Çukurova Press Twitter

“Katil en ağır şekilde cezalandırılmalı”

Lagos Balık
23 Temmuz 2020 1.127 views 0

SABİT ÖZKESER / ÖZEL HABER

 

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği (ÇKHD) Başkanı, İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Çiğdem Akça, Muğla’nın Ula ilçesinde vahşice bir cinayete kurban giden, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’ in katilinin örnek teşkil edecek şekilde en ağır bir şekilde cezalandırılması gerektiğini belirtti.

“CEZAİ YAPTIRIMLAR

DAHA DA ARTTIRILMALI”

Yetkilileri göreve davet eden Çiğdem Akça; “Kadın örgütleri olarak, bitmek tükenmek bilmeyen, neredeyse her gün işlenen kadın cinayetleri, çocuk istismar, tecavüz ve öldürülme vakaları üzerine konuşmaktan, yetkilileri göreve davet etmekten yorgun düştük. Ama bizim taleplerimizi dinlemek, cezaları ağırlaştırmak, önerdiğimiz yasal düzenlemeleri gündeme almak şöyle dursun, var olan kazanımlarımızdan bile vaz geçilmek isteniyor. 6284 yasası, Kadına yönelik şiddeti önlemek ve aileyi korumak amacıyla vardır. Çok da önemlidir. Vazgeçilmek şöyle dursun, cezai yaptırımlar daha da arttırılmalıdır” dedi.

“KADIN VE ÇOCUĞU KORUMAK

DEVLETİN EN ÖNEMLİ GÖREVİDİR”

ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça, “Aynı şekilde Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesinden çıkmak kadar yanlış bir adım olamaz. Yetkililer derhal bu yanlışlardan dönmelidir. Boşanmaları arttıran sosyal ve ekonomik nedenlerdir. Kadını ve çocuğu korumak devletin en önemli görevlerinden biridir.Pınar Gültekin daha 27 yaşında bir üniversite öğrencisi iken, evli ve bir çocuklu bir erkeğin hunharca cinayetine kurban gitmiştir. Aynı zamanda cesedi yok etmek için inanılmaz şeyler yapmayı da deneyen bu cani ömür boyu hapis yatmalıdır” diye konuştu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÇALIŞMASI

DERHAL BAŞLANSIN”

Cezaların en ağırı bile giden bir canı geri getiremez ama caydırıcılığı olursa, başka canlar kurtulabileceğine dikkat çeken Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Başkanı Çiğdem Akça, “Yetkililer 6284 Yasası ve İstanbul Sözleşmesinden elini çeksin. Caydırıcılığı olan yeni ilave yasalar ile koruma ve önlemeye önem versin. Bu çalışmalara da derhal başlasın, Kadın örgütlerini dinlesin, onların tespitlerine değer versin, birlikte çalışsın. Çünkü kadın örgütleri olarak yıllardır bu mücadele de başroldeyiz. Kadın cinayetlerini durdurun. İstanbul Sözleşmesi ise yaşatır”” dedi.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter