Çukurova Press Twitter

Sümer’den HALKBANK Genel Müdürü’ne çağrı

Lagos Balık
16 Kasım 2018 50 views 0

TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili Orhan Sümer, ekonomik krizin faturasının topluma ödetilemeyeceğini belirterek, esnafa ve küçük orta ölçekli işletmeleri desteklemekle yükümlü olan Halk Bankası Genel Müdürü’ne çağrıda bulundu.

Halk Bankası’nın 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesapları KİT Komisyonunda görüşüldü. Görüşmeler sırasında konuşan CHP’li komisyon üyesi Orhan Sümer, ekonomik krizin etkilerinin her geçen gün derinleştiğini ve bunun toplumun geniş kesimlerinin yaşadığı sıkıntılardan ve ekonomik verilerden net olarak görüldüğünü vurguladı.

Halk Bankası’nın kuruluş amacının esnafa, küçük orta ölçekli işletmelere kredi açmak ve onları desteklemek olduğunu anlatan Sümer, esnaf ve sanatkarın toplumsal yapının dinamiğini oluşturduğunu vurguladı. Esnaf ve sanatkarların sorunlarına ilgisizliğin sadece ekonomik değil, sosyal sorunları da beraberinde getireceğini belirten Sümer, son dönemde esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatiflerinin çalışırken kendi görevlerini dahi yapamaz duruma geldiklerini söyledi. “Çünkü banka, almış olduğu geri dönüşümlü, taksitli krediyi yeniden vermekte dahi şu anda güçlük çıkarıyor” diyen Sümer, bu konuda Adana’da önemli sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

Adana’daki esnaf ve sanatkarlar ile esnaf kredi kefalet kooperatif temsilcilerinin “Son dönemlerde, esnafımızın temsilcilerinden Halk Bankasından kredi alamıyoruz haklı serzenişini çok sık duyuyoruz” diyen Sümer, şöyle devam etti:

“Sayın Genel Müdür, şu anda ülkemizin ekonomik koşullarını, ekonomik krizin olduğunu düşünürsek bu krizin en iyi şekilde aşılmasının yollarından birisi de esnaf ve sanatkârlarımızın desteklenmesinden geçiyor. Eğer toplumun, ülkemizin gelişmesini, istihdam sağlayan yapısını daha iyi bir hale gelmesini istiyorsak, bu konuda Halk Bankası’na, özellikle esnaf ve KOBİ’lere daha büyük ölçekte destek olması noktasında büyük görevler düşüyor. Çünkü neticede küçük ölçekli esnaflarımız, sanatkarlarımız ve KOBİ’ler Türkiye’de ekonomin can damarları diye düşünüyorum. Bu yapılırsa vatandaş işine devam eder, ekonomide çarkların yeniden dönüşü sağlanır.”

477 BİN ESNAF RİSK BAKİYESİ İÇİNDE

Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ise konuşmasında, bankanın seksen yıldır, üreten Türkiye’nin ve esnafın bankası olma misyonuyla faaliyet gösterdiğini belirterek, “Bankamızın esnaf kredi bakiyesi 2017 yılında 23,7 milyar liraya yükselmiştir. Kredi risk bakiyesi bulunan esnaf sayısı da 2017 yılında 448 bine ulaşmıştır. 2018 yılı ikinci çeyreğinde toplam esnaf kredi bakiyesi 29,4 milyar lira, risk bakiyesi bulunan esnaf sayısı ise 477 bin kişi olmuştur” dedi.(Haber Merkezi)

 

Lagos Balık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter
izmir escort