SİYASET      EKONOMİ      KULİS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

KURTULUŞ BİLGİLİOĞUL - k.bilgiliogul@gmail.com- twitter.com/kbilgiliogul
ÇEHOV’DAN “AH BU EVLİLİK” (2)
12 Ocak 2017 - 1601 okunma

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
 
 
Milkin sınırları zorlar içki içiyorum der, Kondroşkin “sorun olmaz” der.  Milkin, Alkoliğim der, Kondroşkin ise önemli değil der. Kondroşkin illa kızını evlendirmek, Milkin da illa evlenmemek ister. Rüşvet aldığını, zimmetine para geçirmekten mahkemelik olduğunu, evrak sahteciliğinden yargılandığını söylese de bunlar baba için önemli değildir. İlla kızını evlendirecektir.  Milkin büyük kozunu oynar. “Ben müebbet firarisiyim” der. İşte iplerin koptuğu yere gelir Milkin. Kondroşkin bu durumda; git o zaman der, üzülerek de olsa. Milkin sevinçlidir, hedefine ulaşmıştır. Gidecekken, baba onu durdurur. “Peki, nasıl yakalanmadınız?”
“Başkasının soyadını kullanıyorum”
“O halde sorun yok”
Anlaşılacağı üzere bu plan da tutmamıştır. Milkin artık son kozunu oynar. “ben deliyim” der ve gerçekten de anormal davranır ve tekrar düzelir. Sonra tekrar anormal davranır yine düzelir. Kondroşkin buna pek inanmaz ve deli raporu ister. İşte bu Milkin için çok kolaydır çünkü onun bu raporu alabileceği doktor bir arkadaşı vardır. Koşarak arkadaşının yanına gider durumunu anlatarak ondan kendisine deli raporu vermesini ister. Doktor ise bunu reddeder. Gerekçe çok basittir: Eğer evlenmek isteseydin sana deli raporu verebilirdim ama evlenmek istemediğine göre akıllısın. Babanın çabası aslında Çehov’un bu ironisin karşılığını verir. Çünkü bu espriye göre yani doktorun sözüne göre evlenmek her ne kadar delilik ise de babanın kızını evlendirme mücadelesi bu ironinin karşılığı ve aile kurumunun önemli olduğunun belirtisidir.
Bu bölümde Milkin’in aynı zamanda anlatıcı rolünü üstlenmesi de oyunun açılımı huşunda etkili olmuştur.
İkinci bölümün aksine üçüncü bölümün dekoru bir bahçe görüntüsü ile birlikte estetik bir haz vermektedir. Tabii seyirci için estetik haz veren bu dekor daha minimize edilebilir miydi diye de düşündüm izlerken.
Üçüncü bölümde de yine kızını evlendirmek isteyen bir baba çıkıyor karşımıza: Stepan Stepanoviç. Stephan, arkadaşı Abraşya’ya dert yanmaktadır. O, evde kalmış kızını evlendirmek istemektedir. Bahçe kapısından ilk girenle kızını evlendireceğiniz söyler. O sırada komşuları İvan Vasilyeviç içeri girer. Stephan, onun borç istemeye geldiğini sanar. Oysa İvan Vasilyeviç onun kızını istemeye gelmiştir. Bu durum komiği biraz sürer. Sonunda İvan Niyetini açıklar ve Stephan bu duruma çok sevinir.  Hemen içeri gidip kızını İvan’ın yanına gönderir.
İvan, aslında mantık evliliği yapmaktadır. Çünkü o kalp hastasıdır, otuz beş yaşına gelmiştir ve düzenli bir hayat istemektedir. Stepan’nın sevgili kızları Natali tam ona göredir. Hem onlar aile dostlarıdır da.  Burada belirtmeden edemeyeceğim; sevgili cevher güzeyin oyunculuğu ile parlayan bölüm seyirciler arasında büyük ilgi gördü. Konumuza dönecek olursak, İvan, Natalia’ya niyetini açıklarken iki aile tarafından kullanılmayan ama iki ailenin de kendilerinin olduğunu iddia ettikleri öküz çayırı için tartışma çıkar. Bu tartışmaya birazdan içeri giren baba da katılır. Sonunda İvan oradan kovulur. İvan gittikten sonra babası kızına onu istemeye geldiğini söyleyince kızı pişman olur tabiri caizse yüz seksen derece döner ve dövünmeye başlar. Abraşya onu tekrar getirir. Ve onları tekrar yalnız bırakırlar.
Natalia ve İvan birbirlerine kur yaparlarken köpeklerinin üstünlüğü konusunda tartışma çıkar. Tartışmaya içerden gelen babası Stepan ve Abraşya da dâhil olurlar.  Bu tartışma sonucunda İvan kalp krizi geçirir. Stephan ona dokunur ve öldüğünü söyler. Natalia yine pişman olmuştur ve son kısmetini de gereksiz sebeplerden dolayı kaçırmıştır. Bir süre sonra İvan’ın ölmediği anlaşılır ve bu kısa oyun da mutlu sonla biter.
Bu bölümde Abraşya rolüyle Halil İbrahim kurum, Stepan rolüyle Ergün Özfırıncı ve Natalia rolüyle Nimet Görkem Kayar göz kamaştıran bir oyunculuk sergilediler.
Üç boyutlu dekorun tam anlamıyla tepeden tırnağa kullanımı seyirciye geniş bir oyun alanı izlettirdi. Çehov’un bu ironisi bizlere küçük şeyler için büyük şeyleri kaybedebileceğimizi gösteriyor. Daha da özele inecek olursak, evlilik kurumlarının da böyle küçük (gereksiz ve anlamsız)  şeyleri büyüterek bittiğini görüyoruz. Bu anlamda Çehov’un bu kısa oyunu tematik anlamda önemli bir dram sanatı.

Klasik oyunlarda bir olay dizisi vardır. Giriş, gelişme, sonuç… Öncü (Avangart) akımlarla başlayan modern, postmodern, postdramatik oyunlarda bile oyunun çatışma bölümünün bir serimi yani alt yapısı vardır. Bu durum (uzun), oyunları (dram sanatını), kısa oyunlardan ayıran en önemli faktörlerden biridir. Kısa oyunlarda serim olabildiğince kısa tutulup, çatışmaya bir an önce girilir. Hatta birçok kısa oyunda serim bölümü bile yoktur. Direk çatışma ile başlanmıştır. Serim, çatışmanın içine serpiştirilmiştir ya da flasback, simultane sahne tekniği gibi tekniklerle verilmiştir.
 “Ah bu evlilik” Çehov’un Üç Kısa öyküsünden uyarlanmış. Fakat kısa oyun mantığıyla bakmak gerekirse ilk oyunda ve son oyunda serim bölümünün biraz uzun olduğunu gördüm.
Bir yönetmen olarak bu üç oyunun çevirisini yaparak, oyunlaştıran ve anlatıcılar ile birbirine bağlayan Prof. Cahangir  Novruzov, tiyatro ve  sanat için, dolayısı ile toplum adına  büyük bir katkı sağlamıştır. Bununla birlikte oyunun dramaturgisine değinmeden geçemeyeceğim. Dramaturg Seyfettin Süha Erol oyunda ki öykünün dramatik anlamda sahneye geçişinde güzel işlere imza atmış. Sahneler arası geçiş ve diyalogların sürekliliği hususunda seyirciyi yormayan “Ah Bu Evlilik” kadın erkek ilişkisinin, aslında vazgeçilmez ve birbirini tamamlayan bir unsur olduğunu gözler önüne seriyor.
Oyunda emeği geçen herkesi tebrik ediyor, keyifli bir oyun izlemenin verdiği mutlulukla tekrar tekrar herkesi tiyatroya davet ediyorum.
İyi seyirler.
Kurtuluş BİLGİLİOĞUL

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


KURTULUŞ BİLGİLİOĞUL Diğer Yazıları

11 Ocak 2017 - ÇEHOV’DAN “AH BU EVLİLİK” (1)
15 Aralık 2016 - “Nesilden nesile devam etmeli”
12 Ekim 2016 - Ziyaretlerin Önemi
09 Ekim 2016 - Arkadaşım Özlemiş ☺
14 Mart 2016 - Ankara Saldırısı ve Ölüm Üzerine
20 Ocak 2016 - VAROLUŞÇU TİYATRONUN İKİ YÜZÜ: SARTRE ve CAMUS (2)
19 Ocak 2016 - VAROLUŞÇU TİYATRONUN İKİ YÜZÜ: SARTRE ve CAMUS (1)
02 Aralık 2015 - ADANA ŞEHİR TİYATROLARI’NIN 58. YILI
25 Kasım 2015 - Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2015-2016
24 Şubat 2015 - Dramaturg ve Görevleri
23 Şubat 2015 - SATHI MÜDAFAA VE PORTATİF ZİYARET
17 Şubat 2015 - ÖZGECAN…
16 Şubat 2015 - SIK ULAN SIK
01 Şubat 2015 - DEVLETLÛM
30 Ocak 2015 - ADALET
11 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN SAVAŞ
10 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN - SAVAŞ
07 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN - SAVAŞ
06 Ocak 2015 - AŞK_I DEVRAN RÖNESANS Kısım 4
05 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN Rönesans Bölüm 6 Kısım 3
03 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN Rönesans Bölüm 5 Kısım 2
02 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN Rönesans Bölüm 4 Kısım 1
01 Ocak 2015 - AŞK-I DEVRAN Orta Çağ (BÖLÜM 3) Kısım 2
31 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN Orta Çağ (BÖLÜM 3)
29 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN İlk Çağ-2
27 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN İlk Çağ (1)
26 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN Aşk ya da Cennet 3
25 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN Aşk ya da Cennet -2
24 Aralık 2014 - AŞK-I DEVRAN AŞK YA DA CENNET
17 Aralık 2014 - DEDE KORKUT KİTABI
06 Aralık 2014 - Adana Büyükşehir Belediye Konservatuarı Modern Dramatik Dans Tiyatrosu
29 Kasım 2014 - ŞAİR
26 Kasım 2014 - BİN İŞÇİNİN NESİ VAR BİR PATRONUN SESİ VAR!
22 Kasım 2014 - EMEK ve SÖMÜRÜ
19 Kasım 2014 - EMPERYALİZM ve KÜLTÜREL YOZLAŞMA
15 Kasım 2014 - ÇOCUK TİYATROSU ve ADANA
12 Kasım 2014 - ÇİZMELİ KEDİ SEYHAN BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU
05 Kasım 2014 - AYIŞIĞI SİRKİ
01 Kasım 2014 - SANAT KAMBURLARI
29 Ekim 2014 - YALANCI ARANIYOR (Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu)
MAÇ SKORLARI
PİYASALAR
Altın Fiyatları Döviz
..
MUSTAFA CİNER
GÜLMEK
29 Eylül 2017
ROJDİ HAN
RASS GELE!!!
15 Haziran 2017
En Çok Okunan
Basın İlan Kurumu
Gazeteler
ÇUKUROVA PRESS Facebook'da
Takvim
BASIN ILAN
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Yeni Üye | Hakkımızda | Sohbet Odası | İletişim | Künye
CH