Çukurova Press Twitter

Et alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Lagos Balık
22 Ağustos 2020 4.046 views 0

Adana’da  son  birkaç gündür bizim gazete de dahil genelde yerel gazetelerin ya manşetinde yada sür manşetinde ele geçirilen menşei belli olmayan sağlıksız, mühürsüz ve etiketsiz yaklaşık 41 ton kaçak et ele geçirilmesiyle ilgili haberler yayınlanmaktadır.

Bir depoda ağır kokulara yol açan bu etler eğer ele geçirilmemiş olsaydı çok sayıda vatandaşımızın sağlığını çok ciddi bir şekilde olumsuz olarak etkileyecekti.  O nedenle Adana Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerini bu operasyondan dolayı kutluyorum… Halkın sağlığı ile kim oynuyorsa en ağır şekilde cezalandırılmasından yanayım. Bu tür  konularda hem köşe yazılarımda hem de gazetemizde takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz… Şimdi size uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda et alırken nelere dikkat etmemiz konusundaki maddeleri aşağıda sıralıyorum;

  • Etin dinlendirilip dinlendirilmediğine çok dikkat etin. Hemen kesilip satılan etler daha serttir ve içerdiği maddeler nedeniyle sindirimi oldukça zordur. Bu da sindirim sisteminizde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle etlerin en az 10 gün uygun şartlarda bekletilmiş olduğundan emin olun.
  • Renk oldukça önemli bir konu. Eğer etin rengi kırmızı ve koyu pembeden farklı bir renkteyse asla tercih etmeyin. Örneğin daha griye çalan ya da açık pembe etler sorun yaratabilecek türden etlerdir.
  • Etlerin damgalı olup olmadığını kontrol edin. Özellikle parça et satın alırken bir bütün etten parçalattırmanız ve bu etin üzerinde de damga olması çok önemli. Aksi halde kaçak ya da düzgün şartlarda kesilmeyen bir etle karşı karşıya olabilirsiniz.
  • Et satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu etlerin kokusu. Eğer etin kendi kokusu dışında burnunuza ağır gelen bir koku varsa o eti de tercih etmemeniz gerekmekte.
  • Eti kıyma olarak tüketecekseniz mutlaka makinenin temizlenmiş olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kıymayı hazır kıyma şeklinde değil, bütün bir etten çektirerek alın.
  • Bir diğer önemli alternatif ise kasaptan değil marketlerden paketli etler satın almak. Paketli etler satın alırken de son kullanma tarihine çok dikkat etmeli, üzerinde üretici firmanın damgası ya da etiketi olduğuna emin olmalısınız.
  • Son olarak eğer marketten alışveriş yapıyorsanız alışveriş sepetinize eti en son ekleyin. Yani et satın alma kısmını en sona bırakın. Aksi halde ısınan et bozulabilir ve sizi de hasta edebilir.

 

Lagos Balık
SABİT ÖZKESER
SABİT ÖZKESERDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter