Çukurova Press Twitter

 EFSANE ÖĞRETMENFERİT KUMBARACI

Lagos Balık
03 Temmuz 2020 816 views 0

 

                                              

 

                                                   

  1. İNÖNÜ ilkokulun da önemli bir hocaydı rahmetli. Tam 52 yıl öğretmenlik yapmış: “HOCALARIN HOCASI” unvanını hak etmiş bir muhteremdi. Tarih dersini bile çaldığı kemanıyla öğretirdi öğrencilerine FERİT KUMBARACI.

Şimdilerde arzu ediyoruz ki, FERİT KUMBARACI Hocamızın bir büstü veya heykelini 2. İnönü okulu bahçesine konulmasıdır. Böylece ahde vefa dediğimiz olguyu yerine getirmiş olacağız.

 Bu konuda bir girişimde bulunacağımızı da beyan ediyorum ve bu güne veya gelecek nesillere tanıtmamız bakımından bu hocaların hocasını…

Geçenlerde kızı ünlü ressamlarımızdan HATİCE KUMBARACI GÜRSÖZ ile telefon konuşmamızda:

Hocam, Babanız Ferit hocam okul çıkışı 300-400 metre ilerideki evine giderken en az 7-8 öğrencisiyle giderdi dediğim zaman:

-Yalçın bey okul çıkışında, o her öğrencisine bir evrak verir ve onlara sorumluluğu öğretirdi. Demişti bana. Ne kadar muhteşem bir eğiticilik değil mi?

Gerçektende toplum içindeki bir insan olarak ta, örnek ve yapıcı davranışlarıyla bizlere yaşamı sürecinde yol göstermiştir. İşte size oğlu MEHMET KUMBARACI’ nın babası ile bir anısını yazıyorum, görün ki o yıllarda ki insanlardan ne kadar düşünceleri ve kişiliği ilerdeymiş.:

                                           YAZAN: MEHMET KUMBARACI

Merhum babam “Hocaların hocası” FERİT KUMBARACI, Debboy caddesindeki 2. İnönü okulunda, merhum annem Efsane öğretmen EMİNE KUMBARACI ise: Abidin paşa Caddesindeki Santral palas otelinin arkasındaki: NAMIK KEMAL İLKOKULUNDA görev yapmıştı.

Ben Namık Kemal okulunda 5 yıl okudum, (1950-1955 yılları arasında) 3. Sınıfta idim, okulumuzun Abidin paşa tarafında bulunan SANTRAL PALAS OTELİNDE, Adana’da ilk kez kebapçıların dışında; “SANTRAL RESTAURANT” Kavramıyla terasında k restoran ile tanışmış oldu Adana ve Adanalı o yemekle.

Piyano eşliğinde yemekler,  balolar, Lüks düğünler Santral PALASTA YAPILIR OLMUŞTU. Her akşam tıklım tıklım dolardı orası. En hoş anım:

SANTRAL PALAS OTELİ Açıldığında, yapılan bir geceye babamlarda davetliydi. Masalara oturulunca, yemek servisinden önce, mavi- gri metal renkli Alüminyum taslarda su ve içinde bir parça, 8 e bölünmüş limon ve peçete getirmişlerdi.

Yemeğe oturanlar şaşırıyor ve bu çorbamıdır nedir diye bakışıyorlardı birbirlerine: Bu alüminyum tas da ki köpüklü  su ve yanında küçük dilimlenmiş limon???

Ne ola ki acaba? Kimi içmeye çalışıyor, kimi, böööle etrafına bakınıyor ve her kes ilk hareket edeni taklit etmek üzere birbirini seyrediyordu.

FERİT KUMBARACI HOCA (Babam)  bir anda çevrenin bakışları ile ellerini tasın içine soktu ve başladı elini yıkamaya. Limon parçasıyla da elini bir güzel dezenfekte etti, peçeteye sildi ve:

-Şefim ilk yemeği alabilirim. Dedi. Babamın bu davranışını gören diğer davetlilerde onu takip ettiler ve gece başlamış oldu. Babamın oradaki sağ duyusunu ve görgüsünü hiç unutamam…

Allahtan Gani gani rahmet ve mağfiret diliyorum onlara ve tüm öğretmenlerimize. Bunu, ilk kuşak CUMHURİYET ÖĞRETMENLERİNİ yetiştiren “BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK” e Borçluyuz.

MEHMET KUMBARACI:  Adana Erkek lisesini bitirdikten sonra; GORTHE Institüte Alman’ ya da bitiriyor.

Michigan state üniv. (ABD) MBA Marketing. Ten sonra Türkiye’ye dönüp; Büyük ölçekli Dış ticaret şirketlerinde tepe yöneticiliği, Genel koordinatörlük, Yönetim kurulu üyelikleri yapmış.

 EURATEX ‘ te Türkiye delegasyonunda 20 yılı aşkın Hazır giyim ve tekstil sektör temsilciliği gibi birçok üst düzey görevlerle kariyerini tamamlayarak şimdilerde İstanbul’da ki yaşamında emekliliğini geçirmektedir…

 

Lagos Balık
YALÇIN ÖCAL
YALÇIN ÖCALDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter