Çukurova Press Twitter

Ramazan’da en hayırlı banka

Lagos Balık
23 Mayıs 2019 110 views 0

 

ŞEYDA TURAÇLAR

 

Bir banka düşünün, burada para geçmiyor, tüm işlem ve alımlar parasız. Dünya’da paranın belki de kullanılmadığı tek banka…

BEŞ KURUŞ ÖDEME YAPMIYORLAR

Bu bankada vezneler yok, her köşe de bilgisayar başında çalışan, sırada bekleyen, ellerinde çek ve paralarla dolananan insanları göremezsiniz.Bu bankanın müşterileri cüzdanlarını evlerinde bırakıp geliyor ve beş kuruş ödeme yapmıyor… Buranın bir de çarşısı var, ne kredi kartı, ne para,ne de senet geçiyor…

BİR SÜPERMARKETTEN DAHA FAZLASI VAR

Bu banka ve çarşısında raflar, standlar sıralanmış, taşıdıkları ise gıda ve temizlik ürünleri, kıyafetler,ayakkabılar… Bir süpermarketten daha fazlasını bu raflara dizilmiş, ihtiyaç sahiplerini bekliyor. Özellikle de mübarek Ramazan ayları gibi kutsal zamanlarda müşterilerin sayısı iki,hatta üç katına çıkabiliyor…

MUTLU YÜZLER EVLERİN KAPISINI ARALIYOR

Bu bankanın hemen yanında yine paranın pulun geçmediği bir çarşısı var, adı “Hayır Çarşısı”, giyisiler,ayakkabılar,ev eşyaları, akülü engelli aracı, tekerlekli sandalye, hatta gelinlik bile var…Üstelik bu alışveriş sonrası müşteriler evlerinin kapısına kadar götürülüyor, mutlu yüzler evlerinin kapısını aralıyor.

GÜLEN YÜZLERİN SAYISI BAYRAM ÖNCESİ DAHA DA ARTIYOR

Bu çok önemli, kaybolmakta olan insani değerlerimizi bize hatırlatan, içimizi ısıtan sosyal dayanışma ve yardım çalışması hemen yanı başımızda yaşanıyor.Üstelik Türkiye’deki ilklerden, diğer şehir ve ilçelere örnek olmuş, Adana’dan, Çukurova’dan ülke geneline yayılmış bir hizmet, insanına değer katan gönül alkışlarını toplayan çalışma olarak ses getiren proje hemen yanı başımızda yaşanıyor… İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında ise çalışmalar hızını artırarak devam ediyor, gülen yüzlerin sayısı bayram öncesi daha da artıyor.

BU İYİLİK ZİNCİRİNİN BİR HALKASI OLABİLİR

Bu satırları okuyan hayırsever vatandaşlar da istemeleri durumunda, bu iyilik zincirinin bir halkası olabilir… Kullanmadıkları, ihtiyaç fazlası olan kullanılabilir durumda ki giysi,gıda ve temizlik ürünlerini, hatta ev eşyalarından oyuncaklara kadar aklınıza gelebilecek her türlü çalışır ve sağlam eşyalarınızla bu projeye destek olabilirsiniz. Üstelik beş para harcamadan kapınızın önünden görevlilerce alınarak, bu mağazalarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması da, bu kutsal çalışmanın diğer sosyal ayağını oluşturuyor.

GIDA BANKASI ve HAYIR ÇARŞISI

İki farklı sosyal dayanışma çalışması, birisinin adı “ GIDA BANKASI “diğerinin ki “HAYIR ÇARŞISI”, bundan yaklaşık dört yıl önce Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin’in çalışmaları sonucunda faaliyete geçti. Belediye binasında iki ayrı yere konuşlanan Gıda Bankası ve Hayır Çarşısı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi Adanalıların yaşamlarına umut oluyor, aş olup ocağında kaynıyor, gülen yüzler,gülen çocuklara, annelere babalara dönüşüyor.

6 BİN ADANALI AİLE BU BANKADAN YARARLANIYOR

Süpermarket ortamında ve bir AVM mağazası hizmetinde, yaklaşık 6 bin Adanalı aile bu bankadan ve çarşıdan faydalanıyor. Peki bu ihtiyaç sahipleri nasıl belirleniyor, bu banka ve çarşı nasıl çalışıyor, bu örnek sosyal belediyecilik ve dayanışma çalışmasına yakından bakalım.

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin’in talimatıyla kurulan “Çukurova Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği”, belediyenin meclis kararıyla harekete geçerek, bağış yoluyla ve belediye imkanlarıyla GIDA BANKASI’nı kurup içini doldurmaya başladı. Reyonlarında gıdadan temizlik malzemesine, beyaz eşyadan mobilyaya, gelinlikten çeyiz eşyasına, çikolatadan oyuncağa kadar her türlü ürünün bulunduğu Gıda Bankası’ndan normalde 6 bine yakın aile faydalanıyor. Hatta Ramazan aylarında bu yardımlar ve ihtiyaç sahipleri 2-3 kat daha artıyor.Limitleri doğrultusunda istediği ürünü alabilen vatandaşlara, alışveriş sonrasında servis imkanı da sunularak aldıkları ürünler evlerine bırakılıyor.

BAŞKAN ÇETİN’İN YAKIN İLGİSİ VE DESTEĞİ

”Paranın geçmediği market” olarak adlandırılan Gıda Bankası’nda Yoksul aileler gıda ve temizlik maddesi ihtiyaçlarının yanı sıra bayramlık giysilerini Gıda Bankası’ndan temin ediyor. Bu çalışma ve belediye hizmeti bizzat başkan Soner Çetin’in yakın ilgisi ve desteği altında veriliyor.

Belediyenin başka bir noktasında ise HAYIR ÇARŞISI adı verilen bir mağazası var. Ayakkabı dan giyisiye, ev eşyalarından gelinliğe kadar pek çok ürün çeşidi, kadın ,çocuk,erkek demeden ihtiyaç sahibine veriliyor. Bu arada evlerinde kullanılmayan eşyaları belediyeye teslim eden hayırsever vatandaşların bu sıcak davranışı da karşılık buluyor ve vatandaşlara ulaştırılıyor. Kısacası çocuklarıyla Hayır Çarşısı’na gelen aileler, beğendikleri giysileri ücretsiz alıyor. Tepeden tırnağa kadar giysilerini yenileyen aileler, buradan mutlu ayrılıyor.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞILMASINDA TİTİZLİK

Çukurova Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşılması çalışması ise titizlikle yapılıyor. Başvurular komisyonca yakından inceleniyor, ihtiyaç sahiplerinin evlerine gidilip yerinde değerlendirmeler yapılıyor, muhtarlardan görüş alınıyor. Daha sonra vatandaşlara verilen alışveriş kartına düzenli olarak 50 ila 100 arasında kontur yükleniyor ve ihtiyaç sahibi dilediğini kimseye sormadan bu kartla post cihazından geçirerek alıyor.

Çukurova Belediyesi’nin bu insan üstü sosyal yardım çatısı altına giren Adanalılar, hem Gıda Bankası’ndan Hem de Hayır Çarşısı’ndan beş para harcamadan ihtiyaçlarını karşılamanın mutluluğuyla belediye binasından ayrılıyor. Belediye Başkanı Soner Çetin, 4 yıl önce kurulan Gıda Bankası ve Hayır Çarşısı’nın yılda binlerce aileye yardım ettiğini ifade ederek, “Sosyal belediyecilik alanında yıl boyu desteğimiz sürüyor. Burada amaç insanlara destek olmak. Her yıl ailelere buradan yardım ediyoruz. İmkanı olanın olmayana yardım ettiği bir dayanışma hattı kurmaya çalıştık. Başarılı da olduk bu konuda. Bu hayır müessesi Çukurova’da var olmaya devam edecek. Burası her gün bayram gibi. Ama bayram öncesi, kıyafetlerde biraz daha hareketlilik oluyor. Buradan yardım alan herkes mutlu” dedi.

AİLELERİN SAYISININ DAHA DA ARTACAK

Çetin, Zor durumdaki vatandaşların gıda, giyim, temizlik malzemesi ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Gıda Bankası ve Hayır Çarşısı dar gelirli ailelerin yüzünü güldürdüğünü,“Başkan Çukurova’yı Dinliyor” ekibinin saha çalışmalarında tespit ettiği ihtiyaç sahibi ailelere de yine Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan gıda kolilerinin zaman zaman dağıtıldığını söyledi.Bu kutsal belediyecilik hizmetinde bir ayrıntıya da dikkat çeken Başkan Soner Çetin, imkanı olan vatandaşların da bu hayır zincirine bir halka olabileceğini, evlerinde ki kullanmadıkları eşyalar, giysiler, hatta yapacakları gıda yardımlarını yerinde alarak,ihtiyaç sahiplerine ulaştırabileceklerini, bu sayede mutlu ve gülen ailelerin sayısının daha da artacağına dikkat çekti.

HAYIRSEVERLERLE HALK ARASINDA KÖPRÜ

Göreve geldiği günden bu yana başlattığı sosyal projelerle gündemden düşmeyen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Gıda Bankası, Hayır Çarşısı, Giysi Toplama Projesi ile hayırseverlerle halk arasında köprü oluyor. Bu gönül köprüsüne bir yenisini daha ekleyen Başkan Soner Çetin, beyaz eşya başta olmak üzere ev eşyalarını yenileyen vatandaşlardan toplanan kullanılabilir eşyaları da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bunun için özel bir çalışma yürüten Başkan Çetin, “Halkımızın her türlü ihtiyacını karşılayabilmek adına, hayırseverlerimizle halkımız arasında köprü oluyoruz. Bu anlamdaki projelerimize de, her geçen gün bir yenisini eklemenin gururunu yaşıyoruz. Hayırseverlerimizden toplanan kıyafet, ayakkabı, mobilya gibi kullanılmayan eşyalar ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor” diye konuştu.

Çukurova Belediyesi’nin ülke genelinde büyük yankı uyandıran bu sosyal belediyecilik anlayışı örnek oldu ve Türkiye’nin pek çok il,ilçe belediyesi de bu Gıda Bankası ve Hayır Çarşısı projelerini hayata geçirmiş durumda.

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter