Çukurova Press Twitter

“İşçimizi enflasyona ezdirmedik”

Lagos Balık
25 Aralık 2018 144 views 0

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısını yaptı. 2019 yılında asgari net ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil olmak üzere 2 bin 20 TL oldu. Yapılan görüşmeler sonrasında asgari ücrete genel anlamda 417 TL zam yapılmış oldu. Bu arada evli ve 3 çocuk sahibi bir işçinin asgari ücret tutarı ise 2 bin 155 TL olarak belirlendi.

Rakamların netleşmesi sonrasında genel bir değerlendirme yapan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Asgari ücrette mevcut enflasyonun üzerinde bir artış sağladık, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tuttuk. Yüzde 80’lik kesimi mutlu ettiğimize inanıyorum” dedi.

“BİZİM BİR HEDEFİMİZ VARDI”

Asgari ücret tespit komisyonu başlamadan önce yaptığı her açıklamada asgari ücretin 2 bin TL ve üzerinde olmasını talep ettiklerini hatırlatan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Türk-İş Konfederasyonu olarak bizim bir hedefimiz vardı, 2 bin TL’yi aşma gibi, bunu gerçekleştirdik. Bu süreçte arzumuz, talebimiz şuydu insanca yaşamayı sağlayacak bir ücret bu mükemmel bir ücret mi elbette değil ama kabul edilebilir bir ücret” diye konuştu.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Asgari ücret belirleme komisyonlarında daha önce yapılan görüşmelerde ve belirlenen asgari ücrete şerh koyan Türk-İş’in 4. kez belirlenen asgari ücrete imza attığını hatırlatan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Arzu edilen rakama yaklaşıldığı ve işçimizin memnun eden bir rakam olduğu için imza atıldı. Bu arada asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen başta Türk-İş Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a, Türk-İş topluluğuna, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a ve iş veren sendikalarının temsilcilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. (Haber Merkezi)

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter