SORUNUN ÇÖZÜMÜ: “ORTA SAHA” - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ: “ORTA SAHA”

Lagos Balık
08 Ekim 2018 52 views 0

 

Toplam etkisi beş puanlık görünen maçta Demirspor, üstteki üçlü grupta yakalayabileceği Bolu’nun, gündüz yaptığı maçta berabere kalması, akşamki maça iştahının artmasına, psikolojik etkiye neden olmasını bekliyordum. Doğrusu bu etki sahaya biraz yansıdı ama sonuca değil.

Nasıl mı yansıdı?

Kötü oynayıp, üç puan alan Demirspor’u zaman zaman eleştirdim. Pazar günü Demirspor, iyi oynadı diyemem, ama kötü de oynadı da hiç diyemem. Benim eleştirilerim, dirençli takımlara karşı (tıpkı bu maçta olduğu gibi), gol bulamazsak, işimizin zor olacağına dikkat çekmekti, öyle de oldu. Geçen haftanın oyuncu grubundan Orkan’ın yerine Berk’le oyuna başlaması, Hakan hocanın doğru tercihlerindendi. Özellikle golü yediğimiz zaman dilimine kadar, üçüncü bölgede pozisyon üreten bir takım olamasak da, iştahlı, top rakipteyken oynatmak istemeyen, yardımlaşan bir takım görüntüsü vardı. Bu maçın ilk onbirindeki Berk’te, kötü değildi.

Sonuca neden yansımadı?

Birincisi; Osmanlı takımının, geçen hafta Gazişehir’i sahasında yenmesi, takımın motivasyonuna müthiş etki etmiş. İkincisi; takımın en etkili silahı Pote’yi müthiş etkisiz hale getirdiler. Kanatlardan yeteri kadar orta gelmedi. Bunun yanında Pote, kendisine ne alan yaratabildi, ne de doğrudan gelen toplarda da duvar olabildi. Ona giden tüm yolları iyi kontrol ettiler. Böyle olunca, Pote ilk sekiz haftanın en etkisiz oyununu sergilemiş oldu. Burada, alternatif gol üretmenin yollarına da (Fatih Terim’in Antalya maçını örnek gösterebiliriz), maçın son dakikalarında başvurduk. Üçüncüsü de; Osmanlı takımı hadlerini bilerek, bir puan bizim için kötü sayılmazı oynadılar. Buldukları bir pozisyonu da gole çevirince, düşünmedikleri bir sonuca ulaştılar.

Çözüm ne?

Bu maçta da gördük ki, maçın başından çıkana kadar orta alanının tüm yükü Traore’de. Galip’in giderek artan fiziksel bir artışı var, bunu kabul ediyorum. Gel gelelim, bu yeterli değil. Hücuma da defansa da hep Traore gidiyor. 25-30 metrelik çok deparlar attı, ikili mücadelelere girdi. Böyle olunca, maçın kırılma anlarında Traore’nin çıkıp bir şeyler üretmesi gerekirken, haklı olarak oyundan alınmak zorunda kaldı. Çözüm, Traore’yle maçın sonunu getirecek, yükünü hafifletecek, ona yardım edecek, elini taşın altına koyacak bir alternatifin yaratılması, ya da yeni bir oyun şablonun icat edilmesidir.

Hücum çıkarken yenilen gol

Futbolda, tam da hücum pozisyonu almaya çalışırken, yapılan basit top kayıpları, ciddi riskler içerir. Tıpkı 53.dakikada, Berk Yıldız’ın, hızlı çıkmak için topa sahip olduğunda pas verecek kimseyi bulamayıp, yakınındaki Erdal’a topu vermesi gibi. Berk’in uzun oynamayıp, Erdal tercihi doğru olsa da, Erdal’ın birinci bölgede aşırı özgüvenli, rakibi geçme tercihi ve topu kaptırması olabildiğince amatörceydi. Hücuma çıkarken kaptırılan toplar maalesef cezasız kalmıyor.

Son söz;

Hakan hoca, orta saha için hızla alternatif üretmek zorundadır. Aksi takdirde, oyun şablonu ve içeriği, sekiz hafta neyse, bundan sonrası için de aynı şekilde devam eder. Bu da sıkıntıya neden olur.

 

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter