Çukurova Press Twitter

“ADANA Doğu Akdeniz’in öncüsü ve incisi olacak”

Lagos Balık
18 Eylül 2019 156 views 0

SABİT ÖZKESER / ÖZEL HABERİ

FOX TV’de yeni yayın yöneminde İsmail Küçükkaya ile “Çalar Saat” programının ilk konuğu olan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Zeydan Karalar, Adana’nın kısa sürede Doğu Akdeniz’in incisi olacağını belirtti.

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

Yaklaşık 45 dakika süren ünlü sanatçı Mustafa Özarslan’ın “Adana’ya Gel Gidek” türküsü ile başlayan programda Adana’nın sorunlarını ve projelerini anlatan Başkan Karalar, “Güzel Adanamız için yapacak çok işimiz var. Adana’nın 2023 hedefi, stratejik durumu, tarihi dokusu, lezzet diyarı, zengin kaynakları, Enerji İhtisas Bölgesi ve tarih ve doğası ile ilgili projelerimiz bulunuyor. Bunların tamamını Adana’nın geleceği, gelişimi, ekonomisi için kullanacağız. Adana çok kısa sürede Doğu Akdeniz’in öncüsü ve incisi haline gelecek ve getirmeliyiz” dedi.

“ADANA ESKİ ADANA DEĞİL”

Küçükkaya’nın Türkiye’nin işsizlik gündemi ile ilgili görüşlerini de açıklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana bilindiği gibi, uzun süreden beri işsizlikte birinci çıkan bir kent. Adana eski adana değil. Bütün Türkiye’de işsizlik çok had safhada. Adana, Hakkari’den sonra bazen daha çok birinci çıkmaktadır. Bunun birçok temel nedeni var; saniyinin gerilemesi, Adana’nın zenginliğini kullanamaması, tarımın gerilemesi, tarıma dayalı sanayinin gerilemesi ve göçtür” diye konuştu.

“GERİDE OLMASI ADANA’YA YAŞIYOR MU ?”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Daha önceleri bölge illerinden çok çok ileride olan Adanamız şimde gerilere düşmüştür. Kahramanmaraş, Hatay, Mersin ve Osmaniye bizleri geçmiş durumda. Bugün ihracatta 11. sıradayız. Gelirde 18. sırada bulunuyoruz. Bu durum Adana’ya yakışıyor mu?” dedi. Karalar, “Lezzet diyarı Adana’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye olmaması kabul edilemezdi ve belediye başkanı olur olmaz başvurumuzu yaptık. Bize şuanda kamuoyu çok büyük önem teşkil ediyor” dedi.

“TARIMI CANLANDIRMAK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ”

Başkan Karalar, Çukurova bölgesinin dünyanın en verimli 3 bölgesinden bir tanesi olduğuna da dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çukurova bölgemizde olağanüstü bir zenginlik vardır. Allah’ın bir lütfu bunlar. Ama bunlar Bunlar ne yazık ki; son yıllarda değerlendirilemedi . Biz bunların tamamının değerlendirilmesi noktasında çok işler yapacağız. İşsizliğe karşı özel stratejik köyler oluşturacağız. Organik tarımdan tutun ihraç ürünlerinden tutun, tarımı canlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağız . bizim vazifemiz olmalı. Daha önce de belediye tarıma destek oluyordu , biz bunu biraz daha arttırdık. Pozantı’nın bir köyüne 1 milyon çilek fidesi dağıttık. Bu iyi tarımı organik ve sağlıklı ürünleri herkese yetiştirme konusunda Kadın Kooperatifleri kullanacağız. Siz de yakından biliyorsunuz; bu lezzetle ilgili kadın kooperatifi kurduk. Onlara şimdi organik yaptırarak o sağlıklı ürünlerin herkese ulaşmasını kadınlar üzerinde sağlayacağız.”

“ÜRETİCİNİN ÜRÜNÜNÜ İHRAÇ ETTİRECEĞİZ”

“Her dört gençten birinin işsiz olduğu ülkede işsizliği önlemek için neler yapacaksınız?” sorusunu da yanıtlayan Zeydan Karalar, “Tabii bunu bizim tek başımıza çözmemiz söz konusu değil. Ama bizim yapacaklarımız lokal ve Adana ile ilgili. Belirttiğim gibi tarımı canlandıracağız. Kooperatifler kuracağız ve köylerin ilçelerin merkezin ürettiği ürünleri ihraç edecek seviyeye geleceğiz. Ben geçtiğimiz Cumartesi günü Almanya’daydım. Türk bir işadamı 168 milyon EURO’luk bir gıda ticaretini yaptığını söyledi. Bunun 38 milyon EURO’nu Türkiye’den ithal ettiğini belirtti. Diğerlerini sorduğumuzda ise değişik ülkelerden ithal ettiğini söyledi.

“BU ÜLKEDE BAKLİYAT UNUTULDU”

Bu işadamını Adana’ya davet ettik. Bu ülkede bakliyat unutuldu. Nohut, mercimek Hindistan veya başka ülkelerden ithal edilmeye başladı. Oysa Türkiye’nin ve Dünyanın en güzel bakliyatı bizim Adana’nın Tufanbeyli ilçemizde üretilir. Üretir ama çiftçi onu satamaz. Değerinde satamadığı için üretmekten vazgeçiyor. Ona biz bir paketleme tesisi kuracağız. O ürünlerin değerinde ihraç edilmesini sağlayacağız. Ayrıca; Adana bir tarih, kültür, sanat kenti ve bir lezzet diyarıdır. 4 ve 6 Ekim tarihlerinde gerçekleşytireceğimiz Lezzet Festivali’nde kadınlarımıza da standlar kuracağız.

“HEDEFİMİZ 10 BİN KİŞİYE HALK KART”

Tarih, lezzet ve turizmi harmanlarsak çok büyük istihdam sağlanır. İşsizlik artıyorsa Türkiye’de istihdam yok demektir. Hükumetin istihdamda önlem alması gereklidir. Her yıl 1 milyon insana iş sağlayacak imkân yaratmazsanız işsizlik artar. Artıyorsa tedbir alınmıyor demektir. Ülkenin en büyük problemi terörden sonra işsizliktir. Seyhan Belediye Başkanlık dönemimde Seyhan Halk Kart’ı çıkarttık. Yaklaşık 2500 Halk Kart dağıttık. Bu uygulamaya büyükşehirde de devam edeceğiz. Hem kırtasiye yardımı hem okul yardımı hem de 1000 TL’den az geliri olan ailelere Halk Kart’la destek olacağız. Hedefimiz 10 Bin Halk Kart.

“EN KÖTÜ DURUMDA OLANI ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ”

Beştepe’de hava çok olumluydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk cümlelerinin “Türkiye’de uzlaşmanın ilk adımı bu olsun” demesi sevindiriciydi. Teker teker belediye başkanlarını bakanların karşısında konuşturdu, bakanlarımız notlarını aldılar. Bütün belediyeler ekonomik kriz içerisinde, sadece CHP’li belediyeler değil. Belediye gelirleri azaldı, giderler arttı. Belediyeler çok borçlu. 2004 yılında Sayın Erdoğan başbakan iken belediyelerin borçlarında mahzuplaşılmış ve belediyeler rahatlatılmış. Ekrem İmamoğlu’na bunu ilettim ve kendisi dile getirdi. Sosyal Belediyecilik kaynaklarla yapılır. Türkiye ekonomik anlamda kötü durumda ama en kötü durumda olan Adana Büyükşehir Belediyesi.

“100 LİRANIN 68’İ İŞÇİLİĞE GİDİYORDU”

4 Milyar 500 Milyon TL borcumuz var, gelirimizin dört katı borç var. Her ay 60 Milyon TL açık veren bir belediyeyiz. 100 Liranın 68 Lirası işçiliğe gidiyordu. Bunu tasarrufla 62 Liraya düşürdük. Hizmet edebilmemiz için bu tabloyu 50 Liranın altına düşürmemiz gerekiyor. Sadece araçlardan 3 Milyon TL, yakıttan 1 Milyon TL tasarruf ettik. Araçlara daha önce ödediğimiz kiranın şuan yarısını ödüyoruz.

“KUYU İHALESİNİ SAVCILIĞA VERECEĞİZ”

Kuyu açtık diye üstünü örtmüşler. İddia şu: Biz açtık kuyuyu, su olmadığı için üstünü kapattık. Kuyu açıldığı zaman hafriyatı olur, toprağı olur ama orada hiçbir çalışma olmadığı çok açık ve net. 35 tane kuyuda hiçbir çalışma yok. Yaklaşık 13 Milyon TL’nin ihalede 5 Milyon 600 Bin TL ödenmemişti. Bu ödemeyi tuttuk ve yapmadık. Bunların hepsini Savcılığa vereceğiz, Savcılık araştıracak, takdir mahkemenin. Bizim derdimiz devr-i sabık yaratmak değil, önceki belediye başkanı kötülemek asla değil.”

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter