Çukurova Press Twitter

Tadına doyum olmaz!

Lagos Balık
11 Eylül 2020 741 views 0

Muharrem Ayı Kuran-ı Kerim’de kıymet verilen aylarımızdan biridir. Aşure Gecesi de bu ayın en kıymetli gecesidir. Muharrem ayının 10.gününden itibaren her hanede Aşure yapma ve malzemeleri alma telaşı başlar. Mucizeleri de içinde barından bu ayda yaptığımız bu eşsiz lezzeti yemenin tadına doyum olmaz.

Türk mutfağının en zengin geleneksel tatlılarından biri olan Aşuremiz, şeker, buğday, nohut, fasulye, kuru ve yaş yemişlerle yapılan, üzerine bolca cevizin konduğu bir tatlımızdır.

Her yıl bu mübarek ay girdiğinde hemen hemen her evde aşure tenceresi kaynar. Yaptığımız aşureleri, ailemize, yakınlarımıza, akrabamıza, dostumuza ve komşularımıza dağıtırız.

Eskiden aşure yapımında 40 çeşit malzemenin içine konulduğunu, günümüzde ise ekonomik koşullar yüzünden bunu yapamamaya başladık. 40 çeşit olmasa da yine de içine en az 7 farklı malzeme koyarak yapıyoruz.

Yapımı zahmetli ve pahalı olan bu asırlık geleneğimizi asırlardır sürdürüyoruz. Herkes tarafından beğenilen, bu vitamin dolu tatlımızı afiyetle yemeniz dileğiyle mutlu ve şen kalın.

 

Lagos Balık
ŞEYDA TURAÇLAR
ŞEYDA TURAÇLARDiğer Yazıları
sturaclar@cukurovapress.com
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter