Çukurova Press Twitter

 Toplum hatayı başkasında arıyor

Lagos Balık
08 Ağustos 2020 285 views 0

 

Söylenmeyi çok seven bir yapımız var. Ve olumsuz olayda hatayı başkasına atan Toplum hiçbir zaman hatayı kendinde aramaz. En çok söylenende ekonomik olaylar insanları en çok zora sokan konudur. Ama her 5 yılda elinde bulunan kendini yönetecek makamları seçerken dikkat etmez. “Holigan gibi oy verip sonrasında da söylenir”. Toplumların yaşam biçimleri yönetim şekillerini de belirler. Şimdi herkes TUVTÜRK’ün fahiş fiyatlarla muayene yaptığından bahsediyor.

Ülkede insandan çok araba olunca! oradan besili bir gelir geleceğini bilmemek elde değil. Her yıl ülkeye haddinden fazla araba giriyor trafiğe ve bunların üzerinden alınan vergiler hükümet için kaybedilmeyecek bir gelir. Sadece o mu? Aklınıza ne kadar gelir kaynağı varsa ülkede fahiş fiyatlarla karşımıza geliyor. Sonrası olumsuz itirazlar geliyor! Ama hiç kimse konuyu mahkemeye taşımıyor. O zaman her konuda “düdüklenmeye” mecbur kalırsın. Bakın, sokaklarda bir olayı protesto edenlere çoğu kez terörist diyenler oldu darp edildiklerinde “oh olsun” diyenler, sıcak şiş kendilerine battığında “eyvah” dediler. O zaman akıllarına o protesto yapanlar geldi, zamanında onlarla beraber olsaydık bunlar gelmezdi derler. Hani Avrupa bizi kıskanıyor konusu var ya; İngiltere’de enflasyon sıfır nokta biraz arttığında toplumdaki tepkiyi görmeyen toplum ancak “Avrupa bizi kıskanıyor” diyor. Sonuçta herkes hata bende değil diyerek ucuz bir şekilde sıyrılmaya çalışıyor.

Şimdi TUVTÜRK’ün fahiş fiyatlarından yola çıktık hangisini buraya yazayım! Bankaları yazayım da nasıl toplumun “düdüklendiğini” görelim. Herkesin elinde kredi kartı var ve bunların her yıl komisyon bedeli var, onun dışında hesap işletim bedeli var, bunların hepsi ben senin ortağınım mantığıyla gidip geliyor olay ve vatandaş bunların hiç birine ses çıkarmadığı için acıtasyonla olay gidiyor. Lafın azı makbuldür misali, neyini anlatım diyeceğim dinleyen kim? Bakın, köyler mahalle oldu, ama geçiş dönemi 2022 yılına kadar uzatıldı. Yani, bu şu demek, köylerden emlak vergisi alınmıyor, su ucuz yani şehirli gibi değil. Fakat Belediyeler hala 2022 gelmeden vatandaştan emlak vergisi alıyor! Bu suç, ama dinleyen kim! Yani sen hakkını aramazsan kim arayacak senin yerine hakkını ey sevgili halkım?

 

Lagos Balık
SÜLEYMAN YALÇIN
SÜLEYMAN YALÇINDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter