Çukurova Press Twitter

“Çocuk hakları ihlalleri durdurulsun”

Lagos Balık
18 Kasım 2018 60 views 0

 

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek (ÇKHD) Başkanı Çiğdem Akça, çocuk hak ihlallerine dikkat çekerek, “Yetkililerimiz bu ihlalleri durdurmak için çalışmalarını arttırmalı ve sonuç odaklı projeler yapılmalı” dedi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Nedeniyle yazılı açıklama yapan Akça “ Çocuklar kendi haklarını savunamazlar. Bu sebeple, biz yetişkinler bu güzel varlıkları korur, kollar, yetiştiririz. Fakat tüm temel hak ve hürriyetlerde olduğu gibi çocuk hak ihlallerinin vaziyeti de bir ülkede demokrasinin ne durumda  olduğunun en belirgin göstergelerinden biridir. 2018 yılının ilk anlarından itibaren, çocuklar istismar edildi, çocuk işçiler çalışırken yaşamını yitirdi, çocukların sağlık hakkı ihlal edildi, erken yaşta evlilik ders kitaplarına dahi girdi, çocuk tutuklular mağdur edildi ve daha nicesi.. Fakat bu yıl en çok göze batan çocuk hakkı ihlali yine cinsel istismardı” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Yazılı açıklama yapan ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça, şöyle devam etti:

“Çocuk cezaevleri kapatılsın: Çocuk cezaevlerinin kapatılması ve mevcut cezaevlerinin sivil denetime açılması çok önemli. Suçlu çocuklar için rehabilitasyon merkezleri oluşturulmalı.

Eğitimde : Anadilinde eğitim, engellilerin görmezden gelinmesi, zorunlu din dersi, azınlık okullarının yalnız bırakılması gibi sorunlar halledilmeli.

Mülteci çocuklar: Binlerce göçmen veya mülteci çocuk, özgürlüğünden ve eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim başta olmak üzere diğer haklarından mahrum..Bugün, Türkiye’de de aileleri ile veya refakatsiz olarak hareket eden yüzlerce göçmen ve mülteci çocuk, özgürlüğünden mahrum haldedir ve temel haklarını kullanamamaktadır.

Şengalli çocuklar: Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısı sonrası Şengal’den Türkiye’ye kaçmak zorunda kalanlar arasında çok sayıda çocuk da vardı.Tıpkı Suriyeli ve Kobanêli çocuklar gibi onlar da Türkiye’de hala çok zor koşullar altında ve eğitim, sağlık gibi haklarından yoksun yaşıyor.

Çocuk işçiliği : UNICEF’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 6-17 yaş arasında ekonomik amaçlarla çalışan 800 binden fazla çocuğun yanısıra ev işlerinde çalışan milyonlarca çocuk bulunuyor. Bu çocuklar eğitim; sağlık, oyun, sosyal güvenlik, yeterli yaşam standartları ve hatta bazen nüfus kaydı gibi haklarından bile mahrum yaşıyor.

Binlerce çocuk hapishaneyle tanıştı: Türkiye’de polis, karakol ve mahkeme süreci ile tanışan çocuk mağdur sayısı 309 bin 261.Mahkeme sonucu denetimli serbestlik uygulamasına rağmen hapishaneyle tanışan çocuk sayısı 11 bin civarı. Cezaevinden çıkan çocukların yüzde 65’i geri dönüyor.

Ne yapmalı?

  • Türkiye’de hala önleyici odaklı bir çocuk koruma sistemi bulunmuyor.
  • Çocukların yaşadıkları ihlalleri ve bu ihlallerin cezasız kaldığını görünür kılmak, failleri ifşa etmek, çocuklara karşı cezasızlık pratiğinin nasıl işlediğini, hangi özel örüntülere sahip olduğunu anlamak ve bunun üzerinden stratejiler geliştirmek.
  • Hakimler reddetse bile çocukların insan hakları ihlalleriyle ilgili hukuki süreçlere müdahil olma  talebini bıkmadan usanmadan yinelemek…
  • Ama en önemlisi unutmamak… Çocukları, uğradıkları ihllaleri ve bunların faillerini unutmamak, unutturmamak.”

Rakamlarla dünyada çocukların hali : UNICEF verilerine göre,

* Dünyada yaklaşık 230 milyon çocuk silahlı çatışmaların etkilediği ülkelerde ve yörelerde yaşıyor.Yüzlerce çocuk okullarından ya da okullarına giderken yolda kaçırıldı.

* Geçtiğimiz yıl içinde 10 bin kadar çocuğun silahlı gruplar tarafından kendi amaçları için kullanıldığı tahmin ediliyor. 430’dan fazla çocuk öldürüldü ve sakat kaldı, ki bu rakamlar 2013 yılı rakamlarının üç katına denk geliyor.

* Suriye’deki çatışmalar 7,3 milyon çocuğu etkiledi. Bunların arasında 1,7 milyon çocuk mülteci durumuna düştü.

Yine 20 Kasım geldi ama çocuklar hakları ile değil, uğradıkları hak ihlalleriyle gündemde” (Haber Merkezi)

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort