Çukurova Press Twitter

Narenciye “Hayvan Yemi” oldu

Lagos Balık
28 Kasım 2018 80 views 0

 

SABİT ÖZKESER

Ülkemizin narenciye üretiminin büyük bölümünün karşılandığı Çukurova’da üreticiler, Rusya’ya ihraç edilen portakal, mandalina ve limonu geri göndermesi üzerine çok zor günler geçiriyor.

ÜRÜNLER DALINDA ÇÜRÜYOR

Rusya’nın Akdeniz meyve sineğini gerekçe göstererek narenciye ürünlerini geri yollaması üzerine Çukurova Bölgesindeki üreticilerin ciddi boyutta zararları olduğu belirtiliyor. TIR ve gemiler dolusu tonlarca mandalina, portakal, greyfurt ile limonun Türkiye’ye gönderilmesi nedeniyle ürünlerini satamayan ve dalında kalarak çürümeye terk edilmesi üzerine milletvekilleri ve oda başkanları üreticilerin sorunlarını sık sık dile getiriyor.

“PERİŞAN HALDEYİZ”

Sorunlarına bir türlü sonuç alamayan ve kan ağladıklarını belirten Adanalı narenciye üreticisi Tufan Boydağ, “Rusya’dan geri gelen ürünlerimiz dolayısıyla şu anda perişan durumdayız. Sıkmalık meyve suyu olarak bile kilosunu 10 kuruştan satamadığımız narenciye ürünlerimiz hayvanlara yem olmuştur. 1 yıldır yetiştirip ürettiğimiz sonra çöpe atmak için masraf ettiğimiz biz üreticilerin hali ortadadır” dedi.

“FİRMALAR İFLASIN EŞİĞİNDE”

Narenciye üreticisi Tufan Boydağ, “Bu yıl ürünümüz para etmedi. Mandalina ve portakal ile limona 50 kuruştan alıcı bulamıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyorum. Benim sadece 200 bin lira zararım bulunuyor. Ürünlerimizle ilgilenen olmazken, bir sürü firma ödeme yapamadıkları için iflasın eşiğine gelmiştir. Narenciye üreticisi olarak artık pamuk, buğday ve mısır ekimine dönmeyi düşünüyorum” diye tepkisini dile getirdi.

“TAVIR TAMAMEN SİYASİ”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın, “Rusya’nın, narenciye ürünlerini, Akdeniz meyve sineğini bahane ederek geri gönderdiğini belirten Doğan, “Bölgemizdeki üreticiler turunçgiller başta olmak üzere birçok meyve çeşidinde zarara yol açan Akdeniz meyve sineğine karşı ciddi bir mücadele gerçekleştirdi. Bizim için önemli bir pazar olan Rusya’ya ihraç edilen ürünlerimizde, ne Akdeniz meyve sineği zararlısının yol açtığı kalite kaybı, ne de ilaç kalıntısı mevcut. Rusya’nın bu tavrı bize göre tamamen siyasi” demişti.

 

“FİYATLAR HER GÜN DÜŞÜYOR”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da, “Son zamanlarda, gerek siyasi nedenlerle gerekse Akdeniz meyve sineği zararlısı sebebiyle Rusya tarafından ihracatımız engellenmekte, ürünlerimiz gemilerle limanlara geri gönderilmektedir. Narenciye, sektörde yaşanan ekonomik sıkıntılar, yavaşlayan ihracat nedeniyle fiyatları her gün düşerek dalında kalmıştır; 1,5 liradan başlayan fiyatlar kilosu 50 kuruşa kadar inmiştir. Narenciye alanında acilen ve gelecek üretimde yapılmak üzere iki başlı çözüm üretilmesi gerekmektedir” diye konuşmuştu.

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort