Çukurova Press Twitter

İthal Pirinç

Lagos Balık
18 Şubat 2020 73 views 0

Tarım ülkesi Türkiye, Tarım ürünleri ithal etmeye başladı. Hal böyle olunca, o ürünü üreten çiftçi zor duruma düşmeye başladı.

Girdi maliyetlerini söylemeye gerek bile yok. Dışarıdan daha ucuz geliyor söylemi Türk çiftçisine vurulmuş en ağır darbedir. Yani, başkası üretsin sen onun üzerinden “karnını doyur” düşüncesi, Kapitalist ülkelerin en büyük özelliğidir. Ama onlar, Dünya’da çok güçlü ülkeler ve sömürü düzenine göre yaşamlarını sürdürüyorlar. Genelde alış, veriş işi bana ait evde. Yine bir alış-veriş sonrası aldığım ithal pirinç sonrası Evde kıyamet koptu. Neden ithal pirinç aldın! Bunlarda “kanserojen madde var, içinde plastik var” diye yemediğim zılgıt kalmadı. Hatırlayın 70 yıllarında yerli malı haftaları olurdu, ilkokuldan yerli malı kullanılması için özendirmeler yapılırdı. Gerçi o dönem, ülke olarak her şeyimizi üretir, üretim fazlasını da dışarıya satan bir ülke idik.

Nereden, nereye geldiğimizi görün, görün ki, ne kadar gelecekte kötü günlerin beklediğini düşünün. Üretmeyen Toplumlar, her daim egemen ülkelerin boyunduruğu altında kalmaya mahkûm. 80 öncesi, Dünyada 4.ncü Avrupa’da 2.nci Tarım ülkesi olan bir ülkeden söz ediyorum. Şimdi bunun nedenlerini şuraya yazsam, kimlerin ülkesini ne kadar sevip-sevmediğini tartışırsınız! Sadece ithal pirinç mi? Aklınıza gelen tüm tarım ürünlerini buna dâhil edin. Tohum ve gübre dışa bağımlı bir ülke elbette ki, Tarım ürününü de dışa bağımlı olacak. Gübre dedik, en kolay üretimi olan bir madde, hadi Akaryakıtta dışa bağımlıyız onu anlarım, ama Gübre’yi anlamam. Neden çok basit, hammaddesi çok olan bir üründen bahsediyorum. Hammadde dedik, bildiğiniz dışkıdan yapılan ürün. O zaman sorun ne? Madem sorun hammadde, neden üretimine girilmez? Onu da Devlet büyüklerimiz cevaplasın! Ülkede ekilen, dikilen Tarım arazisi,23 Milyon 763 Bin Hektar, son on yılda bunun 8.22 kaybetmişiz, yani, çiftçi kazanamazsa yapmaz mantığı devreye girmiş. Anlaşılmaz bir durum var ortada, elinde bir değer var ve onu kullanmıyorsun, Arap ülkelerinin petrol çıkarmasını durduğu gibi bir şey. Yazık, Yazık, olan bu ülke vatandaşına oluyor ve insanlar pazardan artık malzeme toplamak için sıraya girmiş iken, elindekinin değerini bilmemek bence kötü niyetli olmak gibi bir şey.     

Lagos Balık
SÜLEYMAN YALÇIN
SÜLEYMAN YALÇINDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter