Çukurova Press Twitter

BÖYLE DERBİ Mİ OLUR?

Lagos Balık
16 Eylül 2019 149 views 0

Sizce de olmaz, bence de olmaz. Kısacası futbolun içindeki herkesçe olmaz. Nedeni çok basit! Heyecan yok, çalım yok, şut yok, pozisyon yok, gol yok. Sadece ne var biliyor musunuz? Sosyal medyadaki atışmalar, bir de holiganların kavga girişimleri.

Oysa 40.saniyede, Demirspor pozisyonlarla maça başlayınca, gollü ve heyecanlı bir derbinin yaşanacağını sanmıştım. Maalesef sadece sanmışım!

Adanaspor cephesinde;

Özellikle maçın 25 inci dakikasından sonra daha fazla oyuna ağırlığını koydu. 6 numara Hakan Barış’ın orta alanda, her iki kanada yakın alanlardaki başarılı pas servisleri, her topu kullanışındaki pozitif yanı ile 90 Numaralı Emeka Friday Eze’nin üstün fizik gücü, topu saklama yetisi, defansın arkasına yaptığı koşular, kısacası tek başına Demirspor defansını çok hırpaladı. Ayrıca Bagayoko’da, ortanın göbeğinde tüm toplarda buluşma sağlayarak, bunları çok iyi kullandı.

Adanaspor’un en iyi yaptığı birkaç şey;

Birincisi; Demirspor’un atak başlangıçlarında, 4-5 oyuncuyla önde baskı yaparak, oyun kurarak çıkmalarına izin vermediler.

İkincisi; Özellikle defanstan çok hızlı çıkarak pozisyon üretmeye çalıştılar. Her çıkışlarında da Demirspor’u hep bir eksik yakaladılar ama sadece bu kadar. Ayrıca, fiziksel güçleri de yabana atılmayacak kadar iyi.

Üçüncüsü; Adanspor’un iyi yapamadığı şey; Hızlı çoğaldılar ama 90 numaralı Emeka Friday Eze’ye yeterli pozisyon üretemediler. Eze hep yalnız kaldı, destekleyemediler. Birazda bunu, saha ve seyirci avantajını yeterince kullanamayan Levent Eriş hocanın, cesaretsizliğine bağlıyorum.

Adanaspor adına olumlu bulduğum oyuncular, Hakan Barış ve Emeka Friday Eze’ydi. Üst düzey oyun oynadılar.

Demirspor cephesinde;

Kadroya bakıyorum; Uğur hoca üç yabancıyı da kulübede oturtmuş. Hadi, Uğur hocanın tercihine saygı duymakla devam edelim yorumumuza. Maça çok hızlı başlayınca, daha 40. Saniyede üst üste iki pozisyon bulunca, bugün farklı bir Demirspor izlenecek sandım. Maçın sonunda da Samed’in çok net iki pozisyonu var, sadece bu kadar. Demirspor adına beni korkutan şey; sakatlıklarla birlikte, farklı oyuncu tercihlerine dönülmesi ile ligin en başına dönülmüş oldu. Erdal tercih edilmemiş, Gludky son dakika, Stokes hazır değil.

Demirspor’un yapamadığı şeyler;

Birincisi; Tevfik-Vedat-Sinan üçlüsü, orta alanın yükünü yeterince taşıyamadı. Vedat’ın bir maçta üst, diğer maçta alt düzeyde futbol performansına şaşırıyor, anlam veremiyorum.

İkincisi; Pivot forveti olmayan takımın oyuncuları, neden göbekten organizasyon yapmaz da, kenar ortalarla gol bulmaya çalışır, anlamış değilim.

Üçüncüsü; Rakibin 10 kişi kalmış. Oyun anlayışında hiçbir değişiklik olmaz mı! Hala yan pas, ısrarla yan pas. Dikine bir pozisyon yok denecek kadar az. Bunda Berk’i dışarıda tutuyorum. Adanaspor açısından Allah’tan Eze yardımsız kaldı da 10 kişiyle golü bulamadı.

Demirspor’da olumlu bulduğum oyuncular, birazcık Adil, birazcık ta Berk’ti. Az da olsa arkadaşlarından fark yarattılar.

Her iki takımda; Maçın son bölümüne kadar, kaleci atışlarında oyunun boyu, 30-35 metre mesafelere kadar düşürdüler. Bu da, derbideki futbolun yavan kalmasına sebep olan konulardan birisiydi.

Sonuç olarak;

Maç öncesi günlerce konuştuğumuz derbi, beklentinin çok altında kalarak “böyle derbi mi olur?” sorusunu aklıma getirdi. Tek teselli, sahadaki oyuncuların, hır-gür yapmadan centilmence oyunlarıydı.

 

 

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter