TRUMP=SCANDAL (1) - Çukurova Press Gazetesi
Çukurova Press Twitter
Access denied.

TRUMP=SCANDAL (1)

Lagos Balık
07 Ağustos 2018 32 views 0

 

Trump ABD başkanı olduğundan bu yana pek çok skandala imza atmıştır. Hatta Trump’lı skandal süreci seçimle başlamıştır. Normal koşullarda seçim öncesi anketlerde, yapılan seçim bağış miktarları ve bir çok göstergelere göre bakıldığında Hillary Clinton bir adım öndeydi. Ama ne oldu? Rusya seçime hile karıştırak Trump’ı birinci yaptı. Bu şüphe ve spekülasyon hala sırrını korumaktadır. Trump kişisel egosu ve hegomanyası en yüksek eksantrik bir kişiliğe sahip olduğu için yönetime geldiği ilk günden beri bunu bir çok defa göstermiştir. Bu pervasız tutum ve davranışlarını önce kendi çevresinde yakın çalışma arkadaşlarına karşı göstermiş bir skandal abidesinden bahsediyoruz. Göreve başladığı ilk haftalarda atamasını yaptığı başkan yardımcılarını, bakanlarını ve diğer kurum başkanlarını 3 ayını doldurmadan görevlerinden alması gibi Trump’ın skandallar zinciri; Tillerson’ı kovarak yerine aşırıcılığı ile tanınan İsrail yanlısı Pompeo’yu Dışişleri Bakanlığına ataması, Ulusal güvenlik danışmanını görevden alıp yerine Neo-Con kanadın şahin ismi Boltonu ataması, kendine muhalif bazı basın yayın organlarını aşağılaması gibi bir çok skandallara imza atmış bir şahısdan bahsediyoruz. Aslında Trump’ın gel-gitleri bu tür davranışları kişiliğinin dışa yansımasıdır. Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’ın görevden alınması, FBI, CIA başkanın görevden alınması skandalları bitmedi, Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmede Almanya Başbakanı Merkel’in “El sıkışmak ister misiniz?” şeklindeki sorusuna tepkisiz kalması, İngiltere’de askeri geçit töreninde kraliçeyi umursamayan bir tavır takınması, 92 yaşındaki Kraliçe’yi 15 dakika ayakta bekletmesi, NATO Toplantısında Almanya Rusya’nın Esiri Olmuş sözünü söyleyerek AB’yi karıştırması, Göçmen yasası ile aileleri bölmesi, bir valizle göçmenleri sınır dışı etmesi gibi skandallar serisi bitmedi, Bir dönem 7 müslüman ülkenin (Irak, İran, Sudan, Libya, Somali, Yemen) vatandaşlarına ABD girişini yasaklaması, buraya kadar bahsettiğimiz kendi iç dünyasında kendi arkadaşlarına karşı yaptığı skandallar. Bir de diğer devletlere karşı aynı aşırı lakayıt ve devlet nezaketinden uzak görüntüsü var. Güya ABD özgürlükler ülkesi(!) Hadi canım sen de! Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasından yaklaşık 5.5 ay sonra ABD Büyükelçiliği Tel Aviv’den taşınarak Kudüs’te açtırması tüm islam aleminde nefrete yol açması, İran sırf Müslüman olduğu için düşman ülke ilan etmesi, terörist devlet benzetmesi yapması, son zamanlarda da Türkiye’ye takmış durumda. Trump’ın yapıcı olmak gibi bir derdi yok! Adeta şımarık, ukala, egosu tavan yapmış agresif şirket başkanı edası ile devlet yönetmeye kalkması ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Bu kadar gel-gitleri fazla olan insan devlet yönetiminde de zafiyet yaşayacaktır.

Türkiye’ye karşı vize skandalı unutulmamışken, Teröristlere silah yardımı ve lojistik destek sağladığı gün ışığı gibi ortada olan terörist yandaşlığı skandalların en büyüğü değil mi? Şu an Trump YPG, PKK ve Fetö gibi terör örgütlerin oyuncağı olmuş teröristlerin savunucu ve hamiliğini yapıyor. Bir yanda stratejik ortağım dediğin Türkiye diğer yanda Türkiye’yi yok etmeye kalkışan Fetö terör örgütünün ele başını ülkende barındırıyorsun? Türkiye Cumhurbaşkanın ABD ziyareti esnasında yakın korumaları hakkında tutuklama kararı vermeleri skandalın yargı boyutu! Bir teröristi sözüm ona Rahip Brunson yüzünden yıllardır stratejik ortaklık yapmış, Ortadoğuda en büyük destekçimiz dediği Türkiye’yi sırtından vurmaya kalkışan bir Trump var! Türk içişleri ve Adalet bakanların ABD’de mal varlığına el koyma teşebbüsü ne kadar müttefikliğe yakışır? Ama bu tür skandallar Trump’a yakışır.

Diğer yandan Ortadoğu’da en güvenilir müttefikimiz Türkiye diyorsun diğer yanda Güney sınır hattı boyunca tüm bölücü teröristleri silahlandırıp, eğitiyor ve üstümüze salısıyorsun! Şu an terör ile iç içe geçmiş bir başkandan bahsediyoruz. Şimdi Türkiye haklı olarak böyle bir başkanın ağzından çıkan sözlere nasıl inansın?

Her kesin yanıldığı husus şuydu; Trump bu kibirli, ukala yanlarını devlet ilişkilerine yansıtmaz düşüncesiydi! Evet devlet politikası tamamen kişisel, hırs, karekter ve egolardan bağımsız olmalıdır ve olmak zorunda. Ulusal ve devlet ilişkilerinde lider pozitif katkı sağlamak mecburiyetindedir. Bir çok şahsi bakış, yorum ve düşüncelerine kendine saklamak zorundadır. Devletler arası ilişkiler çok boyutlu olarak sorgulanıp belirli kurum, uzman ve komisyonların fikri doğrultusunda hayata geçirilmelidir. Ama Trump saydığımız bu kriterler ve örneklerden çok uzak konumda kalmıştır. Bu da Trump’ın siyasi yönünün oldukça zayıf olduğunu göstermektedir. Bu ayak üstü, düşünülmeden basın önünde yapılan açıklamalar, Twitlerinde attığı mesajlar Trump’ın kendi çalışma kabininde huzursuzluğa yol açacağı gibi uluslar arası yaptığı ölçüsüzü çıkışlar da devletler arası ilişkileri zedeleyecektir. ABD tarihinde başkanları politik etki, saygınlık, tutarlılık ve güven endeksi yönünden mukayese ettiğimizde Trump ismi en güvensiz, tutarsız ve yanlış politakaları ile ön plana çıkmaktadır.

Trump ile ABD’de güven, istikrar ve güç kaybı yaşamaktadır. Yani Trump ABD’nin dünyada var olan adalet, istikrar, tutarlılık, devamlılık ve ilkeli politika vizyonunu da dejenere etmiştir.

Hey Trump yüz kere bin kere ben müttefikinizim desen Türkler sana inanır mı? Sen ki iki ulus arasında yazılı yapılan antlaşmayı bile hiçe sayan bir anlayışa sahipsin. Bunlardan bir tanesi teröristlerin iadesi konulu antlaşma diğer savunma amaçlı F-35 savaş uçakların satış antlaşması. Hani devlet ilişkilerinde devamlılık esastır sen bu antlaşmanın gereğini yapamıyorsan seninle bir daha masaya oturulur mu?

Büyük devlet olmanın kuralları vardır, terörle ve terörizm ile arana mesafa koyman gerekir, Uluslar arası ilişkilerde hele hele müttefikimiz dediğin ülkeye karşı terör ile veya terörizme birlikte olunur mu?

Trump ismi bende skandalı çağrıştırıyor…

 

Lagos Balık
YRD. DOC. DR. TAMER ÜSTÜNER
YRD. DOC. DR. TAMER ÜSTÜNERDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter