Çukurova Press Twitter

“Şiddeti topyekün değerlendirmeliyiz”

Lagos Balık
27 Kasım 2018 31 views 0

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, şiddet konusunu topyekün değerlendirmek durumunda olduklarını belirtti.

Demirtaş, Adana’nın gündeminden yaşanması muhtemel kadına yönelik şiddet haberlerinin mutlaka çıkartılarak kadınların toplum içinde layık oldukları konuma ulaştırılacağını söyledi. Demirtaş, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı  Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü  tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, kadına karşı şiddetin, bugün tüm dünyanın kanayan yarası olduğunu, gelişmiş ülkelerde bile kadına yönelik şiddetin yüksek boyutlarda seyrettiğini ve ülkemizin de kadına yönelik şiddetin yoğun yaşandığı bölgeler arasında yer aldığını ifade etti.

“KOL KIRILIR, YEN İÇİNDE KALIR”

Vali Demirtaş; basında zaman zaman konusu ortak, faili farklı kadına yönelik şiddet haberleri ile karşılaştığımız ve bu haberlerde şiddetin türü ve boyutunun aklın sınırlarını zorlayacak türde gözlerimizin önüne serildiğini belirtirken; ‘‘Öte yandan kadınlarımızın maruz kaldığı şiddetin, fiziksel şiddetle sınırlı olmadığını; cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete de maruz kaldıklarını duyuyoruz. Bununla birlikte etkilendikleri şiddetten dolayı resmi bir kuruma başvurmayıp ‘kol kırılır, yen içinde kalır’ düşüncesiyle hareket ettiklerini de görüyoruz. Bu nedenle bu kanayan yaraya, geniş açıdan bakmak ve şiddet konusunu, topyekün değerlendirmek durumundayız.’’ dedi.

“KADIN İNSANDIR, ERKEK İNSANOĞLU”

Vali Demirtaş: ’’Eminim ki bu vahim tabloyu anlamakta, hepimiz zorlanıyoruz. Bildiklerimizle gördüklerimiz birbirini tutmuyor. Zira bizim inancımızdan, kültürümüzden öğrendiğimiz; kadının ana, bacı, eş, yar olduğudur. Yardımına koştuğumuz kapı komşumuzdur. Kadın; okulda öğretmen, kışlada asker, hastanede doktor, fabrikada işçidir. Velhasıl hangi işi yaparsa yapsın, özünde insandır. Değerli Halk ozanımız Neşet Ertaş’ın, “Kadın insandır, erkek insanoğlu” sözü aslında meseleyi özetlemektedir.’’ diyerek  Adana’da da kadına yönelik şiddetin fazla olduğunu kentin şiddete dayalı kadın ölümlerinde ikinci sırada yer aldığını, bu sebeple yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak adına, Adana’da 3 kadın konuk evi, 1 şiddet önleme merkezinin faaliyet gösterdiğini ifade etti.

“KADINIM, BEN DE VARIM”

Vali Demirtaş: ’’Yaşanan sayısız olumsuzluğa rağmen, devletimizin ve hükümetimizin kadınlarımıza yönelik olarak yürüttüğü pozitif ayrımcılık da her alanda kendisini hissettirmektedir. Valilik olarak bizler de şiddetin tüm şekilleriyle mücadelemizi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında geçen yıl bugün başlattığımız, ‘Kadınım, Ben de Varım’ projesi de bu çalışmaların en önemlilerinden biridir. Proje ile bizler de kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık örneği sergileyerek ilimizle ilgili olumsuz istatistikleri ortadan kaldıracağız.’’ sözlerine yürütülen  çalışmalarla kadınların kendi kimliklerini, kişiliklerini bulmalarının sağlanacağını ve Adana’nın gündeminden yaşanması muhtemel kadına yönelik şiddet haberlerinin mutlaka çıkartılarak  kadınların toplum içinde layık oldukları konuma ulaştırılacağını ekledi.

“ŞİDDETE KARŞI SIFIR TOLERANS”

Vali Demirtaş’ın; şiddetin hiçbir biçiminin kabul edilemeyeceğini ve şiddetin  insanlık suçu olduğunu vurgulayarak  şiddetle mücadele hususuna herkesi sıfır tolerans ilkesiyle yaklaşmaya davet etmesinin ardından 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Gününün tüm dünyada kadınlara yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması hususunda duyarlılık ve farkındalık oluşturmasını dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Programa Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş’ın  yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.(Haber Merkezi)

 

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort