Çukurova Press Twitter

Kanser hastaları ilaç bulamıyor

Lagos Balık
13 Haziran 2018 123 views 0

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, 24 Haziran seçimleri öncesi milletvekili adaylarına çağrıda bulunarak, kanser tedavisinde kullanılan ve yurt dışından temin edilen ilaçların temini konusunda ki engellerin kaldırılmasını istedi.
Kanserin ülkemizde çığ gibi büyüdüğünü ve buna rağmen tedavi için kullanılan ilaçların temininde hastaların büyük zorluklar yaşadığını, bazı ilaçlarında bulanamadığını söyledi.

1 YILDA 163 BİN 417 KİŞİYE KANSER TEŞHİSİ
Kanser hastalığı konusunda ki istatiksel verilerin 2-3 yıl da bir yapılabildiğini belirten Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, 2014 yılının istatistiklerine göre yaşa standardize kanser hızının erkeklerde yüz binde 246,8, kadınlarda ise yüz binde 173,6 olduğunu bildirdi. Yücel, aynı yıl, Türkiye’de bir yılda toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

HİLELİ GIDALAR, TATLANDIRICILAR…
Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, yaptığı yazılı açıklamada; her 100 kişiden 5’ine yeni kanser teşhisi konulduğunu belirterek, “Kanser ülkemizde hızla yayılan ve tedavi süreci, hem hasta hem de hasta yakınları açısından oldukça dramatik bir hastalıktır. Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser hastalığının giderek yaygınlaşması ve her geçen yıl biraz daha artış göstermesinin çeşitli nedenleri vardır. Yaşam koşullarının ağırlaşması, hava kirliliğinin artması ve beslenme alışkanlıkları kanser hastalığına neden olan olgular arasında yer almaktadır. Ancak, hileli gıdalar, tatlandırıcılar, gıda ve ürünlerde kullanılan katkı maddeleri de kanserin artışına neden olan etkenler arasında gösterilmektedir. Bu etkenler, devletin alacağı tedbirlerle önlenebilecek etkenlerdi. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, denetimlerden sorumlu olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumların, özellikle hileli gıdalar ve kansere neden olan ürünler konusunda çok daha titiz bir çalışma yapıp, en azından bu alanlarda kansere neden olan etkenlerden bazılarını önleyebilir.

KANSER İLACINI ÜRETMELİYİZ

Türkiye’nin kanser ilacı üretiminde büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen yıllık 3 milyar dolar ödendiğine dikkat çeken Yücel, “Yani tek bir kez 70 milyon dolar yatırım yapıp bir fabrika kurarak fakir fukara halkın cebinden çıkan 3 milyar dolar parayı kurtarabilecekken bu yapılmayarak uluslararası ilaç tekellerinin bu milletin kanını emmesine göz yumuluyor. Bu durum ülke ekonomisine de büyük darbe vuruyor. Yalnızca kanser ilaçlarına ödediğimiz para yıllık tam 3 milyar dolar. Yani tek bir kez 70 milyon dolar yatırım yapıp bir fabrika kurarak fakir fukara halkın cebinden çıkan 3 milyar dolar parayı kurtarabilecekken bu yapılmayarak uluslararası ilaç tekellerinin bu milletin kanını emmesine göz yumuluyor. Kızılay topladığı kanı, Plazma, Eritrosit, Trombosit olarak ayrıştırarak kullanıma sunmakta ve maalesef Türkiye’de kanser ve diyaliz ilaçları üretimi olmadığı için kullanım fazlası kan ürünleri haraç mezat yurt dışındaki tekellere satılmakta ve oradan ilaç olarak milyarlarca dolar ödenerek ithal edilmektedir.”

HASTALAR MECBUREN İLACINI PAYLAŞIYOR

Başta lösemi tedavisi gören hastalar tedavilerinde ki en önemli ilaçları bulmakta zorlandığını ifade eden Kemal Yücel, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların da dövizde ki yüksek artıştan dolayı ithali yapılamadığını söylerek yazılı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Sağlık bakanlığı yurt dışı ilaç alımlarında ki döviz kurunu sabitlediğinden kanser ilacında tekel oluşturan yurt dışındaki ilaç firmaları SGK kapsamında olan ilaçların da satışını yapmıyor. Lösemi tedavisi olan hastaların yakınları da mecburen yüksek paralar ödeyerek bu ilaçları alıyor. Hasta yakınları el’de avuçta ne varsa satıyor, bankadan kredi çekiyor veya çevresinden borç para alıyor. İlaç temin edilemez ise maalesef ki üzücü ve acı sonuçlara sebep oluyor. Hastalar ve hasta yakınları da ekmek bölüşür gibi ilaçlarını paylaşıyor. Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği olarak, kuruluşumuzun 4. yılında 21 Haziran tarihinde Divan otel de yapacağımız özel gece de seçime girecek tüm siyasi partilere söz konusu ilaçların temini konusunda ki sıkıntıların çözülmesi ve kanser ilacı yapan ilaç fabrikalarımızın bir an önce kurulması yönündeki çağrımızı deklare edeceğiz. Lösemi hastası çocukların yaşamasını isteyen siyasileri duyarlı ve hassa olmaya davet ediyoruz.”
(Haber Merkezi)

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter