Çukurova Press Twitter

“Kültür-Sanat yoksa barış da yoktur”

Lagos Balık
19 Eylül 2019 15 views 0

SABİT ÖZKESER

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kültür ve sanat ile sporun olmadığı yerde barışın da olamayacağını belirtti.

“ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NE

ÇOK İYİ HAZIRLANDIK”

Festival programı ve içeriğiyle ilgili bilgi aktarımının sunulması dolayısıyla Adana Divan Oteli’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Türkan Eşli, festival yürütme kurulu üyeleri Menderes Samancılar, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve Timur Savcı ile çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Karalar, kültür sanat ve sinema denilince ilk akla Adana’nın geldiğini vurgulayarak, “ 23-29 Eylül tarihleri arasında yapılacak Altın Koza Film Festivali’ne çok iyi hazırlandık. Bu işi ehlil insanlara bıraktık.Sanatın, kültürün, sporun olmadığı yerde barış da huzur da yoktur” dedi.

“KÜLTÜR,SANAT VE SİNEMA DENİLİNCE

ADANA AKLA GELİR”

Bu yıl 26’ncısı düzenlenecek olan Uluslar arası Adana Altın Koza Film Festivali için arkadaşların çok kısa sürede en iyi işi çıkartma konusunda ciddi çaba gösterdiklerini de vurgulayan Başkan Karalar, festivalin aslında 50’nci yılının olduğunu ancak bazı senelerde yaşanan aksaklıklar yüzünden yapılamadığını söyledi. Karalar, “Kültür, sanat ve sinema deyince Adana akla gelir. Biz küçükken yazlık sinemalar vardı. Bir film, bir sanat eseri oynatılmak istendiğinde öncelikle Adana’da oynatılırdı. Eğer Adanalı testten geçirirse, o filmi onaylar, bol seyrederse bütün Türkiye’ye dağılır ve bol seyredilen film olur” diye konuştu.

“ARKADAŞLAR EN İYİ İŞİ

ÇIKARTMAK İÇİN ÇABALADI”

Adana’nın da sanat ve kültür damarı vardır. Altın Koza Film Festivali, sanat ve sinema dünyası için çok önemlidir. Yıllardır yapılır, zaman zaman ara verilir. Aslında bu yıl 50’nci yıldır ama 26’ncısını yapacağız. Bazı aksaklıklar olmuş. Bazı yıllar yapılmamış ama aslında 50 sene önce başlamış ve adını bütün Türkiye’ye duyurmayı başarmıştır. Arkadaşlarımız çok kısa sürede en iyi işi çıkartma konusunda ciddi çaba gösterdiler. Zaman kısa, biz çok güzel bir iş çıkaramayız, boş ver diyebilirlerdi ama hani diyor ya Mustafa Kemal Atatürk, tez zamanda çok iş yaptık ama asla bunlardan asla kifayet edemeyiz. Biz de tez zamanda çok güzel işler yapabilen bir milletiz” dedi..

“FESTİVAL VE SANAT İLE

BARIŞIN TEMELİ ATILACAK”

Sanatçı Menderes Samancılar ise Çukurova’nın önemli sanatçılar yetiştirdiğine değindi. Samancılar, Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini ancak festival ve sanat ile barışın temelinin atılacağını söyleyerek, “Ülkemize katılmış olan mülteciler, terör ve ekonomik zorluklar var. Ama hiçbir zamanda olmamış kadar çok kadına şiddet var. Kadına şiddeti izliyoruz. Maalesef izliyoruz. Dileğimiz ki bunun da üstesinden gelinecektir. Bunun da üstesinden geleceğiz. Barışın ve kardeşliğin temelini, festivallerle, sanatlarla atacağız. Bunu da halledeceğiz. Zaten sanat ve kültür yoksa bizim ne ülkede ne dünyada barışı sağlamamız mümkün değil. Bu göreve geldik, çok güzel, onur verici ve çalışacağız. Burası Orhan Kemal’in, Yaşar Kemal’in ve Yılmaz Güney’in şehri. Burası yiğidin ve sanatın harman olduğu Çukurova. Biz de buradan beslendik ve biçimlendik. Ne kadar birikimlere ulaştık, bilmiyoruz. Yaptığımız işler ile göstereceğiz. Bu festival için de elimizden geldiğince titiz çalıştık” diye konuştu.

“MUAZZAM BİR EMEKLE

BU İŞİ YAPIYORUZ”

Festival direktörü Kadir Beycioğlu da, Adana’nın gerçekten bir sinema kenti olduğuna dikkat çekti festival kapsamında yapılacak olan film yarışmamaları konusunda ayrıntılı bilgiler sundu. Altın Koza Film Festival Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk de, burada olmanın kendisi için heyecan verici olduğunu söyledi. Özgentürk, “Kültür ve sanatın başkenti memleketim Adana’da bu işe sahiplenmek heyecan ve onur vericidir. Muazzam bir emekle bu işi yapıyoruz. Başkan Zeydan Karalar bize bu işi yapacağımızı söyledi ve biz de bunu başarıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Kendisi bize hiç müdahale etmezken, sadece imkanları sunmaktadır” diye konuştu. Festival Yürütme Kurulu Üyesi Timur Savcı da, Altın Koza Film Festivali’nin her bakımdan başarılı olması için çaba gösterdiklerini söyledi.Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Türkan Eşli ise, belediye olarak lojistik destek verdikleri festivalde her geçen gün artan şiddetle karşı karşıya kalan kadınlarla ilgili vurgunun yapılmasını çok önemli bulduğunu ifade etti.

“FİLMLER CİNEMAXİMUM VE

ARİPLEX SİNEMA SALONLARINDA”

Festival kapsamında filmler 23-29 Eylül tarihleri arasında Cinemaximum ve Arıplex sinema salonlarında izlenebilecek.Festivalin 23 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı Ödülü Çin sineması yönetmenlerinden Xie Fei’ye, Orhan Kemal Emek Ödülleri, Erdoğan Engin, Derya Ergün’e, Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli’ye verilecek. Altın Koza Ödülleri ise 28 Eylül Cumartesi gecesi düzenlenecek törende sahiplerini bulacak.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort