Çukurova Press Twitter

Aşure Tatlısı

Lagos Balık
07 Eylül 2019 90 views 0

Muharrem Ayı Kuran-ı Kerim’de kıymet verilen aylarımızdan biridir. Aşure Gecesi de bu ayın en kıymetli gecesidir. Muharrem ayının 10.günü hemen hemen her evde Aşure tenceresi kaynar. Bir çok mucizeyi içinde barından bu ayda yaptığımız bu eşsiz lezzetin tadına doyum olmaz.

***

Tatlısından tuzlusuna türlü malzemeyi içinde barındırıp da bu denli lezzetli olabilen bir tatlı türüdür Aşuremiz. Türk mutfağının en zengin tatlılarından biri olan Aşure, şeker, buğday, kuru ve yaş yemişlerle yapılan, akrabaya, eşe, dosta ve komşulara dağıtılan bir çeşit tatlımızdır. Eskiden aşure yapımında 40 çeşit malzemenin içine konulduğunu, günümüzde ise ekonomik koşullar bunu olanaksız hale getirdiğinden 40 çeşit olmasa da yine de içine en az 7 farklı malzeme koyarak bu tatlımızı her sene bu mübarek ayda yapıyoruz.

***

Bu ayda hemen hemen her evde aşure tenceresi kaynar. Bu kutsal ayda pişirilen aşureler dosta, akrabaya, komşulara dağıtılır. Sonra diğer insanlarda pişirdikleri aşureyi verilen tabağa koyarak iade eder. Bu güzel geleneğimizi asırlardır sürdürüyoruz.

***

Yapımı ne kadar zahmetli ve pahalı olursa olsun annelerimizin yaptığı aşurenin tadına doyum olmaz. Her kesim tarafından beğenilerek yenilen bu eşsiz tatlımızı afiyetle yemeniz dileğiyle esen kalın.

Lagos Balık
ŞEYDA TURAÇLAR
ŞEYDA TURAÇLARDiğer Yazıları
sturaclar@cukurovapress.com
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter