Çukurova Press Twitter

“BAŞARIYA ÇOK AÇIM”

Lagos Balık
12 Ağustos 2020 629 views 0

SABİT ÖZKESER / ÖZEL HABERİ

En büyük hedefinin olimpiyatlar ve Avrupa’da madalya ile milli takıma sporcu kazandırmak olduğunu vurgulayan Adanalı Yüzme Milli Takım Antrenörü Volkan Burak Tuncil, “Şu ana kadar iyi işler yaptık ama asla yetmez” dedi.

“BU YIL DA MARATONU KAZANMAK İSTİYORUZ”

Henüz 29 yaşında olmasına rağmen yüzmede büyük başarılara imza atarak Adana’nın gururu olan Milli Antrenör Volkan Burak Tuncil, Çukurova Press’in sorularını yanıtladı. Tuncil, şu anda çalıştırdığı TED Mersin Koleji Spor Kulübü’nün sporcuları ile Adana’da yaptıkları kamp ile 2020-2021 sezonunu açtı. 23 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek 32. Samsung İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Maratonu’na hazırlandıklarını belirten Tuncil, “Her sezon olduğu gibi bu sezon da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından düzenlenen maratonu kazanmak istiyoruz” diye konuştu.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ OLİMPİYATLAR VE AVRUPA”

TED Mersin Koleji Spor Kulübü olarak yeni sezona 1 hafta önce Adana Atatürk Yüzme havuzunda yaptıkları kamp ile başladıklarını ve buradan da İstanbul’daki Samsung İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Maratonu’na katılacaklarını anlatan Adanalı Yüzme Antrenörü Volkan Burak Tuncil,En büyük hedefimiz olimpiyatlar, Avrupa’da madalya ve milli takımlara da sporcu kazandırmak. Maratona Melikşah Düğen, Atakan Malgil, Mustafa Sevenay, Bora Tokcan, Beste Özkan, Nisa Gül Serdar, Şira Nur Eroğlu, Derin Yerlikaya ve Ilgın Çelik adlı sporcularımız katılacak” dedi.

“BU SPORDA DA HER SPOR GİBİ DÜN YOK”

Antrenörlük mesleği için 29 yaşının çok genç bir yaş olduğuna dikkat çeken Adanalı Yüzme Antrenörü Volkan Burak Tuncil, “Şuana kadar iyi işler yaptık, ama asla yetmez diyorum. Bu sporda da her spor gibi dün yok. Başarıya çok açım. Her güne çok daha iyisini yapma adına başlıyorum. Sporcularımdan da her zaman,hedefledikleri başarıya ulaşmak için onun hakkında düşünmekten bir an bile vazgeçmemeleri gerektiğini aşılamaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.

“MARTİN GRABOWSKİ’DEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Sporcu olarak, 15 yıl Adana Yüzme İhtisas Spor Kulübü’nde yüzdüğünü ve Sutopu oynadığını, defalarca Sutopu Milli Takım Kamplarında yer aldığını anlatan Tuncil, antrenörlüğe ise; 2013-14 Sezonunda Çukurova Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde okurken,Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü’nde başladığını ifade etti. Volkan Burak Tuncil, 2014-15 sezonunda Spor Bakanlığı ve Türkiye Yüzme Federasyonu bünyesine bağlı Türkiye Olimpiyat Hazırlama Merkezi’nde (TOHM) Almanya Yüzme Milli Takımı Eski Antrenörü ‘Martin Grabowski’ ile birlikte asistan antrenör ve tercüman olarak çalışmaya başlayıp, 2 sezonda çok şeyler öğrendiğini, Grabowski’nin ayrılmasıyla,16-17 Sezonunda Adana TOHM Baş Antrenör olduğunu ve bu sezonun bitiminden sonra, TED Mersin Koleji Spor Kulübü’nden gelen teklifi değerlendirdiğini kaydetti.

“4 SEZON DAHA SÖZLEŞME UZATTI”

3 sezondur(2017-20) TED Mersin Koleji Spor Kulübü’nde Baş Antrenör olarak görev yaptığını, 2024 Paris Olimpiyatları hedefi doğrultusunda burada 4 sezon daha sözleşme uzattığını belirten Tuncil, konuşmasında şunlara yer verdi:

“TED Mersin Koleji yöneticileri yüzme branşına çok büyük önem veriyor. Çağdaş bir mantalite ve yapıya sahip olmanın yanı sıra hem sporu hem de eğitimi üst düzeyde beraber yürütebilme adına, harika bir sistemimiz var.Sistemi her geçen gün daha da geliştiriyoruz. 3 sezonda çalıştığımız 26 farklı sporcu Milli Takımlarda yer aldı. 16 farklı sporcu ile 75 Türkiye rekoru kırdık. Rekortmen sporcularımız ise; Melikşah Düğen, Atakan Malgil, Mustafa Sevenay, Yaremir Yücel, Bora Tokcan, Mustafa Okudan, Semih Demirbaş, Alper Kepir, İsmail Kara, Eren Genç, Yasin Efe Yöntem, Doğa Babacan, Beste Özkan, Şira Nur Eroğlu, Derin Yerlikaya, Serap Ertik. Bu süre içerisinde; Almanya, Rusya, Fransa, İsviçre, Finlandiya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Macaristan, Avusturya, Slovenya, Ukrayna, Bosna Hersek ve Fas gibi ülkelerde; 3 Kez Avrupa Gençler Şampiyonası, 2 Kez Avrupa Gençler Açık Su Yüzme Şampiyonası, 1 Kez Dünya Gençler Şampiyonası, Multinations Gençler ve Yıldızlar Şampiyonaları, Gymnasiade, Balkan Şampiyonası, Comen Cup, Alternatif Milli Takımlara sporcu vererek uluslararası turnuvalarda başarılı sonuçlar aldık. En büyük hedefimiz Olimpiyatlar, Avrupa Arenasında Madalya Kazanmak ve Milli Takımlara sporcular kazandırmak.

“TÜRKİYE ŞAMPİYONLUKLARINA ADETA AMBARGO KOYDUK”

Sporcumuz Melikşah Düğen’in 200 Metre Sırtüstü’nde Olimpiyat B Barajına 0,95 salisesi kaldı. Olimpiyatların ertelenmesi bizim için avantaj oldu. Bu sezon en büyük hedeflerimizden biri de Olimpiyat B Barajını geçmek olacak. Bir diğer sporcumuz Atakan Malgil ise, 400 Metre Karışık 13 ve 14 Yaş Türkiye Rekortmeni. Son 4 yılda Türkiye Şampiyonluklarına adeta ambargo koydu. Kendisi 2024 aday sporcularımızdan.”

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter