Çukurova Press Twitter

Huzur dolu bayramlarımız olsun

Lagos Balık
10 Ağustos 2019 89 views 0

Bugün bayram. Yine bir Kurban Bayramına erişmenin huzuru ve mutluğunu yaşayacağız. Ülkemiz ve toplumumuzda kaynaşmanın, dayanışmanın, sevincini ve mutluluğunu hissedeceğiz. Can Yücel’in bu güzel dizeleri ile bayramınızı kutlar, sağlıklı, huzurlu, umutlu nice bayramlar dilerim.

Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan… Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık… Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp Çok şükür bugünü de gördük diyebilmek…

Sevdiklerinle geçen her gün bayramdır. Küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak bayramdır. En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek, korktuğunda güvendiğine sarılabilmek, dara düştüğünde dost kapısını çalabilmek bayramdır.

Bir sürpriz paketinden çıkan hediye, tatlı bir şekerlemede üstüne serilen battaniye, saçlarını müşfik bir sevgiyle okşayan anne bayramdır. Hiç aldatmamış, aldanmamış olmak bayram… Zorluklara tek başına göğüs gerebilmek, gereğinde haksızlığın üstüne yalın kılıç yürüyebilmek bayramdır.

Evde yalnızlığı noktalayan insan nefesi, akşam kapıda karşılayan yavuklu busesi, sevdalı bir elin tende gezmesi, nice adağın ardından çınlayan çocuk sesi bayramdır. Zamanı donduran eski fotoğraflara nedametsiz bakabilmek, altı çizilmiş eski kitapları aynı inançla okuyabilmek, yol arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilmek bayramdır.

Güne gülümseyerek başlamak bayramdır. Alnı açık yaşlanmak bayramdır; ulu bir çınar gibi ayakta ölebilmek bayram… Bunların kadrini bilirseniz, kıymet bilmeyi öğrenirseniz her gününüz bayram olur. Meraklanmayın, öyledir diye size deli demezler. Deseler de böyle delilik, bayram artığı günlerdeki nankör akıllılıktan evladır. Her gününüz bayram olsun.! (Can Yücel)

 

 

Lagos Balık
ŞEYDA TURAÇLAR
ŞEYDA TURAÇLARDiğer Yazıları
sturaclar@cukurovapress.com
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter