Çukurova Press Twitter

Belediye başkan adayları hangi vasıflara sahip olmalı? (1)

Lagos Balık
14 Kasım 2018 68 views 0

Yerel seçim tarihi 31 mart 2019 olarak açıklandıktan sonra siyasi partiler bir bir Belediye başkan adaylarını belirleme sürecine girmiştir. Bu sürecin başta siyasi partiler, vatanımız ve milletimiz için sorunsuz geçmesini temenni ediyorum.

Belediye başkanları binlerce veya milyonlarca insanların yaşadığı şehirlere gece gündüz hizmet eden aslında birer hizmet elçilerdir. Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir. Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir. Başkan makam koltuğuna oturunca değişen kişi olmamalıdır. Başkanlar kendilerine “Şehrin imarı kadar vatandaşın gönül imarı da önemlidir” misyonunu şiar edinmelidir.

Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin pek çok özelliklere sahip olması gerekiyor; Bu nedenledir ki belediye başkanının bekraundu, bilgi ve birikimi, yenilikçi ve değişim ruhu, halkçı ve mütevazi gibi bir çok özellikleri Türkiye standartlarının üzerinde olmalıdır. Bunlar yetmez! Hizmetine talip olduğu kentin üst yapı ve alt yapı sorunlarını, sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli, takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Belediye başkanı seçilmek için vaat ettiği tüm talepleri, seçildikten sonra koltuğa oturduğunda da unutmamalı bir bir yerine getirmelidir. Belediye başkan adaylarında aranması gereken vasıflar ne olmalı? Halkımız nasıl bir Belediye başkanı istiyor? Başkan adayı öncelikle milletini ve vatanını çok seven biri olmalıdır. Adaletten ve haktan yana olmalıdır. Öyle ki Hz. Ömer adaletini kendine şiar edinmeli ve kentte yapılması gerekip de yapılmayan her işten kendisini sorumlu tutmalıdır. Öyle bir vicdan sahibi olmalıdır ki tüm etnik gruptan ve siyasi görüşten insanların kalbine girebilmelidir. Şehrini ve halkını her şeyin en iyisine layık görmeli ve bunu gerçekleştirmek için gecesini gündüzüne katıp var gücüyle çalışabilme enerjisine sahip olmalıdır. Kendini halkından soyutlayan değil bilakis halkın içinde tutabilen biri olmalıdır. Halkın ve şehrin nabzını sürekli takip eden olmalıdır. Yani şehrinde ve halkın içinde yaşayan biri olmalıdır. Üretici ve yenilikçi bir zekaya sahip olmalıdır. Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir. Hayal kurabilen biri olmalıdır. Başkan sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir. Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir. Görevinin ve makamının önemini iyi anlamalıdır. Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır. İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır. Çıkar odaklarından uzak durabilmelidir. Bunlarla diyaloğa girmemelidir. Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır. Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir.

Bu kadar meziyetler yetmez tabi ki yüksek tahsilli, değişime ve yeniliğe her zaman açık biri olmalıdır. Enerjik, ileri görüşlü halkını ve şehirini her alanda ilk önce yeniliklerle buluşturma düşüncesine sahip olmalıdır. Şehrin genel görüntüsünden, mimarisinden, peyzajına, caddelerinden sokaklarına kadar, şehir planlamasından alt yapısına kadar her şeyi en güzel şekilde yapabilme ruhuna sahip olmalıdır. Belediye personellerini her alanda motive edebilme ve performanslarını pik yapabilme yeteneğine sahip olmalı. Başkanların amaçları topluma hizmet etmek ve bu hizmeti etkin verimli ve kaliteli olarak sunmak olmalıdır. Başkan, insan ve para kaynaklarını en rantabl düzeyde kullanabilmelidir. Şehrin ve halkın öncelikli sorunlarını önceden en ince detaylarına kadar etüd etmeli ve çözüm takvimini hazırlayabilmelidir. Başkan iş hacmini, hizmet potansiyelini en verimli personeller ile halka ve şehre sunabilme planlarını önceden yapmış olmalı. Öncelikle Belediye başkanı halka lider edasıyla değil hizmet elçisi edası ile yaklaşmayı kendine prensip edinmeli. Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır. Karar alma sürecinde etkili olmalı, vizyon sahibi olmalı, azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır. Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu desteklemelidir. Eleştirel düşünceye sahip olmalı yani pozitif ve negatif eleştirilere de hoş görüyle bakabilmelidir. Bir konuda karar vermeden önce bilgiden emin olmalı, bu süreçte analiz yapabilmeli ve doğru sonuca ulaşmak için mantığını doğru kullanmalıdır. Başkanlar, çalışanları tarafından ulaşılabilir olması ve onların sorunlarını, projelerini birebir dinleyebilir olabilmeli. Zamanı planlı bir şekilde bölümlere ayırmak, görev ve projeleri kısa, orta ve uzun vadede sınıflandırabilme kabiliyetine haiz olmalı. Her yönetici, çalışanı için bir mentor olabilmeli. Bir mentor kimin ne kadar tecrübeli olduğunu anlar ve ona göre kişiye rehberlik eder. Başarılı insanlar, suçlanma endişesi taşımazlar ve şikayet ederek zaman kaybetmezler. Kararlarını verip yollarına devam ederler. Yönetimde ve ihalelerde şeffaf politika izleyebilmelidir. Halkın içinde, Halkla kaynaşan insanlar olmalıdır. Gelişen ve değişen teknolojiye ayak uyduran, tanınan ve sevilen, doğru bildiğinden taviz vermeyen vizyon sahibi, sosyal faaliyetleri olan biri olmalıdır.

Çağdaş toplumların en önemli nitelikleri kentleşmeyle doğru orantılıdır. İyi bir kentleşme, iyi bir yönetimden geçer. Bu da kısaca belediye başkanı ve ekibi demektir. Belediye başkanı bir kentin bel kemiğidir. Hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyon ile belirlenecektir. Ortak akılla plan, proje ve iş üretmelidir.

Aslında bir çok Belediye başkanı yurt dışı gezisinde bulunuyor, ben merak ediyorum kaç tanesi acaba gittiği şehirdeki güzel modelleri şehirlerimize getirebilmiştir. Cevabınızı duyar gibi oluyorum… Başkanlar; Asya, Avrupa ve Amerika’da çok güzel plan ve mimaride yapılmış şehircilik anlayışını bizim şehirlerimizi de uygulayabilmeli. Maalesef şehircilik ve kentleşme konusunda Paris’ten, Canberra, Çandigarh, Kopenhag ve New Jersey’e kadar bir çok dünya şehirlerinde model alınabilecek güzellikler mevcuttur. Bazıları tarihi eserlerini ön plana çıkarmış, bazıları yeşillikler içinde kaybolmuş dubleks veya tripleks modelleriyle, bazıları nehirleri ve doğası ile ön plana çıkmış insanına huzur ve dinginlik veren modellerde mevcut. Şehirlerinde alt yapı, kanalizasyon sorunun kökten çözmüş şehirler var, trafik sorununu çözmüş geniş cadde, alt ve üst geçitler, viyadükler yapmış şehirler var… Hadi gelde bu yabancı şehirlere gıpta ile bakma!

Bugün Türkiye’de ki şehirlere baktığımızda hala kentsel dönüşüm adı altına eski 5-8 katlı binaları yıkıp yerine 15-20 katlı yeni apartmanları dikiyoruz. Biz hala yatay gelişme veya dikey yerine yatay mimari deyip duralım(!)

Hiçbir kimse de bulunmaz Hint kumaşı değildir. Mezarlıklar, yerlerinin doldurulamayacağına inanan insanlarla doludur değil mi?

 

 

 

Lagos Balık
YRD. DOC. DR. TAMER ÜSTÜNERDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort