Çukurova Press Twitter

Belediyeler neden denk bütçe getiremiyor?

Lagos Balık
07 Aralık 2019 83 views 0

Belediyeler dedik; ama, bu ülkede hangi kurum denk bütçe getiriyorsa banada söylesin!

Sorun belli aslında, Her Belediye Başkanı kendi bütçesinden fazla hizmet yapmak istiyor! bir sonraki seçimleri kazanmak için. Belediyelerin borç miktarı açıklanır ara sıra. Birinci İzmit(kocaeli) belediyesi birinciliği hiç kimseye bırakmıyor! maşallah. İkinci kim derseniz? Bulmacaya gerek yok, Adana şimdilik ikincilik makamını kimseye bırakmıyor. 31 Mart seçimleri sonrası bir çok Başkan değişti. Bakalım sıralama değişecekmi? Öyle ya; “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var” derler. Adana Belediyesinin beş milyar borcunun olduğu açıklandı. Şimdi düşünün, iki milyar bütçeşi olan bir Belediye nasıl beş milyar borç yapar? Yada, sayıştay raporları açık ve net, her yıl açıklanıyor ve o raporlarda bir yanlışlık olduğu açıklanır. ama, neden Devlet buna dur demez?

Şimdi Yeni seçilmiş Başkan Zeydan Karalar, yana,yana kredi arıyor! Geriden gelen ödenmesi gereken borçlar var, veya işci ücretlerinin ödenmesi gerek. Bu şuna benziyor, “Sen ye, torunun ödesin” gibi bir şey. Ama, burada torun ödemiyor, ödeyen vatandaş. Sonrası malum, ya suya zam, yada, kanalizasyon tıkanmalarında vatandaşa yüklenen hizmetler alıp başını gidiyor. Şimdi kredi dedik, öyle kolayda alınmıyorki; önce meclisin olurunu alacan, eğer muhalefet çoksa orada, işin zor, sonrası daha karmaşık içişleri Bakanlığı izni gerek sınırı aştınsa, tamam diyecem, ama, tamam değil, Bir önceki borçlar nedeni ile ülke içindeki Bankalar hem yüksek faizler hemde muhalefet parti temsilcisi isen yandın,Hükümet baskısı nedeni ile. İşte, Zeydan Karalar’ın durumu aynen böyle, ülke içinden kredi alamadığı için düştü yollara, Belçika’dan kredi almak için görevini bıraktı günlerdir ne yaparım? diye düşünüp duruyor, oysaki bu durumu getiren kişi, şu an rahat ve oradan laf yetiştirip duruyor.

Neden Denk Bütçe gelmiyora çare var aslında, ülkede kim Başkan ise onun dönemind olan hataları veya borçları onun şahsına yükleyin bakim bu borçlar olurmu? Dahası, belki Başkan adayı bile bulamazsınız! Ama, bir sorun daha var, kim koltuğa gelmişse önce yalama etkinlikleri “hayırlı olsun” törenleri tam 5 ay sürüyor,yani halkında günahı var. Gelenin gideni arattığı zamanlar oldu, şöyle geriye doğru Adana’yı yönetenler bir bakın, neler yapmışlar neler, bu borç sadece Hüseyin Sözlü’nin yaptığı borç değil, o sadece üstüne eklemeler yapmış. Yani “kimse günahsız” değil. Ülkenin baştan aşağı elden geçirilmesi gerek, özellikle ahlak yapısını.

 

 

Lagos Balık
SÜLEYMAN YALÇIN
SÜLEYMAN YALÇINDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter