Çukurova Press Twitter

“Adana Havaalanı kapatılamaz”

Lagos Balık
22 Kasım 2018 47 views 0

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TOBB Kanunu’yla ilgili yasa değişikliği görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alarak kişiye özel ve adrese teslim tekliflere tepki gösterdi. Tarımda yaşanan sorunlara değinip narenciye üreticilerinin taleplerini ifade eden Ayhan Barut, atama bekleyen ziraat ve gıda mühendislerine dikkat çekti,  Adana Havalanı’nın da kapatılmamasını istedi.

“SERMAYE ÖRGÜTLERİ TAMAM, EMEK ÖRGÜTLERİ YOK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Odalar ve Borsalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde CHP Grubu adına kürsüye çıkan Adana Milletvekili Ayhan Barut, “İktidar tarafından verilen söz konusu kanun teklifine göre ‘Birlik başkanları ve birlik yönetim kurulu üyeleri, borsa ve odaların başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, genel ya da yerel seçimlerde listeye girerler ya da girmediklerinde geri dönebilirler’ denilmektedir. Bunun çiftçe bir standart olduğunu düşünmekteyim. Çünkü bu kanundan yararlanacak kurumlar neden sadece TOBB ve TESK’tir? Bunların dışında kalan 18 oda ve örgütler neden yok? Ben size söyleyeyim, sermaye örgütleri tamam, emek örgütleri yok. Yani bunların dışında TMMOB, Tabipler Odası, Eczacılar Odası, Barolar, Diş Hekimleri Odaları gibi odalarımız Anayasa’nın 135’inci maddesine göre kurulmuş kamu tüzel kişiliğine sahip tüzel kişiliklerdir. Ancak bu konudaki düzenlemenin ayrıca TOBB Kanunu’yla yapılacak bir değişiklikle de yapılamayacağı hukukçular tarafından dile getirilmektedir” dedi.

“HALKIN FERYADINI BİR TEK İKTİDAR DUYMADI”

Türkiye’de her alanda ‘acı bir tablo’ yaşandığına vurgu yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu kürsüye çıktığımız günden beri ifade ettiğimiz ancak iktidarın görmek istemediği bir şey var: Bu da ülkemiz acı bir tablo içerisinde. Derin bir ekonomik kriz ve siyasi kriz yaşamaktadır. Ülkemiz yangın yerine dönmüş, esnafından çiftçisine, sanayicisinden iş dünyasına, emekliliklerden memurlara herkes yanıyor. ‘Bittik, yandık, tükendik’ feryadını sağır sultan duydu ama bir tek iktidar ve çevresindekiler duymadı. Enflasyon almış başını gitmiş, ekonomi çökmüş; esnaf siftahsız dükkân kapatıyor. Çiftçi ürettiğinden kazanamıyor çünkü üretim maliyetleri yükselmiş; ilaç, tohum, gübre, mazot 2-3 katına çıkmış. Soğan bile 5 lirayı aşmış, yiğit gerçekten kuru soğana muhtaç edilmiş durumda.”

NARENCİYEDE ÇÖZÜM İSTEDİ

Narenciye başta olmak üzere tarımda yaşanan sorunları sıralayan ve çok acil çözüm talebini dile getiren Ayhan Barut, şunları vurguladı;

“Bölgemizde polikültür tarım yapılmaktadır. Narenciye, pamuk, mısır, soya, kavun, karpuz, buğday ve sert çekirdekler bunların başlıcalarıdır. Ancak narenciye ürünlerinde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde 4,8 milyon tonluk narenciye üretimi yapılmakta, bunun yüzde 75’i Çukurova bölgesinde üretilmektedir. Yaklaşık 1,7 milyon ton ihraç edilerek 900 milyon dolar civarında döviz getirmektedir. Ayrıca, kış aylarında biten tarım işçiliğine ek olarak ve işsizliğe çare olarak hasat, paketleme ve budamayla da ayrıca bir istihdam yaratmaktadır. İhracatımızın yüzde 60’ını bu üründe Rusya’ya gerçekleştiriyoruz. Son zamanlarda, gerek siyasi nedenlerle gerekse Akdeniz meyve sineği zararlısı sebebiyle Rusya tarafından ihracatımız engellenmekte, ürünlerimiz gemilerle limanlara geri gönderilmektedir. Narenciye, sektörde yaşanan ekonomik sıkıntılar, yavaşlayan ihracat nedeniyle fiyatları her gün düşerek dalında kalmıştır; 1,5 liradan başlayan fiyatlar kilosu 50 kuruşa kadar inmiştir”

TARIM BAKANLIĞI’NA ATAMALARI HATIRLATTI

Atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ve veteriner hekimlerin sorunlarına da vurgu yapan Ayhan Barut, şunları ifade etti;

“Tarım sektörünün en önemli unsurları olan ve çiftçinin üretiminin teknik yapması, kaliteli ürün sağlamasını sağlayan, tarladan sofraya zincirin en önemli halkalarını oluşturan ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, su ürünleri mühendisleri, veteriner hekimler, teknikerler ve teknisyenlerdir. Ancak tarımın bu güzide meslek grupları, olmazsa olmazları, olmazlarsa tarımın olmayacağı insanlarımızın istihdam yönünden çok sıkıntılıdır. Yaklaşık 17 aydır iş ve atama umuduyla kandırılan meslektaşlarımız Tarım Bakanlığından atama beklemektedir. Parlamenter sistemin son Tarım Bakanı, verilen bir sözü, 10.551 atama sözünü halen yerine getirmemiştir. İşsiz olan bu gençlerimize, meslektaşlarımıza verilen sözler neden tutulmuyor?

“HAVAALANI KAPATILAMAZ”

Sürekli kapatılacağı gündeme gelen Adana Havaalanı’yla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ayhan Barut, şöyle dedi;

“Adanamızın havaalanı vardır, yeni bir havaalanına ihtiyaç yoktur. İlimizdeki havaalanı dünyanın en güvenli ve en rahat havaalanıdır. Son zamanlarda, Adana Havaalanı kapatılarak ‘Çukurova Bölgesel Havaalanı’ adında komşu ilimizin sınırlarına taşınmak istenmektedir. Kaldı ki bölgesel havaalanı komşu ilimizin sorunlarına da çözüm değildir. Yeni havaalanı yaklaşık 10 bin dekar birinci sınıf tarım alanı, turfanda ürünlerin yetiştiği, alüvyal topraklar, birinci sınıf topraklar istimlak edilmiştir. Ayrıca, havaalanının bittiğinde etrafında oluşacak inşaat, yapılaşma işleri nedeniyle çok daha yüksek miktarda tarım alanı yok edilecektir. Söz konusu alan, aynı zamanda, göçmen kuşların da göç yolu üzerindedir. İlimizin sınırları dışarısına çıkarılmak istenen havaalanı kent yaşantımıza ve ekonomimize ağır bir ket vuracaktır. Şehrimizin bu değerine sahip çıkmamız gerekiyor.” (Haber Merkezi)

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort