Çukurova Press Twitter

DEMİRSPOR İYİ BAŞLADI

Lagos Balık
15 Eylül 2020 995 views 0

Demirspor, en önemli rakibini sahasında yenerek lige üç puanla başlamasını, sonuç açısından sevindirici buluyorum. Bulmakla birlikte, maçın ilk yarısındaki performansını ve taktik anlayışını devam ettirmiş olsaydı, sonucun böyle olmayacağını da belirtmem gerek.

Liglerin ilk maçları, genelde birçok takım için, oyun kalitesi ve takım oyunu açısından sıkıntılı geçer. Ben de, 3-5 hafta oynanan maçlara ilişkin yorumlarımda, “sezon başı” tabirini, oyuncu, teknik adam uyumunu ve diğer kriterleri hesaba katar detaya girmem. Ama bu sezon başı bu formatın biraz dışına çıkıyorum.

Bu hafta sonu birkaç 1.Lig takımını izleme fırsatı buldum. Demirspor’la mukayese ettiğimde, çoğunun liglere daha hazır girdiğini gördüm. Bursa maçının on birine baktığımızda; 3’ü yeni, 8’i ise eski, artı bir de teknik adamı da buraya koyabiliriz. Burada kötü oyuna etki eden uyumsuzluktan söz etmekte doğru olmaz. Bu yoruma; “kötü oyun olsun ama üç puan bizim olsun”da derseniz, saygı duymak gerekir.

Tüm bunları bir sebebe bağlamak gerekirse; play-off süreçlerindeki oynanan maçlardan dolayı, oyuncuların diğer takımlardakine göre daha az dinlenme zamanı bulmuş olmalarına bağlayabiliriz.

Ümit hocanın ilk yarıdaki 3-4-3 düzeninden, hızlı bir şekilde 4-2-3-1’e dönmesi, oyundaki hakimiyeti de galibiyeti de beraberinde getirdi. Ümit hocanın, böylesi alternatif uygulamalarına da saygı duymak gerekir.

Görünürde ne eksikti?

Bursa maçının saha görüntüsündeki tek eksik, saha içi liderinin olmayışıdır. Geçen sezon bunu Erkan Zengin ile yürütüyorduk. Bu sene için de bir lidere ihtiyaç var.

Kesiciliğine söz söyleyemeyeceğimiz, ofansif yönü zayıf Mehmet Uslu’nun ortanın solunda başlaması, Demirspor’un üretkenliğini çok etkiledi.

Duran top organizasyonlarında, özellikle yediğimiz goldeki en büyük hata, iki stoperinde altı pasta, ne topu ne de rakibi takip etmiyor oluşuydu. Yenilen goldeki benzer hataları birkaç kez tekrarlandı ve pozisyon vermemize neden oldu. Acil önlem alınması gereken bir durum.

Yeni oyuncular;

Kaleci Zubas’ın ceza sahasına hakim olma davranışları güven vericiydi. Anıl Karaer’in tecrübesi, topu oyuna koyma beceresi, biraz da uyum sürecine ihtiyacı olduğunu gösterdi. Sedat’ın on numara pozisyonda oynama gayretine biraz zaman tanımak lazım. Özellikle Traore, Hasan Kılıç’ın zaman zaman sekiz numaraya dönüşmesi gerekir. Aksi halde pozisyon hazırlarken, eksik oyuncuya neden oluyoruz diye düşünüyorum. Hasan Kılıç’ın attığı golde bu sekiz numara gibi davranmasından kaynaklanmıştır.

Sağda başlayıp, mecburiyetten solda bitiren Tarık Çamdal görevini yapanlardandı. Tandemdeki Tayyib ve Rassoul’un uyumsuzluğu dikkat çekiciydi. Hasan Kılıç ve Traore en çalışkan, Pa Dibba’nın etkili oyun, Mehmet Akyüz’ün gol vuruşlarında usta bir ayak olduğunu söylemek gerekir.

Son söz;

Demirspor, bu ligde önemli rakiplerinden birisi Bursaspor’u 3 golle geçerek, 3 puanla başladı. Bu, ikili averaj anlamında da iyi oldu. Bazı oyuncuların takıma monte olmasıyla, kanat organizasyonların daha iyi olacağını, Mehmet Akyüz’ün daha çok pozisyon ve gol bulacağını düşünüyorum.

Yol uzun ama sabır gerekir.

ramacakir@gmail.com

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter