Çukurova Press Twitter

FİNAL MAÇINDAN ÇIKAN SONUÇ; “SAHİPSİZ ADANA”

Lagos Balık
01 Ağustos 2020 1.196 views 0

 

Bazı yerleşim yerleri için “sahipsiz” kelimesi kullanılır. Bu kelime, çoğu zaman Adana için de söylenir. Bu kelimenin anlamına, Adana için ben de katılır oldum. Siyasette sahipsiz, sporda sahipsiz, sanat ve kültürde sahipsiz, bürokraside sahipsiz, sahipsiz de sahipsiz. Bana göre, bunun nedenini sadece siyaset kurumuna bağlamak ta anlamlı değil. Temel nedeni; saydığım dinamiklerde görev alan erklerin, mevzubahis Adana olunca bir araya gelememeleridir.

İstanbul’un süper lig’deki 6.takımı “Karagümrük mahallesi”:

Karagümrük, istanbul’un bir mahallesi. 2019 yılı istatistiklerine göre de nüfusu 12.430. Aynı yılın Adana nüfusuna bakalım 2.237.940.Mukayese bile edilemez. Bir de buna, stadyumlara giriş için kullanılan “passolig” kart sayıları üzerinden bir göz atalım; Karagümrük: 2.871, Demirspor 75.680. mukayese edilebilir mi? Asla!

Tüm bunları söylerken Fatih Karagümrük’ün başarısını küçümsemek, ne benim ne de başkasının haddi değil.

Bir final maçının kaybedilmesinde oyun içi ve oyun dışı mantıklı nedenleri vardır. Demirspor adına, oyun dışında maça yansıyacak bir neden olamasa da, oyun içi de çok ciddi bariz hatalar olmadı. Olmaya başladığında da kenar yönetim tarafından düzeltildi. Demirspor adına söylenebilecek şanssızlık, oyuncuların bireysel yeteneklerinde tamamlayıcı olamamaları, bir de, çok ayrıntı görmezseniz penaltılarda yapılan stratejik hatadır.

Gelelim oyuna;

Ben de olsam, Cüneyt hocanın sahaya sürdüğü onbirle maça başlardım. Volkan Şen’in sakat sakat oynamaya çalışması, Mehmet Akyüz’ün formsuzluğu, doğru kadronun yanında, oyuna ve skora ilişkin bu oyunculardan, bir beklenti içerisinde olmasıydı.

Cüneyt hocanın doğru kadrosu, ilk 20 dakika doğru işler yaptı. Oyunu rakip sahaya yıkarak, pozisyon üretmeye de çalıştı. Özellikle bu dakikadan sonra, Mehmet Akyüz’ün önde topu yeterince tutamaması, Volkan Şen’in oynama arzusuna, bacaklarının yetersiz kalması, Cüneyt hocanın beklentilerini karşılayacak düzeyde olmasına yetmedi. Üstelik bu durum, azalan hücum gücümüzün, kalemizde gole dönüşmesiyle oyun ve skor üstünlüğünü Fatih Karagümrük takımına kaptırmamıza neden oldu.

Cüneyt hocanın, ikinci yarıya başlarken, kadroya müdahale edip, önce Volkan-Berk ve Mehmet-PaDibba, arkasına da orta sahada Tevfik-Traore ve Sinan-Aosman değişikliği ile önce oyunu kontrol altına almayı, sonrada skoru sağlamasına neden oldu. Buraya kadar düşünülen gerçekleşti. Bunun daha ötesine gitmesi gerekiyordu ama gidemedi. Berk’in uzak direğe yerden sert vuruşunun kaleyi bulmaması, Aosman’ın iki pozisyonda topu iyi kontrol edemeyişi, bir pozisyonda topu kaleciye nişanlaması, sevenlerin hayallerindeki yere taşıyamamasına neden oldu.

Stratejik hatalar:

Penaltılara geçildiğinde, yayıncı kuruluş ekranlarına yansıyan görüntüde, rakip takımın antrenörü, Demirspor’da muhtemel penaltı atacakların, önceki maçlarda topu nerelere attığı bilgisini veriyordu. Penaltı atışlarını rakip takımın başlamasına bırakmak, kalecimizin penaltı atışlarında daha topa vurulmadan bir köşeye yatması, kişisel güvenini yeni yeni bulmaya çalışan Mehmet Uslu’yu penaltıcı listesine alınmasını, stratejik hataydı diye düşünüyorum.

Şanssızlık:

120.dakikada, Erkan Zengin’in mükemmel vuruşunu, Karagümrük kalecisi Aykut’un doksan tabir edilen yerden topu çıkarması, Demirspor adına en büyük şanssızlıktı.

TFF ne yaptı?

Süper lig takımlarında, küme düşmeyi kaldıracağınıza, 1.ligde, play-off oynayan takımların hepsini süper lige almış olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Süper lige susamış bir Adana’nın, tüm yaşanan sosyal sorunlarına bir nebze olsa çare olmaz mıydı? Yıllardır süper ligin çetin takımlarından Bursa’ya farklı bir hava getirmiş olmaz mıydı? Yıllardır, doğru bir yapılanmayla adından bahsettiren bir ilçe takımına, layık görülemez miydi? İnanın ki, hepsi olurdu. TFF ne yaptı? Ligin en altındaki başarısız takımları ödüllendirdi. Bunun yanında, emek sarf etmiş, şampiyonluk için mücadele etmiş takımları da cezalandırmış oldu.

Son söz;

Uzun yıllara sarih, beklentinin karşılanmayışı, sevenlerinde bir hayal kırıklığı yaratmış olabilir. Buradan da çıkarılması gereken mutlaka dersler olmalıdır. Murat Sancak’lı Demirspor, daha fazla kurumsallaşma ve altyapıya yapacağı yatırımlarla, bu başarıyı mutlaka gerçekleştirecektir. Demirspor taraftarı, çok uzun sürse de, hak ettiği başarıyla sevinecek kadar sabırlıdır.

 

ramacakir@gmail.com

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter