Çukurova Press Twitter

SÜPER LİGİN KAPISI ARALANDI

Lagos Balık
02 Temmuz 2020 1.025 views 0

 

Ligin sonuna yaklaşıldığında, final niteliğinde bir maçtı. Böylesi maçlarda pozisyonları, sistemi, oyunun felsefesini konuşmadan önce, “psikolojisini” nirengi noktasına oturtmadan yorum yapmak eksik kalır.

Maç öncesi iki takıma da baktığımızda, üstün psikolojik yanları vardı. Erzurum’un, Osmanlı’yı iyi sonuçla Ankara’da yenmesi, final niteliğindeki maça ev sahipliği yapması, Demirspor’un da kendi sahasında Giresun’u farklı yenmesi, her iki takımın üstün yanları olarak sayabilir.

10 uncu dakikada Aosman’ın, Erkan’ın koşu yoluna bıraktığı pozisyonda kaleci Sheiç’in kurtarması, 12 inci dakikada Traore’nin sol çaprazdan vuruşunun gol çizgisine paralel gidişi ve oyun üstünlüğü, Demirspor adına çok ümitlendirdi beni. Ne zamana kadar? Ta ki, golü ve yediğimiz pozisyona kadar.

Golü yediğimiz 21 inci dakikadan, ilk yarının sonuna kadar Demirspor, skor üstünlüğünün yanı sıra, psikolojik üstünlüğünü de Erzurum’a kaptırmış olması, oyunun boyutunu da sıkıntıya sokuyor olmasıydı.

Beni biraz şaşırtan başka bir şey de; son iki haftanın takım oyununda birbirine o kadar yakın oynayan oyuncu grubunun gitmiş, birbirinden olabildiğince uzak oynayan başka bir oyuncu grubunun gelmiş görüntüsüydü. Bunu da maçın stresli haline saydım. Doğrusu, maçın kadrolarına bakınca, Giresun maçının en iyilerinden Pa Dibba’nın sahanın dışında kalmasını da, Cüneyt hocanın usta ayakların sahada rol almasını istemesine bağladım.

Yine ikinci yarı;

Demirspor’un, rakiplerden ve hakemden önce sahaya çıkışı, oyuncuların yerini alışı, anlaşıldı ki bu skorun kabul edilemeyeceği duruşunu gösteriyordu.

Erkan Zengin’in ilk yarıdaki fiziksel yetersizliği endişelerimi artırmıştı. İkinci yarının başından itibaren maça ağırlığını koyan bir oyuncu rolünü üstlenmesi, 55 inci dakikada, çıkışına anlam veremediğim Traore’nin yerine Sinan’ın ayağından bulunan erken gol, endişelerimi yersiz kıldı. Gol, beraberliği sağlamaya yetse de, psikolojik üstünlüğü Demirspor’a geçirmişti.

İkinci golün sağladığı Psikolojik üstünlük

Demirspor’un beraberlik golünden sonraki süreci de iyi yorumlamak lazım. Psikolojik üstünlüğü kaybeden Erzurum’um kontrolsüz hücumu da düşüneceği kaçınılmazdı. Öyle de yaptı zaten. Tam da böyle düşünüp oynamaya başladığı zaman diliminde, Osman’lı maçında Mehmet Akyüz’ün vuruş tekniği ve maçın önemi açısından attığı gol ne kadar jeneriklik ise, bu maçtaki Volkan Şen’in ayağından bulduğu golde en az onun kadar önemli ve jeneriklikti.

Skorun korunması gerekiyordu

59 uncu dakikada bulunan golün, rakipteki tepkisi, forvet oyuncularını çoğaltmak adına Emrah Başsan ile Pote’nin oyuna alınmasıyla başlamasıydı. Tam da bu noktada, Demirspor’un akıllı olması gerekiyordu, öyle de yaptı. Erzurum’um sete dönüşen ataklarında, hep birlikte topun arkasına geçerek, takım halinde defans yapması, doğru oyun, doğru taktikti.

Oyuncu performansları

Kaledeki Kurtuluş’un hatasız oyunu, Okan’ın hep oyunda olması, Rassoul’un tandemin sigortası rolünü üstlenmesi, Mitroviç’in golün dışında hatasız oyunu, Mehmet Uslu’nun kendini bulması, Hasan Kılıç’ın ilk yarıdaki tutukluğunu ikinci yarıda atarak güç olması, Traore’nin eksikliği, Erkan Zengin’in ikinci yarıdaki oyun ve akıl üstünlüğü, Volkan Şen’in saha içindeki gerçek bir lider gibi oynaması ve vücudunu taşın altına koyması, Aosman’ın oyun aklı, Mehmet Akyürek’in skor üretemese de, bir şeyler yapma adına çabalaması, Sinan Kurt’un önemli golü, Berk Yıldız’ın büyük çabası sonuç anlamında takdir edilecek boyuttaydı.

Osmanlı maçından sonra bu maçta da Cüneyt hocanın sahanın içeriğine dokunması, bir teknik adam başarısı olarak arşivlere not edilmelidir.

Son söz;

Demirspor, çok önemli bir maç ve üç puanla, Süper lig kapısını aralamıştır. Kalan maçlar, geçen üç maç kadar değerli ve önemlidir. Maçtan sonra bulvarlarda araç konvoyları, şehrin asi çocuklarının mavi bayrakları alarak yelken açmaları, beklenilen görüntülerdir. Bunun giderek artacağını görmek şehir adına mutluluk vericidir.

Başkan Murat Sancak’ı ve ekibi, önümüzdeki üç maçın için gereğini daha fazla yapacağıdır. Haydi Demirspor, araladığın kapıyı sonuna kadar açarak gir içeri. Bu artık senin hakkın.

ramacakir@gmail.com

Lagos Balık
RAMAZAN ÇAKIR
RAMAZAN ÇAKIRDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter