Çukurova Press Twitter

“Modern damla sulama sistemine geçilmeli”

Lagos Balık
04 Nisan 2019 32 views 0

    

 

SABİT ÖZKESER

İsrailli Agronomist Nitsan Kaufman, “Toprak yüzeyinin altındaki bitki kılcal köklerinin yüzde 50’sinin hava ve yüzde 50’sinin de su içerisinde olması; fotosentez olayının gerçekleşmesi için en ideal ortamı sağlar” dedi.

ÇUKUROVA ÇİFTÇİSİ SEMİNERDE BULUŞTU

Tekbaş Sulama ve Netafim tarafından Adana Seyhan Oteli’nde bu yıl 8. düzenlenen pamuk ve yer fıstığı ile İmamoğlu’nda düzenlenen seminerde ise mısır ve yer fıstığı ekimi yapan çiftçilere, ürdünlerin ekimi ile yetiştiriciliği konularında eğitim verildi. Seminerin açılışında konuşan Tekbaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Baş, küresel ısınma nedeni ile su kaynaklarının giderek azaldığını belirterek, “Su kaynaklarından daha iyi faydalanabilmek için modern damla sulama sistemine geçilmesi gerekmektedir” diye konuştu. Baş, daha sonra şöyle devam etti:

“Pamuk ve mısır üretim alanlarında bitki için yüksek olan PH değerinin azaltılması gerekir. Bunun en ucuz ve etkili yolu ekim öncesi toprağa mikronize toz kükürt ve amonyum sülfat gübre uygulamasıdır. Toprağa serpme olarak verilen toz kükürt mutlaka toprağa karıştırılmalıdır. Kükürt uygulama sonbaharda veya ilkbahar başlangıcında yapılmalıdır. Genelde 75 kg/dekara toz kükürt uygulaması ile PH değerinde yaklaşık 0,5 puanlık bir azalma elde edilmiştir. Bu PH değerinin 0,5 puan düşmesi bir dekardan alınan kütlü pamuk ürün miktarında yüzde 20’ye varan bir artıy sağlamıştır. Bunun bir diğer anlamı ise toprağın PH değerini düşürmekle toprakta bir nevi gübreleme etkisi ortaya çıkmaktadır. Bu olay toprakta çözülmemiş formda olan besin elementlerinin bitkinin kılcal kökleri tarafından alanabilecek hale geldiğini ortaya koymaktadır. Amonyum sülfat gübresi asit özellikli olduğu için sürekli olarak toprağa verilmesi halinde topraktaki PH miktarını azaltır.”

SU VE OKSİJEN DENGESİNİ ANLATTI

Seminere konuşmacı olarak katılan İsrailli Agronomist Nitsan Kaufman, slayt eşliğinde çiftçilere damla sulamanın yararlarını anlattı. Kaufman topraktaki su ve oksijen dengesini şu sözlerle açıkladı:

“Toprak yüzeyinin tamamı su ile dolarsa bitki kılcal kökleri hava alamayacağı için Pamuk bitkisi çalışmayı durdurur. Pamuk bitkisinin kılcal kökleri hava almaya başladığı zaman (toprak yüzeyinin yaklaşık 20 cm aşağısı oluyor) pamuk bi2tkisi çalışır ama az çalışır. Pamuk bitkisinin en ideal çalıştığı hava-su dengesinin yüzde 50-yüzde 50 olduğu ortamdır. Bu ortamda da en ideal fotosentez olayı gerçekleşir. Bu ideal ortam seviyesi ise toprak yüzeyinin yaklaşık 40 cm altında gerçekleşir. Toprak yüzenin 60 cm altına su seviyesi düşerse bu seferde kılcal köklerin olduğu bölgede yüzde 100 hava, yüzde 0 su olacağı için bitki yine çalışmaz. Mısır ve pamuk bitkisinin günlük su ihtiyacının nasıl hesaplanması gerektiğini, toprak altı damla sulama uygulamalarının faydalarını anlatan Agronomist Kufman ayrıca, pamukta yüzde 10 pamuk açılımı ­=yüzde 10 su azaltılması gerektirir. Pamukta sulamayı yüzde 40- yüzde 60 pamuk açılımı sağlanıncaya kadar kesmeyin” uyarısında bulundu.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort