Sabit Özkeser’e ödül - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

Sabit Özkeser’e ödül

Lagos Balık
07 Ekim 2018 48 views 0

 

 

BÜLENT VEZİR

 

Dört yıldan bu yana geleneksel olarak gerçekleşen “Kızkalesi Medya Günleri” ne Adanalı gazetecilerin başarısı damga vururken, ödül kazanan 5 gazeteciden biri de Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser oldu.

“YILIN EN İYİ HABER ÖDÜLÜ”NÜ KAZANDI

Erdemli Belediyesi’nce Ayaş’taki Liparis Oteli’nde gerçekleştirilen ve 3 gün süren “Kızkalesi Medya Günleri’ne yurtiçi ve yurtdışından 460 yerel medya temsilcisi katıldı. Bu yıl “Yerel Basının Ekonomik Yapısı”nın da tartışıldığı panele konuşmacı olarak TRT’de uzun yıllar Ana Haber Spikeri olarak görev yapan Zafer Kiraz, Bengitürk TV Genel Yayın Yönetmeni Metin Özkan ve TRTSpor TV Spor Programcısı – Sunucusu Erdoğan Arıkan katıldı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karacan’ın da katıldığı etkinlikte gazetemizden Sabit Özkeser ‘e “Yılın En İyi Haber Ödülü” verildi. Özkeser ile birlikte

GENİŞ KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Aksaray, Konya, Niğde, Kayseri Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Eskişehir, Afyon, Isparta, Antalya, Konya, Karaman ve Mersin ile ilçelerinde yayın yapan radyo, televizyon, dergi, gazete ve internet haber sitelerinden oluşan yerel basını kapsayan “Kızkalesi Medya Günleri” adı altında yerel medya özendirme yarışması, yerel basının sorunlarına ilişkin panel ve çalıştaylardan oluşan ve bölge fakültelerinde görev yapan akademisyenlerin de desteklediği farkındalık projesi geniş katılımla gerçekleştirildi.

“BU YIL ULUSLARARASI KİMLİK KAZANDIK”

Programın açılış konuşmasını, ev sahibi Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu yaptı. ‘Farklı belediyecilik sunmaya çalışıyoruz’ diye sözlerine başlayan Başkan Tollu, “Alışagelmiş bir belediyeciliği herkes yapar. Biz insan odaklı bir belediye olmaya özen gösterdik. İlk kez 2015 yılında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerini kapsayacak şekilde bir etkinlik düzenledik. Her yıl büyüyerek, bu yıl uluslararası bir kimlik kazandık” dedi. Amaçlarının, insanları birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Tollu, “Yerel medya mensuplarımızın tanışmalarını, sorunlarını tartışmalarını ve bu ülkenin güzel yarınları adına güçlenmelerini arzu ediyoruz. Önemli bir amaca hizmet ediyoruz” diye konuştu.

“ANADOLU BASINININ EKONOMİK YAPISI İFLAS ETMİŞ DURUMDA”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise böyle bir organizasyona ev sahipliği yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve emeği geçenlere teşekkür ederek, gazetecilerin böyle bir toplantı ile moral bulduğunu söyledi.

Anadolu yerel basınının ekonomik yapısının iflas ettiğini belirten Başkan Karaca, “Aylık 50 bin lira olan gazetenin şu anki masrafı 90 bin lira oldu. Gazeteler, gazetecilerin olmaktan çıktı. Arkanızda holdingler olmasa gazetecilik yapmak artık çok zor. Ekonomik sıkıntı sadece basının sorunu değil. Önlem alınmazsa en az 200-250 gazete kapanır. 21 maddelik bir önerge sunduk. Bizim için çalışması gereken Basın Yayın Enformasyon Ankara’da göç idaresini tartışıyor. Basın İlan Kurumu ne yapıyor? TV’lerin durumu ise facia. TV’ler ayda 140 bin lira frekans ücreti ödemek zorunda. Acilen SSK primleri yüzde 50’ye, kağıttaki KDV sıfıra indirilmelidir. Anadolu basını olmazsa ulusal basın da olmaz” şeklinde konuştu. Gazete patronlarına da seslenen Karaca, “Yanlış anlaşılmasın. İş adamları gazete sahibi olmasın demiyoruz veya televizyon kurmasın demiyoruz. Elbette rekabet olacak. Ancak, gazete ve TV’leri kullanarak ihale peşinde koştukları sürece, yerel gazetelerin ve gazetecilerin yaşaması imkansız” dedi.

PANELDE TARTIŞILDI

Yerel Basının Ekonomik Yapısı’nın konuşulduğu panelin oturum başkanlığını Selcuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Ayhan yaptı. ‘Yerel basın bizim için hayati önem taşıyor’ diyen Prof. Dr. Ayhan, “Gazetecilik, kamu kaynaklarından değil de okuyucu üzerinden gelişmeli. Japonya’da 15 milyon satan gazete var. Bizde yerel gazeteler 1-2 bin satıyor. Bunlar yapısal sorunlar” şeklinde konuştu.

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Koçer ‘Yerel Basının Ekonomik Yapısı’nı, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden Doç. DR. Levent Yaylagül ‘Yerel Basın ve Ekonomik Meseleler’, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden Dr. Ahmet Taylan ‘Basında Tekelleşme’ konularında görüşlerini belirtirken, Mersin İmece Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Şahin ise yerel medyanın ekonomik sorunları konulu sunumlar gerçekleştirdiler. Daha sonra, eser gönderen gazetecilerin çalışmalarını değerlendiren Seçici Kurul ve Jüri’yi oluşturan akademisyenlere plaketler takdim edildi.

SÖYLEŞİLER

Yine, aynı otelde gerçekleştirilen söyleşilerin ilk konuğu TRT Ana Haber Spikeri Zafer Kiraz oldu. ‘Bu ülke bizim. Başka Türkiye yok’ diyerek sözlerine başlayan Kiraz, dünyanın en güzel ülkesine sahip olduğumuzu ifade etti. 39,5 yıl TRT’de hizmet ettiğini, bir ay öncesinde de kendi isteğiyle emekli olduğunu belirten Kiraz, “Yaklaşık 10 yıldır seminerlere giderek bildiklerimi paylaşıyorum. Ulusal medyanın sıkıntısı ne ise yerel medyanın sorunları da aynı. Çok fazla sorun var. Kalıcı olan kurum ve devlettir. Yöneticiler geçicidir. Önemli olan bunların ayakları üzerinde durması lazım. Sıkıntılarımız var ama hep başkalarının bir şeyler yapmasını bekliyoruz” dedi.

‘Biz ne yapıyoruz’ demediğimizi de ifade eden Kiraz, birbirimizi yıpratan bir mesleğe sahip olduğumuzu söyledi. ‘Yüz yüze gülüyoruz. Ama, arkasından da konuşuyoruz’ diyerek öz eleştiride bulunan Kiraz, “Bu toplumun bilgilendirilmesinde çok büyük sorumluluklarımız var. Eksiklerimizi gidermeliyiz. Gazeteciler kimseye kendini beğendiremez. Bir hata yaparsın, hayatın boyunca onunla anılırsın” diye konuştu.

“CESUR GAZETECİLERİN HEPSİ İŞSİZ”

Zafer Kiraz’dan sonra söz alan Bengitürk TV Genel Yayın Yönetmeni Metin Özkan ise, “Benim için gazetecilik bir tavır meselesidir” diye konuşmasına başladı. ‘Gözünü budaktan esirgemezsen kahraman olursunuz’ diye tespitte bulunan Özkan, “Ama, bu tür gazetecilerin şimdi hepsi işsiz. İnsanlar artık gazete okumuyor. Artık, sosyal medyayı kullanıyor. Görsel medyayı takip ediyor. Yerel basının sorunları var ama inanın ulusal basının da sorunları var. Medya her geçen gün tekelleşiyor. Medya çok önemli güç. Bunun için medyayı ele geçirmek istiyorlar” dedi.

“TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR DEĞİŞİM VAR”

Daha sonra TRT ve TRTSpor TV Spor Programcısı – Sunucusu Erdoğan Arıkan konuştu. İnsanların artık, TV’yi kulakları ile izlediğini iddia eden Arıkan, “TV’ler kulaklarla izleniyor ama gözler cep telefonlarında. Hızlı değişimi yaşayan nesiliz. Bir zamanlar evimizde buzdolabı bile yokken, şimdi internet dünyasında sörf yapıyoruz. Sosyal medya önemli bir rakip. Hayatın bizi nereye götürdüğünü anlamaya çalışıyorum. Spor yönünden baktığımızda, Türkiye’de ciddi bir değişim var” şeklinde konuştu. ‘10 yıl önce Reha Muhtar haber sunuyordu’ diye konuşmasına devam eden Arıkan, “Reha Muhtar, bugün haber sunmaya kalksa kimse izlemez. Çünkü toplum gelişiyor. Eskiden, bizler öğrenciyken bilgi almamız kısıtlıydı. Çok düşünen bir toplum değildik. İnternet geldikten sonra bir şeyler değişmeye başladı. Bizler, büyüklerin söylediklerini kayıtsız-şartsız doğru kabul ederken, çocuklar bizi geçti. Çünkü interneti iyi kullanıyorlar. 25 yıllık meslek hayatım boyunca tek bir kelime yol göstericim oldu. O da; Saygı” dedi.

MEDYA MENSUPLARI KANLIDİVANE’Yİ GEZDİ

Panel sonrası, misafirler Kanlıdivane Örenyeri’ni gezdi. Tarihi mekanlarda bol bol hatıra fotoğrafı çektiren konuk medya mensupları, akşam ise ödül töreni heyecanını yaşadı. Erdemli’nin tarihi, turistik yerlerinin yanı sıra belediyenin hizmetlerinin anlatıldığı kısa bir video izletildi.

“ÖRNEK BELEDİYECİLİK HİZMETİ SONMAYA GAYRET EDİYORUZ”

38 dalda ödüllerin verildiği gecede açılış konuşmasını ev sahibi Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu yaptı. Tollu, 33 yıllık deneyimiyle, 9,5 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı hizmetleri anlatırken, örnek belediyecilik hizmeti sunmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Daha sonra, Toroslar Belediye Başkanı ve MHP’nin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna da bir konuşma yaparak, yerel medyanın önemine vurgu yaptı. 29 Mart yerel seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu taktirde ‘Kızkalesi Medya Günleri’ni daha kapsamlı yapacaklarını vurguladı.

GECEYE ADANA DAMGASI

Baştan sona büyük bir heyecan içinde geçen ödül törenine Adanalı gazeteciler damga vurdu. “Yılın En İyi Yerel Gazete Haberi” ödülünü Sabit Özkeser Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç.Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner’den, “Yılın En İyi Yerel Gazete Spor Muhabiri” ödülünü Hüseyin Sungur Kırgızistan Açık Söz Gazetesi’nden NurmukhamedZhumabekov’dan, “Yılın En İyi Yerel Gazete Söyleşisi” ödülünü Ramazan Şanıvar Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Meltem Şahin’den, “Yılın En İyi Yerel Dergi Ekonomi Sayfası” ödülünü Başar Şeker Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç.Dr.Levenrt Yaylagül’den ve “Yılın En İyi Yerel Derği Hubare Muhabiri” ödülünü Hüseyin Azar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Ankara Şube Müdürü Nur Doğan ve Adana Şube Müadürü Yasemin Yıldırım’dan aldı.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter