Çukurova Press Twitter

YENİ FIRSAT ALANI AFRİKA

Tatlıcı Zeki
23 Mayıs 2018 16 views 0

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Afrika ile olan tarımsal ilişkilerimizin her geçen gün daha da geliştiğini belirterek “Bunun en somut göstergesi gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında imzalanan sayıları toplamda 30’u bulan ikili iş birliği anlaşmalarımızdır.” dedi.

Afrika’nın dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine, tarıma elverişli arazilerin ise yüzde 25’ine sahip Afrika’nın küresel ekonomideki payı sadece yüzde üç ! geniş arazileri, zengin doğal kaynakları ve her geçen gün gelişen insan kapasitesiyle Afrika’nın Türk dostlarıyla bu durumu değiştirecek potansiyel sahip.

Geçenlerde yapılan bir Toplantıya, MÜSİAD Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Konya Valisi Yakup Canbolat, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka’nın yanı sıra 33 Afrika ülkesinden büyükelçiler ve iş insanları katıldı.

Programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat: “İlimiz Anadolu’nun tam ortasında yer alan konumuna ilave olarak karayolu ve demiryolu bağlantılarının sağladığı lojistik avantajları, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile yetişmiş insan gücü, deprem riskinin düşük olması nedenleri ile yatırımcılar için cazibe merkezi konumundadır.” ifadelerini kullandı. Bu ifadeler, Adana ve Şanlıurfa gibi illerimiz için de geçerli. Kent ekonomilerine yeni koridorlar açma yada buna yöneltmede, herkesin payına düşen sorumluluklar var !

Afrika ile ilişkilerimizde ülkemizin ekonomide yaşadığı değişim ve gelişim Afrika’ya aktarılmalı…

“Afrika ve Türkiye’de Yatırım ve Ticaret Fırsatları” ile “Afrika ve Türkiye Arasında Ticaret Finansmanı ve Yatırım Hukuku” başlığında paneller düzenlenmeli ve bu tür etkinliklerde; iş adamları yüz yüze görüşmelerle, Türk yatırımcılar ile Afrika ticaret temsilcileri bir araya gelmeli. İl’in ticaret ve sanayi odaları ile üniversiteler bu tür etkinlikleri organize edebilirler.

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Çukurova Press Ender FM
MAGAZİN
Çukurova Press E-abonelik
besiktastayim.net/sislikent.comumraniyekombiservis.orgbeylikduzubizimkent.comatasehirmeb.com