Merkez Bankası enflasyon tahminini %8.4’ten, % 13.4’e yükseltti. Merkez Bankasının bugüne kadar tahminlerinin hiç tutmadığı göz önüne alınırsa, yıl sonu itibarıyla % 20’lere ulaşan bir enflasyon ile karşı karşıya kalmamız söz konusu olabilecektir. BOTAŞ elektriği artırarak zam yaparken, enflasyon tahmini yükselirken; dar ve sabit gelirli vatandaşa yıl sonuna kadar bir gelir artışı sağlanmayacağı açıktır. Memur, emekli, işçi, asgari ücretliyi dert eden yoktur. Başkanlık gelince herşey iyi olacak diyenlerden ses çıkmamaktadır.
%13.4’lük enflasyon hedefini dikkate alarak, memur ve emekliyi 2018 yılı sonuna kadar %4+3,5 zamma, asgari ücretliyi 1600 TL’ye mahkum edenlerden ses bekliyoruz. Ses çıkar mı, göreceğiz. Tüm dar ve sabit gelirliler bir ek zammı ki, buna “tedbir zammı” denilebilir, hak etmiyor mu? Aslında milleti kuru ekmeğe, işsizliğe mahkum edenler; bu ekonomik darbelere karşı hiç bir tedbir almayarak, millete kuru ekmeği dahi çok görmektedirler. Tıpkı Aşık Mahsuni’nin dediği gibi, “ Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana. Bilmem söylesem mi, söylemesem mi?.”

“LGS AÇIKLANDI, YÜZBİNLERCE ÖĞRENCİ AÇIKTA KALDI”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili İsmail KONCUK LGS’nin açıklanmasının ardından sonuçlara dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Koncuk, “LGS açıklandı, yüzbinlerce öğrenci açıkta kaldı, yerleşenlerin büyük bir kısmı ise yerleştirildiği okulu kerhen seçenler, yani onlar da yerleştirmeden memnun değiller. Sistem kurgulanırken çok uyarmıştık, dinleyen olmadı. Özel okullara gün doğacak demiştim, aynen öyle olacak” dedi.

Mevcut LGS sisteminin değiştirilmesi fikrini savunan İsmail Koncuk, “LGS sistemi hızla değiştirilmelidir, ancak hemen Anadolu Lisesi kontenjanları artırılmalı, boş kalan okullar hızla akademik liseye dönüştürülmelidir. Aslında bu tedbirlerin çok daha önce alınması gerekirken, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin tedbir almadığı, olaya seyirci kaldığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Sadece sistem değişikliğinin yeterli olmayacağını savunan Koncuk, “LGS sistemini değiştirmek dahi problemi ortadan kaldırmaya yetmeyecektir. Yapılması gereken okullarımızı hem ülke ihtiyaçları hem de talep doğrultusunda sil baştan dizayn etmektir. Siyasi önceliklerle okul açmanın maliyeti büyük olmaktadır. Sayın Selçuk cesur adımlar atabilmelidir” dedi.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter