Çukurova Press Twitter

TRAVMALAR

Lagos Balık
09 Aralık 2019 2.026 views 0

Ruhun tekamülü acıdan geçer. Nasıl ki bedenin güçlenmesi için biraz bakteri ya da mikrop  gerekli ise, ruhun güçlenmesi için de acı gerekir. Acının büyüklüğü ya da derinliği de tekamülün hızını belirler. Bu da insanın  büyümesini, gelişmesini, özgürleşmesi için gereklidir, ve hatta süreci hızlandırır.

İlginçtir ki acıdan deli gibi kaçıyoruz. Hele de günümüzde mutsuzluğun zerresine tahammül edemiyoruz..Hayatımızda yeni bir şeyler, şöyle iyi bir değişiklik olsun istiyoruz. Ama öyle minik değil, bayağı  büyük, güzel şeyler olması bir çok kişinin arzuladığı durum.

Yeniliğe ve değişime kim ne kadar açık peki? Yeni bir ev için eskiyi bırakmak gerekir. Yeni bir araba için eskiyi satmak, ondan kurtulmak gerekir. Bunlar gayet normal..

Yeni bir “sen” istiyorsan eski “sen’i” ne yapacaksın. Nasıl kurtulacaksın? Nereye bırakacaksın? Tabi ki buna niyet edersen bunun yöntemi var. Eskiyi yeniye “dönüştürmek” pekala mümkün. Eski sen, eskide kalmış olur, yepyeni bir sen inşaa edersin. Eğitimlerle bunu yapabiliyoruz.

İşte hiç aklınıza gelmez, travmatik deneyimler de bize bu konuda yardımcı olur.. Yani travmalar bu bahsettiğim değişim  sürecini de acayip hızlandırıyor. Evet delip geçiyor belki ama eğer bu gerekiyorsa tekamül için, öğrenmemiz için, hayat bize bazen acı gelen  güzel sürprizler hazırlıyor..Acı verdiği için pek güzel demeyi tercih etmiyoruz tabiî ki ama sonucunda yepyeni bir insan oluyoruz.. Yepyeni bir sen oluyorsun.. Esnasında fark edilmiyor bu değişim süreci..Acı içindesindir çünkü.. Acı yatışıp da normal hayata döndüğünde, hiçbir şey eskisi gibi değildir.. Çünkü sen eskisi gibi değilsin ki.. Değer yargıların, uğrunda inandığın ne varsa, önem verdiğin vermediğin, bir çok şey değişebiliyor.. Hızla öğrenmelerini, hayat derslerini alırsın..

Sonuç olarak; travmalar da bize hizmet ediyor aslında.. Olması gerekiyorsa, yaşanması gerekiyorsa yaşanıyor..Hayat alması gerekeni alıyor, alır.. Bazen yumuşakca almak ister. Önce sinyal gönderir, almazsan uyarır, sonra sertleşir ve en son artık baam diye kafana, yüreğine, ruhuna balyozu geçirir. Akıllı olursak, bilinçli olursak daha hafif etkiyle atlatmamız mümkündür. Ama hayat sınavımızda varsa, yapacak bir şey yoktur. Yani Allah korusun bir depremde veya kazada sevdiklerini, hatta tüm aileni kaybetmek senin için bir sınav ise( ya da kader ise) yapacak bir şey yoktur. Bu ağır sınavı geçtiysen, eskisinden çok farklı, çok daha güçlü, çok daha cesur yepyeni bir sen olursun..

Travmatik deneyimlerden  nasibini almış biri olarak söyleyebilirim ki, yeninin başlaması için eskinin bitmesi gerekir. Size yıkım gibi gelen bu darbeler, yeninin başlaması için bir fırsattan başka bir şey değildir..

 

Lagos Balık
Avatar
FATMA NUR TOZLUDiğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

MAGAZİN
Çukurova Press Twitter