Çukurova Press Twitter

CUMARTESİ’NİN KAYBI

Lagos Balık
10 Mart 2019 125 views 0

Çıkıştaki Demirspor için Osmanlı maçı, beklentiyi artıran bir zamanlamaya denk geliyor olmasıydı. Birisi üst ligi için, diğer play-off için iki puanı kaybetti.

Doğru düşünce ve eylemlerle birlikte, içeride Altınordu, dışarıda Eskişehir galibiyetleri, Demirspor’a ayrı bir hava getirdiği bir gerçek. Bunun yanında başka bir gerçekte, Türk futbolunun en büyük eksiği, bilindiği gibi, oyuncuların performanslarındaki sürekliliği sağlayamamalarıdır.

Genellikle iç saha maçlarında rakibe, oyunumuzu kabul ettirememe gibi bir gerçeğimiz var. Bu sene bir-iki maçı (en son Altınordu gibi) hariç tutuyorum.

Felsefesi olmayan bir oyun

Her maçın, daha bir hafta önceden, rakibin oyununa ve oyuncu grubuna göre hazırladığı oyun planı olur. Cumartesi günü koskoca doksan dakikaya sığacak bir oyun planı yoktu. Sadece oyunun başlarında özellikle Pote’yi uzun ve yüksek toplarla buluşturup, onunda sağa sola indirdikleriyle pozisyon bulma çabası vardı. Bunu saysan beş-altı pozisyon eder. Buluşması gereken oyuncularda toptan çok uzak kaldılar.

Kosecki ve Kaan’ın sakat, Erdal ve Vedat’ın cezalı olması, oyundaki plansızlığın en önemli bir nedeni olarak sayabilir miyiz? Bence değil!

Oyunumuz kazanmak için yeterli miydi?

Osmanlı maçında biraz da korkaktık. Maçın başlamasıyla birlikte bulunan pozisyon, sekizinci dakikada verilmeyen penaltı, dakika 70’te Traore- Berk- Traore- Pote organizasyonunda Pote’nin pozisyonu iyi değerlendirememesini sayarsam, gollük iki buçuk pozisyon, onun dışında yok gibi.

Maçın son bölümlerinde dakika 79’u gösterirken, yaptığımız hücumda, topu rakip sahasına taşıdığımızda, bizim hücumdaki oyuncu sayımız dört, defansta kalan oyuncu sayımız yedi. Hızla çoğalamazsak, nasıl gol bulacağız? Eleştirirken, lig ikincisiyle oynadığımızı da bir kenarda saklı tutuyorum.

Hocanın Anderson’a dayanma gücü;

Anderson, maçın başından çıkana kadar oynadığı alanı tarif etmeye çalışırsam; taç çizgisini ve orta saha çizgisini baz alırsam, oynadığı alan içeriye, öne ve geriye gittiği mesafe, ortalama 40 metreye geçmez. İlk yarının sonlarına kadar Ümit hocanın, yapacağı müdahalesini bekledik ama nafile. Üstelik ikinci yarıya da onunla devam etti.

Oyuncu değişikliğindeki tercihler;

Hocaya getirilebilecek bir diğer eleştiri de, oyuncu değişikliklerindeki tercihleriydi. Kage-Hakan yerine, Emre Uğur-Hakan değişikliği daha mantıksal görünüyordu. En azından Emre Uğur, çabukluğu ile rakip defansın arkasına koşular yapar, pozisyon üretebilirdi. Tayyip-Pote değişikliği ile, Rassoul’un öne kaydırılması, oyun ve sonuç adına bir anlam ifade etmedi. Oyunun son bölümünde Pote ve Gludky’nin çift forvet denemesi yapılabilirdi.

Oyuncu performansları;

Kaleci Çağlar’ın performansındaki yükselişini, Semih’in iki kritik hatasına rağmen diri kalışını, Traore’nin olumlu işler yapma çabasını, Süleyman’ın enerjisini, Rassoul’un oyun zekasını, Levent’in ilk yarıda bitirdiği enerjisi, Berk’in futbol topuna olan sevdasını, Pote’nin yalnızlığını, maçın içinde öne çıkan görüntüleri olarak sayabilirim.

Yedek kulübesi

Altınordu maçındaki yedek kulübesine eleştiri getirmiştim. Osmanlı maçındaki görüntü de aynıydı. Yedek kulübesindeki tüm oyuncuların 4.hakeme ve yan hakeme gitmesi, itiraz etmesi takım taktiği gereği mi, bilemiyorum. Çok şık görünmüyor.

Son söz;

Son iki haftada oluşan atmosferi, stadyumdaki seyirci sayısıyla örtüştürebiliriz. Hakem Kutluhan Bilgiç’in penaltı pozisyonunu atlaması, doğru yönettiği maçın en büyük yanlışıydı. ADS Derneğinin başkanı, Talat Şahin’in, hafta içinde Balcalı hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji servisinde yatan hastaların, ihtiyaçlarına ilişkin yaptığı güzellikleri, sosyal sorumlulukları adına önemsiyor, alkışlıyorum.

 

ramacakir@gmail.com

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter