Çukurova Press Twitter

Av. Berfu Salıcı Yakıt: “Özü sözü bir politika yapmalıyız”

Lagos Balık
11 Kasım 2018 123 views 0

 

SABİT ÖZKESER

 

CHP’nin Çukurova Belediye Başkan aday adayı Berfu Salıcı Yakıt, yerel seçimlerde çok çalışmak gerektiğini belirterek, “Özü sözü bir politika yapmalıyız. Siyasette cesaretin nezaketle buluşması lazım” dedi.

“BABAMI MESLEKTE VE

SİYASETTE ÖRNEK ALDIM”

Çukurova Press’i ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Engin Kanber, Genel Yayın Yönetmeni Sabit Özkeser, Spor Koordinatörü Adnan Ercan ve Yazar Adnan Ercan’ın sorularını yanıtlayan Berfu Salıcı Yakıt, babası olan CHP eski Adana İl Başkanı Av.Mehmet Salıcı’yı örnek aldığını anlatarak, “Babamı hem meslekte hem de siyasette örnek aldım. Meslekte üstadım, patronum, partide ise yoldaşım. Kişiler ve sıfatlar için değil, geleceğimiz için çalışmaya talibim. Yollarımız açık ve aydınlık olsun” diye konuştu.

“KADIN DEĞERLERİNE

İNANAN BİR SİYASETÇİYİM”

Babası ve tüm ailesi gibi CHP içerisinde büyüyen ve 2010 yılından bu yana yapılan her seçimde Seyhan ilçesinde sahada çalışan, 2014 yılından itibaren de koordinatör olarak görev alan ve son 24 Haziran seçimlerinde de Milletvekili aday adayı olan Yakıt, sempatik ve güler yüzlü tavırlarıyla dikkati çekiyor. Kadınların her yerde olmasını isteyen CHP Çukurova Belediye Başkan aday adayı Berfu Salıcı Yakıt, “Cumhuriyet ve kadın değerlerine inanan bir siyasetçiyim” dedi. Yakıt, kadına şiddetin de sadece suç değil, toplumun gelişmişlik düzeyinin de ölçülerinden birisi olduğunu söyledi.

“CHP SEÇMENİNİ MUTLAKA

BİR ATEŞLE AYDINLATMALIYIZ

CHP’nin bu belediye seçimlerinde kaybetme lüksünün olmadığını vurgulayan Yakıt, “Hatta favori olarak gösterildiğimiz Çukurova gibi seçmen tarafından ‘kesin CHP kazanır’ denilen yerlerde oy patlamasıyla sonuca götürmesini ve böylece o seçmendeki ateşin yeniden yanacağına inanıyorum. Çukurova’da çok çalışmalıyız. Buradan böyle bir çıkılmalı ki; zaten orada vardı ve ‘CHP bakın patladı’ diyebilmek lazım. Bu seçimleri çok önemsiyorum. Yerel seçimlerde CHP seçmenini mutlaka bir ateşle aydınlatmamız lazım. Yoksa çok ciddi bir kayıp yaşarız” dedi.

Yerel seçimlerde Çukurova Belediye Başkanlığı için CHP’den 19 aday adayından birisi ve bir kadının Belediye Başkanı olmasıyla ilgili olarak Befru Salıcı Yakıt şu görüşleri dile getirdi.

“KADIN, KİMLİĞİYLE SİYASETE

KAZANDIRABİLECEĞİ ÇOK ŞEY VAR

“Kadınlar her yerde olsun. Bunu her gittiğim yerde söylüyorum. Kadın kimliğimize sığınarak siyaset yapmıyoruz. Ama kadın kimliğimiz siyasette ne kadar önemli olduğunu artık görmemiz lazım. Çünkü kadına karşı bakış açısı bir ülkenin toplumsal gelişmişlik düzeyini gösterir. Bu çok önemli. Her kadın değil, nitelikli kadınlar, yönetebilecek kadınlar, değerli kadınlar, önce insan kavramıyla hareket eden kadınlar bir de erkek siyasetine bulaşmadan o kadını naifliğiyle ama güçlü kadınlar. Benim projem; kafamda yarattığım olmak istediğim, arkasından anne-baba duasıyla “Allah Utandırmasın” diyerek yola çıktığımız şey bu, hedefimiz bu. Kadın kimliğiyle çıkmadık yola ama kadın kimliğiyle siyasete kazandırabileceği çok şey var. Türkiye Cumhuriyeti’nde 80’li yıllardan sonra o kadın sivil hareketi 25 yılda çok ciddi ve agresif bir şekilde rahmetli Duygu Asena’nın o ‘Kadının Adı Yok’ kitabının patladığı dönemlerde çok agresif bir kadın politikasıyla STK’lar çok ciddi kazanımlar elde ettiler.Medeni kanunda değişiklikler yaptırdılar.Ama bugün baktığınızda birazcık da hükümetin de daha muhafazakar yanı kadın sivil toplum hareketlerinin bile bir kısmı hala çok ciddi çalışan ve hala agresif devam edenler var da ben burada agresifi olumlu yönde kullanıyorum. Çünkü siyasette bazen agresif ve heyecanlı olacaksınız ki, kazanım olsun. Biraz daha sütlüye,eğriye dokunmadan söz söyleyen kadın toplum hareketleri de olmaya başladı. Çok da getirileri olmuyor maalesef. Daha da güçlenmeleri lazım.”

“43 YAŞIMA BASTIM AMA BANA

‘GENÇ ADAY’ DENMESİ UTANÇ VERİCİ”

CHP Çukurova Belediye Başkan aday adayı Berfu Salıcı Yakıt, Adana’nın bir ağabeyinin olmadığı yolundaki soruyu ise, “Adana’ya bir ağabey lazım. Yönlendirecek sadece ‘Ben yaparım diyecek değil, o bildiklerini sen yapabileceğine ne inanıyorsan artık daha genç nesile aktar ki, hem onların enerjisiyle artsın, hem senin üstatlığın, ağabeyliğin ustalığın neyse bu tek bir politika için geçerli değil, bir fayda sağlasın, topluma da dönüşü olsun. Biz bunu babamla ofiste çok konuşuruz. Deneyimle gençliğin potansiyelini, enerjisi yeni dünya eğitimini bir araya getirirsek, ülke siyasetini konuştuğumuz için söylüyorum; ülkemizin önü çok açık, inanılmaz vizyonu olan çok pırıl pırıl gençler. Mesela ben çok utanıyorum; 9 gün oldu 43 yaşıma bastım, bana ‘Genç aday’ denmesi bence çok utanç verici. 43 yaşında hala ‘sen gençsin, daha zaman var’ kavramlarıyla savaşıyoruz” diye yanıtladı.

“BİR EĞİLİM YOKLMAMASI

MUTLAKA YAPILMALI”

Önseçimle ilgili soruyu da yanıtlayan Yakıt , “Önseçim yapılmak için zaman yok ama bir eğilim yoklaması neden olmasın ? keşke öyle yapsalar. Bir eğilim yoklaması mutlaka yapılmalıdır ama aynı zamanda bunu genel merkezde profesyonel anlamında , siyasetçilerin değil profesyonel anlamda bir ölçme izleme metodu dediğimiz bir şeyler var. Bu eğilim yoklamasından çıkan kıymetli CHP’liler o profesyonel ölçme ve izleme metotlarıyla Çukurova’nın genel seçmeni için doğru bir profile karar vermek lazım. Eğilim yoklamasında ben birinci çıkabilirim, fakat hepimizin bilmiş olduğu bazı dezavantajlı şeyler olabilir. Ona hiç girmek bile istemiyorum. Ama eğilim yoklamasında birinci çıkmak demek ikinci çıkan arkadaşımın benden daha iyi yapamayacağı anlamına her zaman gelmiyor. O yüzden bunu doğru harmanlaması lazım genel merkezin. Mutlaka eğilim yoklaması ama Ölçme ve İzleme Teknikleriyle doğru adayı belirleme konusunda da birbirini güçlendirecek. Çünkü; CHP seçmeninin avantajı ve dezavantajı var; 24 Haziran seçimlerinde ben aday olarak sahadaydım. Bizim bu sefer bu seçimde beklediğimizi alamamamız bize oy veren seçmeni çok mutsuz etti. Çünkü çok uzun zaman sonra dalga ve heyecan artmış ve olacağına olan inancın yüzdesi çok yükselmişti. Doğal olarak o yükselen ivmenin düşüşü çok ağır oldu seçmen için. O nedenle CHP’nin bu belediye seçimlerinde kaybetme lüksünün olmadığını hatta Çukurova gibi seçmen tarafından ‘kesin CHP kazanır’ denilen yerlerde oy patlamasıyla sonuca götürmesini ve böylece o seçmendeki ateşin yeniden yanacağına inanıyorum. Çukurova’da çok çalışmalıyız. Burada yüzde 40 ile seçimi almak, böyle bir çıkmalı ki; zaten orada vardı ve ‘CHP bakın patladı’ diyebilmek lazım. Bu seçimleri çok önemsiyorum. Yerel seçimlerde CHP seçmenini mutlaka bir ateşle aydınlatmamız lazım. Yoksa çok ciddi bir kayıp yaşarız.”

 

 

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort