Çukurova Press Twitter

BU HAFTAYA YANSIYAN BÜYÜK DEĞİŞİM

Lagos Balık
21 Eylül 2019 25 views 0

 

Geçen haftanın derbi maçının oyun kalitesini ile bu hafta Bursa maçının oyun kalitesini yan yana koyup analiz edelim desem edemeyiz. Geçen hafta siyah, bu hafta beyaz. Bu haftanın beyazına biraz yorum katarsak; Uğur hocanın oyun anlayışını sahaya yansıtma arzuları olarak kısaca özetleyebiliriz.

Gelelim maça;

Oynanan güzel futbol ve alınan sonucu, Geçen haftanın kadrosundan Vedat’ı çıkarıp yerine Levent Ayçiçek’in konulmasına asla bağlayamayız. Burada altı çizilmesi gereken en önemli konu; Türk futbolunda takımların, oyun anlayışlarında yaşadıkları istikrar problemidir. Uğur hocanın anlayışının sahaya yansıtılma arzusunu da, ortaya konulan oyun biçiminden de anlayabiliriz.

Oyundaki büyük artılar;

Maçın başında bulunan goller, Demirspor açısından motivasyona, Bursaspor açısından da moral kaybına neden oldu. Sahaya yansıtmaya çalıştıkları en iyi görüntü, geçen haftadan başlayan, önde rakibe baskı yaparak oyun kurmalarını önlemeye çalışmaları, üçüncü bölgede hızlı çoğalma ve ayağa pas, iki haftanın büyük farkı olarak özetlenebilir. Bu fark, Uğur hocanın oyunsal düşüncesinin gözle görülür büyük artısıdır.

Oyundaki küçük eksiler;

Anlayamadığım şey; bir takım maçın başında yakaladığı farklı skoru ve oyun üstünlüğünü neden daha fazla değerlendiremez de, oyunu durağan hale getirilmeye çalışır! Özellikle, kaleci Kurtuluş’un topu oyuna koyarken illa ki uzun topla koyma isteği, bu maçta takım üç farkla öndeyken zaman geçirme anlayışı çok ta taktiksel görünmüyor. Semih’in topu oyuna kurarken, öndeki oyun kurucuları tercihinde yaşadığı sıkıntıları, küçük eksiklikler diye not etmiş olayım.

Bir de rakibin bir eksik kalmasını mutlaka değerlendirmeliyiz. Geçen hafta ve bu hafta da bunu iyi değerlendirdiğimiz söylenemez.

Oyuncu performansları;

Oyuncular, bireysel yeteneklerini takım anlayışına dönüştürdüklerinde, -ki bu haftayı öyle bir hafta olarak kabul etmeliyiz- artan özgüvenleriyle daha önemli başarılara imza atabilecekleridir. Bu anlayışın, oyuna ve sonucu doğrudan etkisi olacaktır. Bu anlayışın giderek artması, ligdeki heyecanımızı ve hedefimizi belirlemede etkisi olacaktır.

Cumartesi gecesi oyuna doğrudan etkisi olan oyuncuların başında, birincisi Levent Ayçiçek, diğeri de Volkan Şen’dir. Diğerleri de kusursuza yakın oynadılar.

Son söz;

Stadın bu denli dolması, takımlarını koşulsuz desteklemesi, süper ligde oynayan bir çok takıma bile nasip olmamaktadır. Kulüp başkanı Murat Sancak, iyi yaptığı ve yansıdığı şeyler üzerinden yürümesi, camianın daha fazla kenetlenmesini sağlayacaktır. Bu da daha keyifli başkanlık sürecinin yaşamasına neden olacaktır.

ramacakir@gmail.com

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort