Çukurova Press Twitter

O bir eğitim neferi

Lagos Balık
23 Kasım 2018 158 views 0

 

ŞEYDA TURAÇLAR/ÖZEL

 

Adı: Nahit Kıray. Adanalı. 41 yıllık eğitimci. Kendini mesleğine adamış bir eğitim uzmanı. Bu dünyadaki amacı çocukları eğitmek.

Şu an emekli ama yine evinde gönüllü olarak yakınlarına ve sevdiklerine ders konusunda yardımcı oluyor. Çocukların eğitimi ile yatıyor, eğitimi ile kalkıyor. “Türkiye’nin eğitimli, Cumhuriyet değerlerine bağlı, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, ülkenin bütünlüğü için elele-kolkola eğitimli bir geleceği için var gücümüzle çalışıp, yurdumuzu daha da çağdaş seviyeye getirmek hedefimdir’ diyen eğitim neferlerinden sadece birisi o.

 

Adanamızın yetiştirdiği nadide öğretmenlerimizden biri o. 41 yıllık eğitimci Nahit Kıray ile söyleşi yaptım. Söz okuldan, çocuklardan açılıcınca gözlerinin içi parladı. Sağlık sorunu olmasına rağmen o halinden eser kalmadı. Daha bir canlandı. Ömrünün yarısından çoğunu okulda geçirmiş. Hatta bu yüzden eşini ve çocuklarını ihmal etmiş. Yüreği hala görev aşkıyla dolu. Meslek hayatının 28 yılını müdürlük, diğer yıllarını ise öğretmen olarak yapmış. Başarılı olmanın sırrı çalışmak ve disiplin diyen Kıray. “Benim çalıştığı okullarda idari yönden eksik olmaz. Disiplini hep ön planda tutarım. Öğrenciler arasında ayrım yapmam. Onların seviyesine iner, dinler, sorunlarına yardımcı olmaya çalışırım. Hizmetliden önce okula gider, kapıyı ilk ben açarım. İdarecilere ve öğretmenlere hep örnek olmuşumdur. Bunu övünmek amacıyla değil, böyle olunması gerektiği için söyledim” diye konuştu.

Rahatsızlığına rağmen, söz okuldan, eğitimden ve öğrenciden açılınca, gözlerinin içi parladı, daha bir rahatladı ve soruları içtenlikle yanıtladı.

Kendinizi bize biraz tanıtır mısınız?

Adanalıyım. İlk ve orta öğretimimi Adana’da tamamladım. Eğitim Fakültesini bitirdim. Devlet okullarında 30 yıl görev yaptım. Bunun 28 yılını çeşitli okullarda müdür olarak ifa ettim. Şu anda evimde yakın aile çocuklarına gönüllü olarak derslerine yardımcı olmaktayım. Evliyim, 2 çocuk babasıyım.

Neden öğretmenliği seçtiniz?

Çocukluğumdan beri çok istediğim ve sevdiğim bir meslekti. İdealim, geleceğimiz olan yavrularımızı eğitmek, onları hayata hazırlamak hedefimdi. Gönlümdeki mesleği yaptığım için çok mutluyum. Eğitimli, hedefi olan çocuklar yetiştirdiğim için huzurluyum. Emeğimin karşılığını çok güzel aldım. Eğitim verdiğim yavrularımı güzel yerlerde görmek beni daha da çok mutlu etti.

Şimdi ile 40 yıl önceki öğretmenler aynı mı? Şimdi ile arısındaki fark nedir? Öğretmenlik eğitimini yeterli buluyor musunuz?

Bence aynı değil. Bizim dönemimizde teknoloji bu kadar gelişmemişti. Bilgisayar yoktu. Fakat bizler hassas ve dikkatliydik. Öğretmenlerin eğitimi de yeterli değil. Bunu sayın Milli Eğitim Bakanımız da söylüyor. Onların daha donanımlı olması için uzmanlardan eğitim alması gerektiğini ifade etti. Öğrencilerimiz daha saygılı ve daha disiplinliydi. Bu kutsal mesleğe ve öğretmenlere büyük saygı duyulurdu. Teknolojiden yoksunduk ama eğitimimiz sağlıklıydı. Çocuklara en iyi eğitimi vermek için bizler de çalışırdık. Görev aşkımızı her zaman ön planda tutardık.

Sizce nasıl bir nesil yetişiyor? Verilen eğitim yeterli mi? 40 yıl önceki öğrencilerle şimdikiler arasında fark var mı?

Eğitimler yetersiz. Çocukların her şeyi var ama araştıran, sorgulayan eski öğrenciler yok. Araştıran bir nesil yetişmiyor. Çocuklar yorulmadan her şeyi elde ediyor. İnternete baktıkları an her şeyi görebiliyor. Hazıra konan çocuklar yetiştiriyoruz. Daha bir rahatlar. İnterneti oyun amaçlı kullanan çocuklarımız çok fazla. Okumayan bir nesil yetişiyor. Ailelerin bu konuda duyarlı olması lazım.

Devlet okulları ile özel okullar arasındaki eğitim farkı sizce nasıl? Bu fark nasıl kapatılır?

Özel okullarda öğrenci sayısı daha az. Ders saatleri daha fazla. Öğrencilerin etüd yapma ve sosyal etkinlikleri daha çok. Sayı az olduğunu için öğrencilerin takibi daha kolay yapılıyor, öğretmen çocukla daha fazla ilgileniyor. Gönül ister ki tüm devlet okullarımızın Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi gibi yapıya kavuşsun.

Eğitim müfredatımız yeterli mi? 4×4 amacına ulaştı mı? Görüşünüz nedir?

Müfredatımız yeterli değil. Karışık ve konu çok. Konular daha sadeleştirilmeli. Ana sınıf mecbur edilmeli. 4×4 amacına ulaşmadı. 5×3’e tekrar dönülmeli, benim görüşüm bu. Çocuklara ilkokul ve ortaokul diploması verilmeli.

Eğitimimiz dünya standartlarına göre uygun mu?

Uygun değil. Dünya standartlarının hala çok altındayız. Matematik ve Fen’de geriyiz. Tabi çok özel çocuklarız var. Onların hakkını yemeyelim. Zeki çocuklarımız kendini belli ediyor.

Tam gün eğitimini nasıl buluyorsunuz?

Tam gün eğitimi uygun. Ancak öğrencilerin yemek sorunu çözülmeli. Onları sağlıklı beslemeliyiz. Bakanlığımız da bu işe el attı. Çocukların sağlıklı besinler yemesi için kantinleri mercek altına aldı.

Öğretmenlerin ekonomik düzeyi yeterli mi? Bazı öğretmenlere pahalı hediyeler alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öğretmenlerin mali durumu düzeltilmeli. Öğretmen ve emekli öğretmenlerin maaşları yetersiz. 24 Kasım’da tüm öğretmenlere bir maaş ikramiye verilse en güzel hediye olur. Öğretmenlere pahalı hediye alınmasını uygun bulmam. Bu bir çiçek olabilir, toplu halde yemeğe gidilebilir. Velilerinde bu konuda duyarlı olmasını isterim. Pahalı hediyelerden kaçınmalıdırlar.

Eğitimli bin nesil yetiştirebiliyor muyuz?

Maalesef, eğitimde istenilen düzeye gelemedik. Eğitimler yetersiz. Hepimiz biliyoruz ki, eğitimler yetersiz olduğu için çocuklarımıza özel ders aldırıyoruz.

Bu mesleği seçecek gençlere öneriniz nedir? Gençler neden bu mesleği seçsin?

Önce bu kutsal mesleği çok sevmeliler. İdeali ise seçsin. Vatanımızın idealist, fedakar öğretmenlere ihtiyacı var. Önce kendini eğitsin, kendine saygı duysun ki, eğitimli, donanımlı, saygın bir nesil yetiştirebilsin. Hedefi, vatanını, bayrağını seven, Cumhuriyet değerlerine bağlı, Atatürk ile ve devrimlerine sahip çıkan nesil yetiştirmek olmalı. Onları hayata hazırlamak için görev aşkıyla dolu olması şart.

Gelecekte çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilecek miyiz?

İyi ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz için önce çok çalışmamız yazım. Ayakları üstüne basan, azimli, çalışkan, ülkemizin daha da çağdaşlaşması için dahi çocuklar yetiştirmeliyiz. Bizler davranışlarımızla, yaptıklarımızla çocuklarımıza model olmalıyız. Sağlıklı olursak, sağlıklı düşünürsek, sağlam ve sağlıklı bireyler yetiştirebiliriz. Doğruluk ve dürüstlükten taviz vermeden yolumuza devam etmeliyiz.

İşinize bu kadar bağlı olmanızı eşiniz ve çocuklarınız nasıl karşıladı, sorun yarattı mı?

Eşim bana hep destek oldu. Her zaman yanımdaydı. Benim için elinden gelenin fazlasını yaptı. Onun için kendisine teşekkür ederim. Çalışmasına rağmen çocuklarla ve ev ile en çok o ilgilendi. İyi bir eş ve iyi bir anne oldu. Eşim benim yokluğumu çocuklarıma hissettirmedi. Sorunlarımız oldu ama hep üstesinden elbirliğiyle geldik.

24 Kasım Öğretmen Günü’nde ne mesaj vermek istersiniz?

24 Kasım 1928 günü Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk’ü Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğe kabul ettiği gündür. Öğretmenleri onurlandırmak için kutlanan bin gün. 24 Kasım 1981’den beri kutlanmakta. Aslında kuru bir gün olarak kutlanmakta. Bugünün anlam ve önemi iyice anlatılmalı. Devlet büyüklerimiz öğretmenlerimizin tüm ihtiyaçlarını, problemlerini çözmeye çalışmalı, sorunları göz ardı etmemelidir. Bu vesiyle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm eğitim camiamızın ve öğretmenlerimizin gününü can-ı gönülden kutlar, eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Öncelikle beni onore ettiniz. Böyle özel günde hatırlanmak beni mutlu etti. Size ve Çukurovapress ekibine teşekkürlerimi sunar, yayın hayatında başarılı yıllar dilerim.

****

Görev yaptığı okullarda davranışlarıyla takdir toplayan, eğitim ve öğretime yaptığı katkılardan dolayı, bir çok kez plaket ve ödül alan, sayın Nahit Kıray’a bize zaman ayırdığı için teşekkür ederiz. Çukurovapress Ailesi olarak, 41 yıllık eğitim neferi olan, değerli eğitim uzmanımızın Öğretmenler Günü’nü kutlar, sağlıklı ve huzurlu yıllar dileriz.

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort