Çukurova Press Twitter

Öğrencilerden “TATLI” bir ziyaret

Lagos Balık
19 Kasım 2018 139 views 0

SABİT ÖZKESER/ÖZEL

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’ya 81 yıl önce 19 Kasım günü geldiğinde Kız Lisesi’ne gittiğinde tarih dersi gören 30 öğrenciyi ziyaretinde derin etkiler bırakıp, yaşamları boyunca onlara ışık olan o öğrencilerden bir tanesi olan 96 yaşındaki Remziye Tatlı’yı bu kez Gönül-Ferhat Baykara İlkokulu öğrencileri ziyaret etti.

“BİZE ATATÜRK’Ü ANLATIR MISINIZ ?”

Çukurova ilçesinin güzel okullarından birisi olan Gönül-Ferhat İlkokulu 2 H sınıfı (namıdiğer Şiririnler Sınıfı) öğrencileri, sınıf öğretmenleri Mehmet Vasıl Kılıç, sınıf Veli Temsilcisi Canan Savaşlı Yalman, Okul-Aile Birliği Başkanı Cemile Der ve Müdür Yardımcısı Mikail Taş ile birlikte Remziye Tatlı’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Soyadı gibi çok tatlı bir havada geçen Remziye Tatlı ziyaretinde minik şirinler, saygıyla ve coşkulu bir şekilde elini öptüler, onun anılarını ve güzel sohbetini can kulağı ile dinlediler. Öğrenciler merak ettikleri “Bize Atatürk’ü anlatır mısınız ?, Atatürk’ü ne zaman gördünüz ?, Atatürk Adana’ya geldiğinde siz kaç yaşındaydınız ?, Kitap okumayı sever misiniz ? ve Atatürk, dersinize girdiğinizde neler hissettiniz ?”” gibi sorular yöneltti.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Remziye Tatlı sorulara verdiği cevaplar, misafirlerine karşı samimi ve yakın ilgisi, duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Anlatılanlar güzel, anlatan da Tatlı olunca, ziyaret planlanandan uzun sürdü. Okul yöneticileri, ziyareti arşivlerine kaydetmek için Remziye Tatlı ile fotoğraflar ve videolar çekti. Remziye teyzelerini okullarında da görmek istediklerini belirten şirinler ve öğretmenleri, uzun ve sağlıklı bir ömür dileyip vedalaştılar. Okul Yöneticileri, ziyaretin gerçekleşmesine vesile olan Gündoğdu Okulları Bölge Eğitim Koordinatörü Mahmut Reyhanlioğlu’na teşekkür etti.

REMZİ TATLI KİMDİR ?

Mustafa Kemâl ATATÜRK, 19 Kasım 1937’de Adana’ya geldiğinde, garda trenden iner inmez Kız Lisesi’ne gider ve tarih dersine girer. Girdiği sınıfta 30 tane kız öğrenci vardır. Cumhuriyet’in kurucusunun bu ziyareti sınıftaki öğrencileri derinden etkiler ve tüm yaşamları boyunca onlara ışık verir. O öğrencilerden bir tanesi Remziye TATLI’dır. Remziye TATLI şu anda 96 yaşında ve Seyhan İlçesi’nde yaşamaktadır. Adana’nın iftihar vesilesidir.

 

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort