Çukurova Press Twitter

Koncuk’tan metro için Bakan Turan’a soru önergesi

Lagos Balık
14 Ekim 2018 153 views 0

 

 

İYİ Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür,Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi İsmail Koncuk, Adana’da hafif raylı Metro çalışmalarının bitirilmemesine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turana yazılı olarak cevaplandırması için bir soru önergesi sundu.

Koncuk verdiği soru önergesinde, “Bazı Büyükşehir Belediyelerinde, metro çalışmalarının ‘yıldırım hızıyla bitirilme’ sözü verilerek metrolar tamamlandı, buna dileyeceğimiz yok. Adanalılara da üvey evlat muamelesi yapılmamalı. Devlette devamlılık esasından harekete sayın Cumhurbaşkanının, Adana halkına müteakip kere söz verip yerine getirilmeyen sözün, yerine bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Koncuk, “Seçmenin mağduriyetinin giderilmesi için verdiği önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan cevap verirse başta Adanalı vatandaşlarımız adına bende konun takipçisi olacağım” dedi.

 

İyi Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür,Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi İsmail Koncuk’un Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına verdiği soru önergesi ise şöyle;

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, Türkiye’deki bütün metroları devralarak Belediyelerin üzerinden ciddi mali yük almış oldunuz.

10 Aralık 2010 tarihli Resmî Gazete yayınlanan, Bakanlar Kurulu kararına göre; “Şehir içi raylı ulaşım sistemleri metrolar ve bunlarla ilgili tesislerin Ulaştırma Bakanlığınca devralınması ve tamamlanmasını müteakip devri ile ilgili şartların belirlenmesine ilişkin kararın amacı, 3348 sayılı Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 9 uncu ve geçici 7’nci maddeleri uyarınca şehir içi raylı ulaşım sistemleri, metrolar ve bunlarla ilgili tesislerin Ulaştırma Bakanlığınca devralınması ve tamamlamasını müteakip devri ile ilgili usul ve esasların belirlenmesidir.”

 

Bu bağlamda;

 

  1. Kanunda değişiklik yapıldığı tarihte öncelikli olarak sıkıntı yaşanan İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri dâhil edilmiş olup, Erzincan, Erzurum, Antalya ve Konya illerimiz daha sonradan ilave edilmiştir. İvedilikle çözülmesi gereken Adana ilimizde yapımı devam eden şehir içi hafif raylı ulaşım sistemi neden dâhil edilmemiştir?

 

  1. 2011 yılı seçimlerinden önce ilimizi ziyaret eden dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın. Binali Yıldırım’ın yaptığı konuşmada Adanalı hemşerilerimize 2. Etabı olan Akıncılar-Çukurova Üniversitesi hattının başlanacağının sözünü vermiştir, 7 yıl geçmesine rağmen neden başlanmamıştır?

 

  1. Adana Metrosunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınızca devralınması ile ilgili herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

 

  1. Akıncılar-Çukurova Üniversitesi ve Sarıçam’daki yeni stadyumu kapsayan ikinci etap raylı sistem güzergâhı ne zaman tamamlanacaktır, tarih verir misiniz? (Haber Merkezi)
Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter