Çukurova Press Twitter

Bayram günleri!

Lagos Balık
01 Haziran 2019 72 views 0

 

Bayram günleri dini ve milli bakımdan çok önemli olan, milletçe hep birlikte neşe ve huzur içinde kutladığımız günlerdir. Bu mübarek günler ve gecelerde günahlarımız affedildiği için bu özel günler benim için daha bir anlam kazanır gözümde.

Bayram kaynaşma günüdür ziyaret günüdür. Küs olanların barıştığı, fakir, fukara ve yetimlerin sevindirildiği, büyüklerin, akrabaların ziyaret edildiği özel günlerimizdir. Asırlardan beri bugünlere kutlanarak gelmiştir. Bayramın gelmesiyle birlikte herkeste tatlı bir telaş başlar. Bayram günlerinde hepimiz temiz giyinir, çocuklarımıza yeni giysiler alırız. Evlerimizi baştan aşağı temizler, yemek, pasta ve tatlılar yaparız. Biz bayram günlerini hala böyle kutlayanlardanız. Dilerim genç nesile ve çevremize örnek oluruz.

Bayramda aile büyüklerimize, dostlarımıza, akrabalarımıza ve tanıdıklarımıza ziyarete gider, onların gönlünü alırız. Evimizde büyüklerimiz olduğu için gelenimiz de çok olur. Şimdilik kültür mirasımızı devam ettiriyoruz. Büyüklerimizden gördüklerimizi yapan bir nesiliz. Bizden sonrakiler ne yapar bilememem, onu da zaman gösterecek.

***

Kalp atışlarının bir olduğu bu sembolik günler, ne yazık ki biz insanlar tarafından öldürüldü. Bu günleri tatil amaçlı, dinlenme olarak kullanır olduk. Asınlardır var olan herşeyi yok ettiğimiz gibi bayramlarımızı da yok olmaya mahkum ettik!

Yaşamın getirdiği zorluklar, çalışma hayatı, yoğun sıkıntı ve stres, kadınların çalışma hayatında yer alması, günümüzde bayram günlerini tatil yaparak geçiren bir millet olduk. Herkes bir yerlere giderek. çoluk-çocuğuyla tatil yapmayı planlıyor. Dar gelirliler ve yaşam sıkıntısı çekenler ise bulundukları yerde kalıyor.

Bayram günlerini değiştiren bir insanlarız. Bu özel günlerimizi bayram gibi yaşamalı, dini ve milli kültür mirasımızı çocuklarımıza küçük yaştan itibaren öğretmeliyiz. Biz uygularsak, onlardan da bizden görüp uygulayacaklardır. Öğretelim ki bizden sonraki nesil bayramlarımızı unutmasın, layıkıyla yaşasın.

Umarım bu mirasımızı, örf ve ananelerimizi nesilden nesile aktarırız. Bayram sevinci yüreğimize dolsun. İyi Bayramlar.

 

 

 

Lagos Balık
ŞEYDA TURAÇLAR
ŞEYDA TURAÇLARDiğer Yazıları
sturaclar@cukurovapress.com
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter