Çukurova Press Twitter

Fabrikalar yanıyor “Meclis Araştırması” ise bekliyor

Lagos Balık
26 Ekim 2018 114 views 0

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un fabrika yangınlarıyla ilgili TBMM’ye sunduğu Meclis Araştırması teklifi görüşülmeyi beklerken yurt genelinde fabrika yangınları gündemden düşmüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama dönemi 1 Ekim’de başlarken, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ülke ekonomisine büyük zarar veren fabrika yangınları ve yangın riskinin çok büyük olduğu çırçır, kağıt ve plastik fabrikalarının koruyucu sigorta kapsamına alınması için harekete geçti. Meydana gelen fabrika ve işyeri yangınlarının ülke ekonomisine verdiği zararları sıralayan Barut, “Bu yangınların yol açtığı zararların tespit edilmesi, özellikle yangın riski yüksek görülen ‘çırçır, kağıt ve plastik’ fabrikalarında yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi için Anayasanın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istiyoruz” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ PAYLAŞMIŞTI

Kimya Mühendisleri Odası’nın verilerine göre 2017 yılında Türkiye genelinde 182 fabrikada yangın çıktığını aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti;

“2018 yılının son altı ayı içerisinde sadece İstanbul’da 78 fabrikada yangın çıkmış, son 5 yılda da ülke genelinde 836 fabrika yanmıştır. Geçtiğimiz günlerde de Adana Karataş Yolu üzerindeki Solaklı Mahallesinde bulunan Ekinciler Çırçır Fabrikası’nda yangın çıkmıştır. Bu olay fabrikada oldukça yüksek hasar ve zarara yol açmıştır. Bu tür fabrikalarda en temel sorun işletmelerin koruyucu sigorta kapsamına alınmamasıdır. Oysa yangın riski yüksek olan “Çırçır, Kağıt ve Plastikö fabrikaları gibi işletmelerin birincil olarak koruyucu sigorta kapsamına alınması zorunlu hale getirilmelidir. Fabrikaların yangından korunmaları için gerekli tüm yaptırımlar kararlılıkla uygulanmalıdır. Ancak olası bir yangın olayında da fabrikada zarar gören ürünlerin yerine konması, fabrika sahibinin ve çalışan emekçilerin güvence altına alınması aynı zamanda ülke ekonomisini ve milli servetimizi korumak anlamına gelecektir. Fabrikalarda yaşanan yangın olaylarının incelenerek karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi ve özellikle çırçır, kağıt ve plastik gibi yangın riski yüksek olan iş kollarının koruyucu sigorta kapsamına alınarak korunması ve zararlarının karşılanması uygun olacaktır.”

“HAREKETE GEÇMEK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un fabrika yangınlarıyla ilgili Meclis Araştırması teklifi TBMM’de görüşülmeyi beklerken ülke genelinde fabrika yangını haberleri gelmeye devam etti. Son olarak İstanbul Esenyurt’ta bir palet fabrikasında yangın çıktığını, 3 fabrikanın da büyük zarar gördüğünü aktaran Ayhan Barut, “Bizim Meclis’e sunduğumuz Araştırma teklifi görüşülmeyi beklerken milli servetimiz sayılan fabrikalar alev alev yanıyor. Harekete geçmek ve çözüm üretmek için neyi bekliyorsunuz? Ekonomik kriz ortamında yangın çıkan fabrikalarla ilgili ortaya atılan iddiaların titizlikle incelenmesini ve Meclis Araştırması teklifimizin ivedilikle ele alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter